Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Airfryer zararlı mı? Kanser yapar mı? Airfryer kullanmanın 8 avantajı ve bilinmeyen zararları

Mavi Kadın>Tekno kadın>Airfryer zararlı mı? Kanser yapar mı? Airfryer kullanmanın 8 avantajı ve bilinmeyen zararları

Airfryerlar son zamanların popüler küçük ev aletlerinden. Airfryerların pek çok güzel yönü var. Çok az yağ ile kısa sürede lezzetli yemekler yapılabiliyor. Eve yemek kokusu sinmemesi de bir diğer süper özelliği. Tüm bu artılarının yanında airfryerınların sağlığa hiç mi zararı yok? Acaba kanser yapar mı? Bu konuyu sizler için araştırdık.

Aifryerların temizlemesi de çok kolaydır. Bulaşık deterjanı ve sünger kullanarak hızlı bir şekilde yağdan kirden arındırılabilir.
Aifryerların temizlemesi de çok kolaydır. Bulaşık deterjanı ve sünger kullanarak hızlı bir şekilde yağdan kirden arındırılabilir.

Airfryer günümüzde fırınların yerini almaya başladı. Airfyer sayesinde fırınlar artık eskisi kadar kullanılmıyor. Airfryer ile saatlerce fırın çalıştırmadan zamandan ve paradan tasarruf ederek lezzetli yemekler hazırlanabilir. Ancak bu kadar revaçta olan bu alet ne kadar sağlıklı? Faydaları ve zararları neler?

AİRFRYERLARIN ZARARLARI VE OLUMSUZ YANLARI NELERDİR?

Airfryerlar çok yeni bir teknoloji ile çok kısa süredir kullanıldığından zararlarına yönelik bilimsel çalışma henüz yok. Airfryerların sağlığa şu gibi zararları olduğu düşünülüyor:

Bazı yiyecekleri airfryer gibi aletlerle yüksek sıcaklıklarda pişirmek akrilamid, heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi zararlı bileşiklerin oluşmasına neden olabilir. Araştırmalara göre bu bileşikler vücutta kanser riskini artırıyor. Bu durumda kanseri önlemek için tencere yemekleri daha sağlıklı gözüküyor.

Airfryer kullanmayı zahmetli hale getiren şeylerden biri yiyecekler piştikten sonra onları çevirmekle uğraşmaktır, fırın kullanımında ise buna gerek yoktur, besinler eşit ölçüde pişer.

Airfryer zararlı mı? Kanser yapar mı? Airfryer kullanmanın 8 avantajı ve bilinmeyen zararları

Airfryerda pişirilen yiyeceklerde çok az yağ kullanıldığından veya hiç yağ kullanılmadığından, uzun süre açık tutulursa yiyecekler kurur ve lezzeti gider.

Airfryerların iç ebatı çok büyük değildir, çok fazla şey pişirilemez, küçük porsiyonlar halinde birkaç kez uğraş gerektirir, kalabalık bir aileniz varsa yiyecekleri pişirmek epey zamanınızı alır.

Airfryerlar özellikle XXL olanlar hem ağırdır hem de mutfakta çok yer kaplar. Bu durum airfryer kullanmanın bir diğer dezavantajıdır.

Airfryer'da pişirilen yiyeceklerin içi pişmemiş veya çiğ kalabilir, havuç veya fasulye gibi bazı yiyecekler için zararlı olmasa da çiğ/pişmemiş et gıda zehirlenmesi, ishal, mide ağrısı vb. gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Airfryer zararlı mı? Kanser yapar mı? Airfryer kullanmanın 8 avantajı ve bilinmeyen zararları

AİRFRYERLARIN OLUMLU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Airfryer kullanmanın en büyük faydalarından biri, yiyecekleri daha az yağ ile pişirebilmenizdir. Daha az yağ kullanarak yağ alımınızı azaltabilir ve daha sağlıklı yemekler pişirebilirsiniz.

Airfryer kullanmanın bir başka avantajı da, son teknoloji ile yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirmesi. Airfryer hızlı ve çabuk bir alet olduğundan kullanımı pratiktir, zamandan tasarruf sağlar, sizi dışarda yemek yeme alışkanlığından kurtarabilir.

Airfryer ile marketlerin dondurulmuş gıda bölümünden alacağınız patates, pizza gibi leziz yiyeceklerle evde mükellef bir sofra kurabilirsiniz. Dışarda pizzaya yüzlerce TL harcamak yerine evde ekonomik bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Yağlı yiyeceklerin kalorisi çok yüksektir, bu da kısa sürede kilo almanızda neden olabilir. Airfryer ile yemeklerde çok az yağ kullanarak formunuzu koruyabilirsiniz. Obezitenin önlenmesinde faydalı bir alettir.

Aifryerların temizlemesi de çok kolaydır. Bulaşık deterjanı ve sünger kullanarak hızlı bir şekilde yağdan kirden arındırılabilir.

Yemek pişirirken mutfağa sinen kokudan çoğumuz rahatsız oluruz. Airfryer bu duruma da çözüm oluyor. Kokusuz, dumansız mis gibi yemeklere merhaba!

Airfryer sebze pişirmek için de harikadır. Airfryerda pişirilen yiyecekler, sotelemeye veya kaynatmaya kıyasla gevrek ve daha lezzetlidir. Bu, lezzetlerinden ödün vermeden diyetinize sebze ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...