Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Aman dikkat bu şekilde saç kurutmak saçlarınızı döküyor, kafa derinizi yakıyor!

Mavikadin>Saç bakımı & saç uzatma>Aman dikkat bu şekilde saç kurutmak saçlarınızı döküyor, kafa derinizi yakıyor!

Saç bakımının vazgeçilmez bir parçası olan saç kurutma işlemi, aslında sıkça yapılan hatalar nedeniyle saçlarınıza zarar verebilir. İşte saç kurutma sırasında kaçınılması gereken hatalar ve doğru yöntemler...

Saç kurutma makinası kullanırken önemli püf noktalarına dikkat ederek saçlarınızı daha sağlıklı ve güzel bir şekilde kurutabilirsiniz.
Saç kurutma makinası kullanırken önemli püf noktalarına dikkat ederek saçlarınızı daha sağlıklı ve güzel bir şekilde kurutabilirsiniz.

Saç kurutma makinası kullanırken önemli püf noktalarına dikkat ederek saçlarınızı daha sağlıklı ve güzel bir şekilde kurutabilirsiniz. Unutmayın ki saç bakımı ve kurutma süreci saç sağlığınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Saçlarınıza gereken özeni göstermek daha canlı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Fön makinesini kullanırken saçlarınızı korumanız gereken önemli noktalar... 

SAÇ KURUTMAK İÇİN YALNIZCA SICAK HAVA KULLANMAK

Çoğu saç kurutma makinesi soğuk hava üfleme özelliğine sahiptir. Saç şekillendirmenin son aşamasında saç kurutma makinenizi soğuk moda alarak kullanın. Soğuk hava, saçın nemin buharlaşmasını yavaşlatır bu da saçınızın daha uzun süre şekilli kalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda kırıkları önler.

HATALI HAVA YÖNÜ TERCİHİ

Saçlarınızı büyüme yönüne doğru kökten uca kurutmanız önerilir. Aksi takdirde saçın dolaşması ve kabarması daha olasıdır çünkü bu saçın pullarının açılmasına neden olur. Bu  saç kırılmasına ve hatta dökülmesine yol açabilir. Saçları kökten uca kurutarak pulların düzgün bir şekilde kapanmasını sağlayarak saça doğal parlaklık katar.

FÖN MAKİNESİNİ YANLIŞ TUTMAK

Baskın elinizle fön makinesini tutmak oldukça doğal görünebilir ve birçok kişi farkında olmadan bunu yapar. Ancak saçları şekillendirmek ve kurutmak için asıl güce ve beceriye ihtiyaç duyduğunuz için baskın olmayan elinizle fön makinesini tutmak daha etkilidir. Bu işlemi daha iyi kontrol etmenize saçı daha verimli tarayabilmenize ve genel olarak daha az çaba sarf etmenize yardımcı olur.

SAÇI AŞAĞI DOĞRU TUTMAK

Saç kuruturken saçınızı taramak ve aşağı doğru yönlendirmek, saçın hacmini azaltabilir. Bunun yerine, saçlarınızı yukarı doğru yönlendirmeyi deneyin, bir tarak kullanarak. Bu saçınıza daha fazla hacim, canlılık ve pürüzsüz bir stil kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Aman dikkat bu şekilde saç kurutmak saçlarınızı döküyor, kafa derinizi yakıyor!

SAÇLARI HAVLUYA SARILI TUTMAK

Özellikle pamuklu havlular saçınızı fazla uzun süre sarmamalıdır 30 dakikadan fazla tutmamaya özen gösterin. Pamuklu havlaların kumaşı, saçın sürtünme etkisiyle savunmasız hale gelmesine neden olabilir bu da saç kurutma sırasında zarar görmesine yol açar. Daha yumuşak mikrofiber havluları tercih etmek daha iyidir ve saçı 10 dakikadan fazla bu havluda tutmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, kalın ve yoğun saçlar şekillendirmeden önce yaklaşık yarı kuru olmalıdır ince veya orta kalınlıkta saçlar ise yarısından fazlası kuru olmalıdır.

BAŞLIK KULLANMAMAK

Fön makinesiyle birlikte gelen düz başlık parçasını kullanmamak saçın şekillendirilmesinde eksikliklere yol açabilir. Bu parça hava akışını belirli bir bölüme yönlendirerek saçın daha düzgün kurumasını sağlar. Sonuç olarak saçınızdaki düğümlerin ve kırık uçların azalmasına yardımcı olur ve saçın aşırı ısınmaya karşı korunmasına da katkı sağlar.

Aman dikkat bu şekilde saç kurutmak saçlarınızı döküyor, kafa derinizi yakıyor!

FÖN MAKİNESİNİ TEMİZLEMEMEK

Fön makinesinin arkasını temizlemeyi ihmal etmek oldukça yaygın bir hatadır. Ancak bu ihmal cihazınıza zarar vermekle kalmaz saçınıza da zarar verebilir. Havalandırma delikleri, kir, toz, saç ürünleri kalıntıları ve diğer parçacıklarla dolup taşar. Bu hava akışını engelleyebilir ve makinenin iç sıcaklığını artırarak tehlikeli bir duruma yol açabilir. Dolayısıyla fön makinesini temizlemek oldukça önemlidir. Eğer haftada bir kullanıyorsanız, ayda bir temizlemeyi unutmayın. Daha sık kullanıyorsanız iki haftada bir temizlik yapmak daha iyi bir tercih olacaktır.

EN YÜKSEK SICAKLIĞI KULLANMAK

Saç kurutma işlemi sırasında en yüksek sıcaklığı kullanmak saçların aşırı kurumasına ve kırılgan hale gelmesine neden olabilecek büyük bir hatadır. Yüksek ısı, işlemi hızlandırabilir ancak nadir durumlar dışında bu seçenek tercih edilmemelidir. Genellikle orta seviye sıcaklık kullanmak saç sağlığı açısından daha iyidir.

FÖN MAKİNESİNİ TEK BİR KONUMDA TUTMAK

Bu, basit bir hata gibi görünse de saç kurutma makinesini tek bir konumda sabit tutmak oldukça yaygın bir hatadır. Saç kurutma makinesini kullanırken cihazın saç telleri boyunca hareket etmesi açılarının değiştirilmesi ve saçın etrafında dönmesi gereklidir. Bu saçın daha hızlı kurumasına ve istenilen stile ulaşmanıza yardımcı olur.

Kaynak : Sacbakimguzellik.com, Sabah.com.tr
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...