Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeni araştırma umut verdi, ani bebek ölümlerinde gizem çözülüyor

Mavikadin>Anne çocuk>Yeni araştırma umut verdi, ani bebek ölümlerinde gizem çözülüyor

Nöroloji dergisinde yayınlanan son araştırmalara göre, doktorlar "ani bebek ölümü sendromu"nun olası bir nedenini bulduklarını açıkladı.

Yeni araştırma umut verdi, ani bebek ölümlerinde gizem çözülüyor

Ani bebek ölümleri tıp dünyasında derin bir soru işareti oluşturmaya devam ediyor. Her yıl binlerce bebek, ani kasılmalarla nöbet geçirerek hayatını kaybediyor. Araştırmacılar, gizemli ölümlerin nedenini çözmek için çıktığı yolda olası bir nedeni olabileceğini buldu. Yapılan çalışma için 60 aydan küçük çocuklar için cinsiyet, etnik köken, doğum haftası ve kaç kilo doğdukları gibi faktörler gözetildi. 

New York'taki Langone Health isimli sağlık merkezinden Dr. Laura Gould, 1997 yılında 15 aylık kızı Maria'yı aniden kaybetmesinden sonra ‘beşik ölümü’ olarak bilinen durumun peşine düştü. Gould, 'Ani Bebek Ölümü Kayıt ve Araştırma Birliği'nin kurulmasını sağladı.

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ VİDEOLARI İNCELENDİ

Araştırma ekibi, bugüne kadar 300'den fazla ani ölüm vakasını inceledi. Çalışma için uyuyan bebeklerin tıbbi kayıtları ve video kayıtları analiz edildi. Gözlemler, kasılmaların 60 saniyeden daha kısa sürdüğünü ve olayların çocuğun ölümünden sonraki 30 dakika içinde gerçekleştiğini gösterdi. Bu nöbetler sırasında bebeğin ateşinin olmasının ölümcül sonuçlara neden olduğu belirlendi.

Araştırma ekibinden Dr. Orrin Devinsky, incelenen nöbetlerin çocukların neden öldüğünü anlamak için aradığı kesin deliller olabileceğinin altını çizdi. Çalışmalar sırasında ABD'de 2021 senesinde 4 yaşından küçük 2.900'den fazla çocuğun bilinmeyen nedenlerle ani bir şekilde öldüğü belirlendi. Ölümlerin yüzde 92'si 0 ila 11 aylık ve yüzde 8'i 1 ila 4 yaşın arasında olduğu görüldü. Bu ölümlerin çoğu kış aylarında gerçekleşti ve erkek çocuklarında görüldü.

Yeni araştırma umut verdi, ani bebek ölümlerinde gizem çözülüyor

EMZİRMEK NÖBETİ ENGELLİYOR

Yapılan araştırmalarda erken doğum, annenin hamilelikte sigara ve alkol kullanması gibi nedenlerin ani bebek ölümleriyle ilişkili olduğunu gösterdi. Öte yandan epilepsinin de ani bebek ölümleriyle ilişkili olabileceği görüldü. Bebeğin emzirilmesinin ise riski azaltabileceği ortaya çıktı.

Avustralya'nın New South Wales şehrindeki Westmead Çocuk Hastanesi'nde yapılan başka bir araştırmaya göre ise butirilkolinesteraz (BChE) adlı kan enziminin düşük seviyelerde seyretmesinin bebeklerin ani ölümüne neden olabileceği öne sürüldü. Araştırmanın yazarlarından Dr. Carmel Harrington, ailelerin bebeklerin ölümünde kendilerini sorumlu tutmamaları gerektiğini söyledi.

Doktorlar, ebeveynlere bu ölümler için bebeği sırtüstü yatırma ve beşiği temizleme gibi önerilerde bulunmuş olsalar da nöbetlerin tam olarak nasıl ölüme yol açtığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguluyorlar.

Yeni araştırma umut verdi, ani bebek ölümlerinde gizem çözülüyor

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ani bebek ölümü sendromu, 1 yaşın altındaki bebeklerde görülen, genellikle uyku sırasında ortaya çıkan nedeni açıklanmayan ani ölümleri ifade eder. Görülen vakaların genellikle bebekler uyurken ortaya çıkması 'beşik ölümü' olarak adlandırılmasına da neden olmuştur. Bebeğin ölmeden önce sağlıklı gözüküyor olması sendrom hakkında tıp dünyasının endişelenmesine neden olmaya devam ediyor.

Beşik ölümleri genellikle uyku sırasında aniden ve öngörülemez bir şekilde meydana gelir. Teşhisi otopsi, ölüm mahalli incelemesi ve klinik geçmişin detaylı bir şekilde incelenmesi sonucunda konur. Ancak, belirtilen bu incelemelerden sonra herhangi bir açıklama bulunamazsa, bebeğin sendroma bağlı öldüğü kabul edilir.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : mavikadin.com, neurology.org, nypost.com, childrenshospital.org
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...