Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kışın doğan bebekler daha avantajlı: Güçlü, zeki, lider…

Mavi Kadın>Anne çocuk>Kışın doğan bebekler daha avantajlı: Güçlü, zeki, lider…

Kış aylarında hava karanlık ve kasvetli olsa da bu durum kış bebekleri için geçerli değil. Kış aylarında doğan bebekler hakkında şaşırtıcı gerçekler dikkat çekiyor. Daha uzun, kaslı ve büyük olma ihtimalleri yüksek olan bu bebekler aynı zamanda da huysuzdur.

Kışın doğan bebekler daha avantajlı: Güçlü, zeki, lider…

Anne ve baba olmak isteyen kişiler ister istemez en iyi doğum zamanının ne zaman olduğunu düşünmeden edemezler. Mevsimlere göre anne ve bebeklerin de durumunun değiştiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. İşte kışın doğan bebeklerin en belirgin ispatlanmış özellikleri…

1. KIŞIN DOĞAN BEBEKLER DAHA BÜYÜK OLUR

Hem Harvard ve Queensland üniversitelerinde yapılan araştırmalara göre kış aylarında doğan bebeklerin vücut yapıları akranlarına göre daha büyük olabilir.

2. KIŞIN DOĞAN BEBEKLER DAHA AĞIR OLABİLİR

Aynı araştırmalar, kış ve ilkbaharda doğan çocukların, yaz ve sonbaharda doğanlara göre 210 gram daha ağır olduğunu gösterdi.

3. DAHA GÜÇLÜ KAS VE KEMİKLERİ VAR

Kışın doğan bir bebeğin annesi, hamilelik döneminin bir bölümünü yaz aylarında geçirdiği için yeterince D vitamini alır. Bu nedenle, kışın doğan bebekler daha güçlü kas ve kemiklere sahiptir. Dolayısıyla atletik olma olasılıkları da yüksektir.

4. DAHA BÜYÜK KAFA DAHA AKILLI BEBEK Mİ?

Kışın doğan bebeklerin baş bölgeleri de diğer mevsimlerde doğan akranlarına göre daha büyüktür. Bunun nedeni daha zeki olmaları mı? Aslında, kış çocuklarının bir dizi zeka egzersizinde daha yüksek puan aldıkları araştırmalarla gösteriliyor.

5. DAHA UZUN BOYLU OLABİLİRLER

Kış aylarında doğanlar kendi yaşıtlarına göre ortalama 0.19 santimetre daha uzundur.

6. DAHA UZUN YAŞARLAR

“Experimental Gerontology” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Aralık ayında doğan bireylerin 105 yaşına kadar yaşama olasılıkları da daha yüksek.

7. DAHA HUYSUZ OLURLAR

Yaz bebekleri kışın doğanlardan daha parlak görünür. Kışın doğanlar, kasvetli hava ile dünyaya merhaba dediği için daha huysuz olabiliyor.

8. AMA DAHA AZ STRESLİDİRLER

Zaman zaman karamsar bir bakış açısına sahip olabilirler. Ancak kış bebekleri, yılın farklı zamanlarında doğan diğer kişilere göre, sinir bozucu her olayla daha iyi baş edebilir

9. İYİ HUYLUDURLAR

Queensland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, dört ila beş yaşındaki çocukların davranışlarını değerlendirdi. Çalışma ile kşın doğan çocukların diğerlerinden daha iyi huylu oldukları ortaya koyuldu.

10. ERKEN EMEKLERLER

2014 yılında yapılan bir araştırma, kışın doğan bebeklerin yaz aylarında doğan bebeklere göre daha erken emeklemeye başladığını ortaya koydu. Yazın doğanlar genel olarak 35. haftada emeklemeye başlarken, kışın doğanlar çevrelerindeki dünyayı 30. hafta gibi erken bir zamanda keşfetmeye başlayabilirler. 

11. DÜNYAYI ELE GEÇİREBİLİRLER Mİ?

“Economic Letters” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Ocak ayında doğan yetişkinlerin CEO olma ihtimali daha yüksek . Belki orada bir patron bebek vardır?

12. ANNELERİN DEPRESYONA GİRME İHTİMALİ YÜKSEK

Sadece bebeklere değil annelere de mevsimsel değişiklikler etki eder.  Annelerin doğum sonrası depresyona yakalanma olasılığı daha yüksek. American Journal Of Obstetrics & Gynecology'ye göre , kışın doğum yapan kadınların dışarı çıkıp sosyalleşme olasılıkları daha az olduğun için, doğum sonrası depresyona yakalanma olasılıkları da iki kat daha fazladır.

 

 

Kaynak : Mavi Kadın, Journal Of Obstetrics & Gynecology, Najell
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...