Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Arı sütü ve poleni gibi ürünler için yeni karar! Artık katkı maddesi eklenmeyecek!

Mavi Kadın>Yaşam>Arı sütü ve poleni gibi ürünler için yeni karar! Artık katkı maddesi eklenmeyecek!

Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği'ne göre toz arı sütü, arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeğine dışarıdan katkı madde ilavesi yapılmayacak. 

Arı sütü ve poleni gibi ürünler için yeni karar! Artık katkı maddesi eklenmeyecek!

Toz arı sütü, arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği dışardan herhangi bir madde ilave edilmeden üretilecek. 
"Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği" Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğde yer alan bilgilere göre; gıda veya takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilen arı ekmeği, arı poleni, arı sütü, ham propolis, propolis, toz arı sütü ve kurutulmuş polen gibi arı ürünleri tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilecek. Bu ürünlerin muhafazası, işlenmesi, hazırlanması, taşınması ve piyasa arzına ilişkin hususlar düzenlendi. 

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ BELLİ OLDU

Tebliğde yer alan bilgiler doğrultusunda arı  sütü ve toz arı sütü, ham propolis ve propolis ile arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeğinin sahip olması gereken ürün özellikleri belli oldu. Buna göre arı sütü, arı poleni, toz arı sütü, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği gibi ürünlere dışarıdan herhangi bir madde ilave edilemeyecek. Arı ürünlerinde bulaşanlar, veteriner ilaç kalıntılarına dair Türk Gıda Kodeksi'nin ilgili yönetmeliklerinin hükümleri uygulanacak. Bu ürünlerde aroma vericiler ile aroma verme özelliği  gıda bileşenleri yer almayacak. 

Arı sütü ve poleni gibi ürünler için yeni karar! Artık katkı maddesi eklenmeyecek!

DOĞRUDAN TÜKETİCİYE SUNULMAYACAK

Tebliğe göre ambalajlama, hijyen ve piyasaya arz hususlarında konuyla ilişkili yönetmelikler tatbik edilecek. 
Propolis tek başına takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilecek. Ham propolis  doğrudan son tüketiciye sunulmayacak. 

8 DERECE ALTI SICAKLIKTA MUHAFA EDİLECEK

Kurutulmuş arı poleni, toz arı sütü dışında arı sütü, polen ve ekmeği üretiminden son tüketiciye arz edilene kadar 8 derece altı sıcaklıkta korunup muhafaza edilecek. Bu kapsamda faaliyet gösteren işletmelerin 6 ay içinde bu hükümlere uymaları gerekiyor. 
Tebliğ yayınlandıktan sonra önce etiketlenen ya da piyasaya arz edilen gıdalar 31 Aralık 2025 tarihine kadar piyasada yer alabilecek. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...