08 Temmuz 2020, Çarşamba 08:26

Ateş Basması Hamilelik Belirtisi mi, Cinsiyet Belirtisi mi?

Ateş Basması Hamilelik Belirtisi mi, Cinsiyet Belirtisi mi?

Anne adayları için zor bir süreç olan gebelik boyunca birçok problem yaşanabilir. Ateş basması da (diğer adıyla sıcak basması) bunlardan biridir. Hamilelik boyunca anne adaylarının birçoğu sıcak basmasından şikayet etmektedir. Bu durumun her anne adayı için farklı sebepleri olabilir. Gebelikte östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan iniş çıkışlar gebelikte ateş basmasının ana sebepleridir. Ateş basması hamilelik belirtisi olarak görülebilir.

Gebelik boyunca yaşanan stres, uyku bozukluğu ve yorgunluk gibi durumlar da ateş basmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar, başta geceleri olmak üzere hamilelerin %75inin erken hamilelik döneminde ateş basmasından şikayetçi olduğunu göstermiştir. Ateş basması probleminin bebeğin cinsiyetiyle bir ilgisi yoktur.

Hamilelikte Ateş Basması Normal Mi?

Hamilelikte en çok rastlanan durumlardan biri ateş basmasıdır. Bu rahatsızlık verici durum geçicidir. Herhangi bir müdahale yapılmasa bile bu sorun uzun sürmez. Hamileliğin bir parçası olan ateş basması probleminin bebeğiniz doğar doğmaz geride kalacağını söyleyebiliriz.

Hamilelikte Sıcak Basması Ateş Basması Nedenleri Nelerdir?

Hormonlarda Artış

Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan iniş çıkışlar ateş basmasının ana nedenidir. Yani hormonların artışı değil, hormonlarda gerçekleşen ani dalgalanmalar ateş basmasına neden olur.

Vücut Isısında Yükselme

Genel olarak hamilelik sürecinde vücut ısısında normale göre yaklaşık 1 derecelik bir artış söz konusudur. Hamilelikte metabolizma hızı artar ve bu da vücut ısısını yükseltir. Cilde giden damarların genişlemesiyle ısı deri yoluyla atılarak vücut ısısındaki artış dengelenir. Ateş basması da bu şekilde oluşur.

Troidlerin Çok Çalışması

Hamilelikte ateş basmasına neden olan diğer faktör de tiroidlerin aşırı çalışmasıdır. Nabızda yükselme, ellerde titreme, kronik yorgunluk hissi, rahat uyuyamama, sinirlilik, endişe hali ve ateş basması tiroidlerin çok çalışmasının belirtileri arasındadır.

Dehidrasyon (Vücudun Susuz Kalması)

Hamilelik döneminde günde 2-3 litre (10-12 bardak) su içmek gerekir. Su içmek vücut ısısını, sıvı seviyeleri düzenler, yani vücutta yeterli su bulunmadığı takdirde bedendeki sıcaklık artar, bunun sonucunda ateş basması ortaya çıkar.

Hamilelikte Sıcak Basması Ateş Basmasının Diğer Nedenleri

 1. Aşırı kilo alımı
 2. Düzensiz uyku ve beslenme
 3. Metabolizmadaki değişimler
 4. Asabiyet, öfke ve stres hali
 5. Yetersiz sıvı alımı ve buna bağlı olarak sıvı kaybı

Hamilelikte Sıcak Basması Ateş Basması Nasıl Geçer?

 1. Sık sık ılık duş almanız sıcak basma hissini en aza indirir.
 2. Gece uykusundaki ateş basması şikayetlerinizi önlemek için serin bir ortamda uyumayı deneyin.
 3. Bol su tüketin: Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun.  Sıvı kaybının önüne geçmek için yeterli su tüketmeye çalışın. Vücut ısısını düşürmeyi sağlayacak serinletici içecekler de tüketebilirsiniz.
 4. Sıcak bastıkça üzerinizdeki kıyafetleri azaltma imkanınız olabilmesi için kış aylarında kalın kıyafetler yerine kat kat ince kıyafetler tercih edin.
 5. Terleme sebebiyle kaybettiğiniz sıvıyı yeniden kazanmak için bol su tüketin.
 6. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçının.
 7. Kahve ve çay tüketimini azaltın.
 8. Bol bol yüzün: Düzenli egzersiz, hamilelikte ateş basmalarının giderilmesi için en önemli yöntem egzersizdir. Vücut ısısını dengelemeyi sağlayan, vücuttaki tüm kasları çalıştırmaya yarayan, gebelik boyunca yaşayacağınız sıkıntıları hafifletebilen egzersiz ise yüzmedir.  Tüm sporlarda ya da düzenli egzersizde, gebelikte aşı terleme göz önünde bulundurulmalı ve susuz kalınmamasına özen gösterilmelidir. Fakat herhangi bir spora yönelmeden önce mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız.

Hamilelikte Ateşlenme İle Sıcak Basmasını Karıştırmayın!

Gebelikte geçici sıcak basmaları olağandır. Ateşlenme ve sıcak basması arasındaki fark bilinmelidir. Ateşlenme bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve hamilelikte yüksek ateş tehlikeli olabilir. Ateşişiniz 38 dereceyi geçerse, kesinlikle doktorunuza başvurun.

Ateş basmasında termometre ile ölçülebilecek bir durum oluşmaz. Geçici ataklar şeklinde gelişir. Ateş yükselmesi ise çeşitli enfeksiyon belirtileri olabilecek ve gebelikte ciddi problemler oluşturabilecek farklı bir durumdur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT