Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Badem kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Badem diyeti nasıl yapılır?

Mavi Kadın>Diyet>Badem kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Badem diyeti nasıl yapılır?

Kilo vermeye çalışıyor ve diyetinize eklemek için sağlıklı atıştırmalıklar mı arıyorsunuz? O zaman size badem yemenizi önerebiliriz. Diyet listelerinde de sıklıkla yer alan badem harika bir lif, protein, magnezyum, bakır, fosfor, manganez ve E vitamini kaynağıdır. Protein, lif ve doymuş yağlar açısından zengin içeriği ile kilo vermeye yardımcı besinler arasında yer alır. Peki badem kaç kalori? Diyette badem yenir mi?

Amerikan Kalp Derneği Dergisi Ocak 2015 sayısında yayımlanan bir çalışmada günde 42 gr. badem yemenin göbek erittiği görülmüştür.
Amerikan Kalp Derneği Dergisi Ocak 2015 sayısında yayımlanan bir çalışmada günde 42 gr. badem yemenin göbek erittiği görülmüştür.

Badem severlere müjde! Yapılan bilimsel çalışmalar bademin hem sağlıklı hem de zayıflatan besinlerden olduğunu gösteriyor. Günlük kalori ihtiyacını aşmadan ara öğünlerde badem yemek tokluk sürenizi uzatır, metabolizmayı hızlandırır, gereksiz kalori alımını önler, kısa sürede fit bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur.

BADEM KAÇ KALORİ?

  • 1 adet badem 7 kaloridir.
  • 1 avuç badem 160 kaloridir.
  • 100 gr. badem 597 kaloridir (kavrulmuş, kuruyemişçilerde satılan)
  • 100 gr. çiğ badem 570 kaloridir (kavrulmamış, tuzsuz)

BADEMİN ZAYIFLAMAYA FAYDALARI NELERDİR?

Bademin sağlığa ve zayıflamaya faydaları üzerine pek çok araştırma yapıldı. Güney Avustralya Üniversitesi'nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, günde bir avuç bademin kilo alımını önlemeye yardımcı olabileceğini tespit etti. Bademin tokluk üzerinde etkisinin incelendiği çalışmada günde 30-50 gram badem tüketen insanların günde daha az kalori aldıkları görüldü.

Badem hem tok tutuyor hem de göbek eritiyor! Badem, kas kütlesinin gelişimine yardımcı olan yüksek protein içeriğine sahiptir. Proteinli besinler kişiyi uzun süre tok tutarak zayıflamayı desteklerler. Ayrıca, bademde bulunan tekli doymamış yağlar vücut kitle indeksimizi azaltır. Karın bölgesinde depolanan yağları hedef alarak göbek yağını azaltır.

Badem çinko, magnezyum, demir ve potasyum gibi çeşitli mineraller için iyi bir kaynaktır. Zayıflarken bağışıklık sistemini güçlü tutar, sağlığı korur, hastalanmanızı önler.

“International Journal of Obesity” (Ulusrarası Obezite Dergisi)’nde yayınlanan diğer bir araştırmaya göre badem, istenmeyen kilolardan kurtulmanızda etkili rol oynuyor! Araştırmacılar, badem açısından zengin bir diyet listesi uygulayan kişilerin, aynı sayıda kalori ile yüksek karbonhidratlı bir diyet uygulayanlara göre daha fazla kilo verdiğini buldu.

Badem, protein, lif ve E vitamini deposu bir besindir. Badem, magnezyum içeriğiyle enerji üretimini ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr David Katz'e göre, “Kan şekerinin dengeli seviyede olması, aşırı yemek yemeye ve kilo almaya neden olan açlık krizlerini önlüyor."

The Journal of the American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği Dergisi) Ocak 2015 sayısında yayımlanan bir başka çalışmada günde 42 gr. badem yiyenlerin göbek yağlarında önemli miktarda azalma gözlemlenmiştir.

Bilim adamları badem yemenin sağlık üzerine etkilerini inceledi ve araştırma sonuçları The European Journal of Clinical Nutrition (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi) Ekim 2013 sayısında yayımlandı. Badem tüketiminin açlık hissini azalttığı ve kilo almaya neden olmadan yemek sonrası glikoz düzeylerini düşürdüğü tespit edildi.

Badem kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Badem diyeti nasıl yapılır?

BADEM KİLO ALDIRIR MI?

Bademin kilo aldırıp aldırmayacağı günlük kalori ihtiyacını aşıp aşmamanıza bağlıdır. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece badem kilo aldırmaz aksine zayıflamaya yardımcı olur. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500’dür. Bu ihtiyacı aşmak kilo almanıza neden olabilir ancak makul ölçüde badem zayıflamayı destekler. Örneğin Belfast’taki Purdue Üniversitesi ve Queens Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada araştırmaya katılan kişilerin günlük beslenme listelerine günlük 50 gram badem eklendi.10 hafta sonra bile katılımcıların kilolarında ve vücut yağlarında herhangi bir artış gözlenmedi.  Araştırma sonucunda makul ölçüde badem tüketiminin kilo aldırmadığı ve bademin rahatlıkla başka bir gıdanın yerine tüketilebileceği, alternatif sağlıklı bir besin olduğu saptanmıştır.

Badem kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Badem diyeti nasıl yapılır?

HAFTADA 5 KİLO VERDİREN BADEM DİYETİ

Ananas badem diyeti ile 1 hafta gibi kısa sürede 5 kilo zayıflayabilirsiniz. İşte 5 kilo verdiren badem diyeti

Kahvaltı Öncesi: Kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak ılık su içine 1 çay kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon sıkılır ve içilir.

Kahvaltı:

  • 1 adet rafadan yumurta
  • 3 adet badem
  • 2 dilim ananas

Ara Öğün 1: 3 adet badem

Öğle Yemeği: Ton balıklı ananas salatası

Ara Öğün 2: 1 su bardağı ananas suyu ve 2 adet badem

Akşam Yemeği:

  • 100 gram yağsız tavuk ya da hindi eti (ızgarada ya da haşlanmış)
  • 1 dilim ananas
  • 1 porsiyon mevsimsel salata

Ara Öğün 3: 2 adet badem ve 1 ceviz içi.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...