21 Ocak 2021, Perşembe 14:26

Bebeğim Hiç Uyumuyor, Uyumayan Bebeklere Ne Yapmalı?

Bebeğim Hiç Uyumuyor, Uyumayan Bebeklere Ne Yapmalı?

Bebeklerin uyumaması bebeklerde en sık karşılaşılan uyku sorunlarındandır. Özellikle 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık , 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık bebeklerde bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Bebeğim uyumuyor, ne yapayım? Makalemizde bu konu hakkındaki doktorlara sorulan sorulara ve cevaplarına yer verdik.

Sual: 47 günlük bebeğim var, hiç uyumuyor ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Süheyla Gör'ün cevabı: (Sağlıklı bir bebeğe uyuması için ilaç verilmez. Bebeklerde gaz sancısı ve huzursuzluk en çok 30-60.günler arasında görülür. Biraz sabırlı olun, doktorunuzun gaz sancısı için verdiği ilaçları deneyin.)

Sual: Oğlum 15 aylık geceleri uyumuyor diye atarax vermişti ama ben vermemeye çalışıyorum sizce atarax vermeme gerek var mı sakıncası var mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Halit Özkaya’nın cevabı: ( Bazen ihtiyaç olduğunda kısa süreli (mesela 5-7 gün) bebeğinizin uykusu düzene girene kadar kullanılabilecek bir ilaç. Ayrıca “Humanın iyi Geceler Çayını” kullanabilirsiniz. Tamamen bitkisel.)

Sual: Hocam merhaba bebeğim 17 aylık. Geceleri uyumuyor, ağlıyor ne yaptıysak uyumuyor. Gündüzleri uyumasını kısıtladık yine de uyumuyor. Ne yapabilirim?

CEVAP

Doktor Filiz Yakman Basılgan’ın cevabı: (Organik bir sorunu olup olmadığına çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayenesi ve gerekli değerlendirmeleri yapılarak karar verilmeli.)

Sual: 6 Aylık kızım doğumdan itibaren 24 saatte sadece 4 saat uyuyor bu normal mi? Ne yapmam gerekir?

CEVAP

Çocuk Nörolojisi Dr. Canan Yıldırım'ın cevabı: (Bu süre çok az. Loş ortamda ten teması ile uyku kalitesini süresini artırmaya çalışın. Banyo saatlerini akşama kaydırın. Milupa rezene çayı bir iki tatlı kaşığı kolaylaştıracaktır uykusunu.)

Sual: 2 aylık bebeğim var uyutamıyorum ne yapsam uyumuyor uykusu var uyumamak için direniyor çok ağlıyor nedeni ne olabilir ne yapmam gerek?

CEVAP

Dr. Eda Gökduman'ın cevabı: (Kolik denilen gaz sancıları yaşanıyor olabilir ama en sağlıklısı çocuk doktorunuza muayene ettirmeniz, geçmiş olsun.)

Sual: Bebeğim 3.5 aylık hiç uyumuyor melila diye bitkisel bir damla aldım uyku verici sakinleştiriciymiş, bir zararı olur mu acaba daha kullanmadım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Damlayı kullanabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 18 aylık köpek dişleri çıkamıyor, yaklaşık 2 aydır çok zorluyor. Bebeğim hiç uyumuyor acaba bir sıkıntımı var ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Diş Doktoru Tuba Şentut'un cevabı:(Parmağınızla kabaran bölgeye masaj yapın, sorun çok fazlaysa bir pedodontiste götürmenizi tavsiye ederim.)

Sual: 2 buçuk aylık bebeğim var, 1 haftadır geceleri uyumuyor ya kucakta uyuyo yada beşiğini sürekli sallarsam gece çayı kullanmamı önerdiler siz tavsiye edermisiniz ?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Tabi kullanabilirsiniz.)

Sual: Oğlum 25. ayına başladı ama 2 aydır artık gündüzleri uyumuyor bir sebebi olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (Gündüz uyku şart değildir.)

Sual: 1 aylık bebeğim var son yirmi gündür doğru düzgün uyumuyor sadece akşam saatlerinde deliksiz 3-4 saat uyuyor ve gece gündüz 20 dk uyuyor 2 saat uyumuyor sürekli böyle gazı için damla kullanıyorum ama yine aynı hep emmek istiyor doymuyor diye mama da veriyorum sizce bu normal mi uyuması için ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Erdal Erginer'in cevabı: (Mama verdiğinizde de uyumuyorsa aç olduğundan değil başka nedenlerle uyumuyor demektir. Malesef 6. aya kadar bu durum devam edecektir.)

Sual: Bebeğim 6 aylık ama hala uyumuyor ne yapmalıyım sallarsam uyuyor yoksa ağlıyor gece de böyle gündüz de, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Psikiyatrisi Filiz Kılıç'ın cevabı: (Herhangi bir sağlık problemi yoksa çok endişe etmeyin zamanla uyku düzeni oluşacaktır, henüz çok küçük.)

Sual: 2 aylık bir kızım var doğduğundan beri gaz problemimiz var sabahları deliksiz 9 10 saat uyuyor emmek için bile uyanmıyor ama gece uykusu yok sabah olana kadar uyumuyor uyutmuyor çalışan bir anneyim uyku düzenini nasıl sağlayabilirim uykusuzluktan ve yorgunluktan sütüm azaldı artık yetmiyor, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Doktoru Sibel Kılıçarslan'ın cevabı: (2 aydan sonra uyku düzeni gelişir ve geceleri uzar gündüz kısalır, gece asla ışık yapmayın ve gürültü yapmayın,gündüz uzun uyumasına müsade etmeyin,uyandırın.)

Sual:5 aylık oğlum var ve son birkaç haftadır ne geceleri ne gündüzleri uyumuyor en uzun uykusu 1 saat sürmüyor geceleride aynı şekilde 4-5 saat uyanık kalıyor 15 dk 30 dk uyuyor keyfide yerinde iyice bitap düştüm banyo bile yapamıyorum uykusuzluk yorgunluk sinirlerim bozuldu kimsemde yok bana önerebileceğiniz kesin bir çözüm yolu var mı?

CEVAP

Çocuk Doktoru Erdal Erginer'in cevabı: (Doktorunuzla görüşün.Erken diş çıkarmaya bağlı olabilir. Ayrıca idrar tahlili yaptırırn.)

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler Uykuda Neden Ağlar?Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

Gece Uyumayan Bebek İçin Ne Yapmalı? Çocuk Doktorları Cevaplıyor.Tıklayınız

Peditus Şurup Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeğim Gece Çok Uyanıyor, Ne Yapayım? Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

60 Yorum

 1. Misafir

  Oğlum 1 buçuk yaşında uyumuyor ne yapmalıyım

 2. Emre Taş

  İyi günler kızım 10 aylık hiçbir şekilde uzun süreli uyumuyor en fazla 20 dk geceleri de aynı kedi otu onermislerdi ilk baslarda faydasını gördüm ama sonra o da etki yapmamaya başladı bu arada kızım pramuture doğdu uzun süreli uyuması ve uykuya dalabilmesi için ne yapabilirim

 3. Elif

  Oğlum var 9 aylık ne gündüz uyuyor ne gece uyuyor yanlız kalmayı sevmiyo nabicami bilmiyorum yardım edin

 4. Büşra

  2 aylık bebeğim var cok gazlı bir bebek ilaç kullanıyorum cok güzel gazını cıkarıyor ama uyku sorunu var 3 gündür hep ağlıyo 10 dakika bile kesintisiz uyumuyor normal doğum ysptım hiç bi sorun yaşamadım uyku ilacı olmak istiyorjm çünkü benimde gücüm kalmadı artık ne kullanmalıyım

 5. cansu

  40 günlük bebeğim hiç uyumuyo dalıyor 10 dakika sürmeden ağlayarak tekrar kalkıyo sürekli huzursuz derin uykuya geçemiyor lütfen zararsız kullanacağım bişey varmı yardımcı olun

 6. Selim Tavşan

  Oğlum 5 aylık ne gece ne gündüz hiç uyumuyorum ne yapmalıyım

 7. Buse

  Merhabalar bebeğim daha 2 haftalık uykusorunu var hiç uyumuyor uyutmak için kucamda salıyorum ama devamlı ağliyor napmalıyim uyumasi icin ilaclar var diyorlar ama bebegim kucuk kulansam sorun olurmu

 8. Mürşide

  Merhabalar 4+15 günlük erkek bebeğim var ilk kırk gün uykuyusu bir saatte birdi iki aydır gece ve gündüz hiç uyumuyor en uzun uyuduğu yarım saat o da ben uykuya dalmadan kalkıyor ve artık hiç gücüm kalmadı. Önerebilecegiz uyku için her hangi bir ilaç varmı yardım lütfen.

 9. bi uyku

  cihaz alın uyusun

 10. Damla

  Bebeğim 3 aylık şuanda uyku olarak max süre 3 saat 21 saat gözleri açık ben 3 aylık sürede 10 dan fazla doktor gezdim, ' bazı bebekler de ne yazık ki olabiliyor' kelimesi duyduğum an o doktoru silerim kafamdan bir de size sormak istedim nurse alveys bio gaia kimyon çayı rezene çayı metsil denedik lerimiz. Tekrar söylemek istiyorum gezmediğim uzman kalmadı çevremde

 
 
KAPAT