21 Haziran 2021, Pazartesi 12:56

Bebek Ne Zaman Tekme Atar Bebek Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir

Bebek Ne Zaman Tekme Atar Bebek Tekmeleri Ne Zaman Hissedilir

Anne adayları yaşadıkları bu en özel hamilelik döneminde bebeklerinin karnındaki varlıklarını hissetmek onlar için çok farklı ve tarifsiz bir duygudur. Bu hareketler ortalama olarak hamileliğin 7 veya 8. haftalarında başlamaktadır. Ancak bu dönemdeki hareketler çoğu zaman hissedilmez çünkü bebek daha çok küçüktür ve tekmelerini anneye hissettirecek kadar büyümemiştir. Bebeğin ilk hareketleri karın bölgesinde göbeğin altında ve göbek çevresinde hissedilebilir.

Bebeğin İlk Hareketleri Karnımın Göbeğimin Neresinde Hissederim?

Bebeğin ilk hareketleri karnın neresinde hissedilir sorusunun aslında kesin net bir cevabı yoktur. Bebek o an neredeyse orada hissedilir. Genellikle göbek çevresinde ve göbeğin biraz altında hissedilir denilebilir.

Bebeğin İlk Tekmesi Ne Zaman Hissedilir?

Anne adayları hamileliğin 11. haftasında bebeğin tekmesini, gerilmesini ve hıçkırıklarını hissetmezler. Bebekler anne karnındaki ilk 3 aylarında tamamen oluşmaya başlarlar ve bu hareketlerin hepsini başarıyla yaparlar. Fakat annelerin bu hareketleri hissetmeye başlaması ilk olarak hamileliğin 13 ila 26. haftalarında olmaktadır. Diğer bir deyişle, işte bu dönemde bebeğinizin ilk tekmelerini yani varlığını karnınızda hissedeceksiniz ve bu bir anne için çok önemli ve eşsiz histir.  Anne karnındaki bebek büyüdükçe hissedilen tekmenin şiddeti de artmaktadır.

Bebeğin İlk Hareketleri Ne Zaman Bebek Kaç Aylık Olunca Hissedilir?

Op. Dr. Havva Pars Ağargün bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Anne karnındaki bebekler ilk hareketlerine gebeliğin 7.haftasından sonra başlarlar. Fakat en başlarda anne adayının bu hareketleri hissetmesi mümkün değildir çünkü bebek daha çok küçüktür ve güçlü değildir. Hareketlerin hissedilmesi bebeğin rahime olan baskının hissedilmeye yani büyümesine bağlıdır. Öte yandan Bebeğin ilk hareketlerinin ne zaman hissedileceği, annenin ilk hamileliği olup olmadığına da bağlıdır. Çünkü ilk gebeliklerde bebeğin hareketleri gebeliğin 18 ila 25.haftalarında hissedilmektedir. Fakat ikinci ve daha sonraki gebeliklerde bu süre daha da erkene çekilir ve neredeyse 13.haftada bebeğin hareketleri hissedilmeye başlanır, yani bebek anne karnındaki 3.ayını bitirmiş olduğunda hareketleri de belirgin olur.  

Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Anne karnındaki bebeklerin ilk hareketleri damar atmasına benzetilebilir. İlk başlarda bu kadar hafif olsa da bebek büyüdükçe hareketler ve dolayısıyla tekmeleri daha da kuvvetlenmektedir. Öyle ki bazı tekmeler bazen anneleri uykularından bile kaldırabilir. Bazı anneler bebeğin ilk hareketlerini şu şekilde benzetmelerle anlatmaktadır: seğirme, guruldama, hafif çarpma, direk atması ve kelebeğin kanat çırpması sesi. Anne karnındaki bebeklerin tekmeleme, bacak ve kollarla vurma, vurup geri çekme, gerinme ve hıçkırık gibi hareketleri vardır.

Bebeğin Hareketleri Dışarıdan Ne Zaman Kaç Haftalıkken Aylıkken Hissedilir Tıklayınız

Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa Ne Yapmalıdır? Dr Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT