Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Mavikadin>Anne çocuk>Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Bebeklerde ateş sıklıkla görülen bir durum olmakla birlikte ebeveynlerin endişe duymasına neden olabilir. Ateş, genellikle bir enfeksiyonun belirtisi olup, ateşi düşürmek bebeğin rahatlamasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor. Öyleyse bebeklerin ateşi hangi durumlarda tehlikeli, neden yükseliyor ve nasıl çözüm bulunabilir?

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Özellikle yeni anne baba olmuş ebeveynler bebeklerinin ateşi yükseldiğinde bir hayli endişelenirler. Aslında sadece yeni ebeveynler değil, genel olarak hepsi bebeklerinin ateşi yükseldiğinde korkabilirler. Bu yüzden bebeklerde ateş nasıl düşer, bilmelisiniz. Peki, aslında bebeğinizin ateşi neden yükseliyor? Neler yaparak bebeğinizin ateşini düşürebilirsiniz?

BEBEKLERDE ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Küçük bebeklerdeki ateşi düşürmek için birkaç etkili yöntem var. İlk olarak, bebeğinizin ateşini ölçmeniz önemli. Bunun için termometre kullanabilirsiniz. Bebeklerde ateş yükselmesi, vücut sıcaklığının 38°C'nin üzerinde olması durumu olarak kabul ediliyor. Eğer ateşini ölçtüğünüzde bu derecenin üzerini görürseniz ikinci aşamaya geçmeniz gerekiyor.

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Bebeklerde olan ateşin seviyesi ölçüldükten sonra, ateş düşürücü ilaçlar verilmesi gerekiyor. Bu ilaçlar, genellikle parasetamol veya ibuprofen içerir. Ancak, bu ilaçların bebeğin yaşına ve kilosuna göre uygun dozda verilmesi önemli. Bunun için de doktor desteği almalısınız.

Ateş düşürmek için bir diğer etkili yöntem, bebeği serin ve nemli bir ortamda tutmaktır. Bu amaçla, bebeğin üzerine nemli bir bez koymak doğru bir hamledir. Ayrıca, bebeğin giysilerinin çıkarılması veya hafif bir giysi giydirilmesi de faydalı yöntemlerden. Odanın sıcaklığının da kontrol edilmesi gerekiyor.

Ateşi düşürmek için bir başka yöntem de bol sıvı tüketimini teşvik etmek. Bebeğinizi sık sık emzirirseniz ateşi kontrol altına almanız kolaylaşabilir. Sıvı tüketimi, enfeksiyonun hızla atmasına yardımcı olacak bir yöntem.

BEBEKLERDE ATEŞİN NEDENLERİ

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür diye merak edenler için yukarıdaki yöntemler uygun. Peki, bebeğinizin neden ateşinin çıktığını biliyor musunuz? Vücudun normal sıcaklığından yüksek olan bir durum bebeklerde ateş yükselmesi olarak değerlendirilebilir ve genellikle bir enfeksiyonun belirtisi olarak kabul edilir.

Bebeklerin vücut ısısı, yetişkinlerin vücut ısısından daha yüksektir ve genellikle 36,5-37,5 derece arasında değişir. Bebeklerin ateşi, genellikle 38 derece ve üzerinde ölçülen sıcaklıklarda başlıyor. Ateş probleminin en yaygın nedenleri arasında viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, diş çıkarma, aşılama ve bağışıklık sistemine ait sorunlar yer alıyor.

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

  • Viral enfeksiyonlar, bebeklerde olan ateş probleminin en yaygın nedenlerinden biri diyebiliriz. Virüslerin neden olduğu hastalıklar arasında soğuk algınlığı, grip, kızamıkçık ve suçiçeği yer alıyor. Bu enfeksiyonlar, çoğu zaman kendi kendine geçer ancak bebeklerde ciddi bir hastalık belirtisi olabilirler.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar da ateş nedenleri arasında yer alıyor. Bu enfeksiyonlar arasında kulak, idrar yolu enfeksiyonları ve zatürre yer alıyor. Enfeksiyon hastalıkları, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyorlar.
  • Diş çıkarma, bebeklerde ateşin diğer bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Diş çıkarma sırasında bebeklerde hafif ateş, huzursuzluk, diş kaşıma ve iştahsızlık gibi belirtiler görülüyor.
  • Aşılamalar, ateş nedenleri arasında yer alır. Bazı bebekler aşı sonrası hafif ateş, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtiler gösterebilirler. Bu belirtiler genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçiyor.

BEBEKLERDE ATEŞ NE ZAMAN TEHLİKELİ?

Küçük bebeklerde ateş, vücutlarının enfeksiyonlarla savaşmaya çalıştığı bir semptom. Ateş, genellikle bebeklerin normal sıcaklığı olan 36,5-37,5°C'yi aşması durumunda ortaya çıkıyor. Bununla birlikte bebeklerde olan ateş bazen ciddi bir durumun belirtisi olabiliyor. Bu nedenle, ateşin tehlikeli olup olmadığını belirlemek için doğru adımlar atmanız önemli.

Bebeklerdeki ateşin tehlikeli olup olmadığını belirlemek için ilk adım, ateş ölçümü yapmak olmalıdır. Vücut sıcaklığı, rektal veya ağızdan yapılan ölçümlerle belirlenebiliyor. Ateşin tehlikeli seviyeleri 38°C'nin üzerinde olması. Bununla birlikte bazı durumlarda, 37,5°C'nin üzerindeki sıcaklıklar bile tehlikeli olabilir.

Eğer bebekte ateş varsa 38°C'nin üzerindeyse, hemen bir doktora başvurmak gerekiyor. Bebeklerde yüksek ateş, beyin hasarına veya nöbetlere yol açabilen ciddi enfeksiyonların bir belirtisi olabilir. Ayrıca, bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğundan, enfeksiyonlarla mücadele etmek için daha fazla yardıma ihtiyaçları oluyor.

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Bebeklerde ateş ne zaman tehlikelidiye soranlar için bu detaylar önemli. Bebeklerde görülen ateşin diğer belirtileri arasında huzursuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık, halsizlik ve kusma bulunabilir. Ayrıca, bebeklerde ateşlenme durumunda, özellikle de 3 aylıktan küçük bebeklerde, belirtiler hızla kötüleşebilir ve bu nedenle acil bir müdahale gerekebilir.

BEBEKLERDE ATEŞ DÜŞÜRME KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ateş, bebeklerin vücudunun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Bu nedenle ateş düşürücüler kullanmadan önce bebeğin yaşına, kilosuna ve durumuna dair bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemli. Ateş düşürücü ilaçlar, bebeklerde ateş problemini hızlı bir şekilde düşürebilir. Ancak, bebeklerin ateşlerini düşürmek için yardımcı olmak amacıyla bazı genel yöntemler bulunuyor.

Öncelikle, bebeğin giyimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bebek odası serinletilmeli ve rahat bir uyku ortamı sağlanması gerekiyor.

İkinci olarak, bebeğin sıvı alımını artırmalısınız. Bebek, sık sık ve küçük porsiyonlarda emzirilmelidir. Bu, bebeğin sıvı seviyesinin yeterli düzeyde kalmasına ve ateşe karşı savaşma gücünün artmasına yardımcı olur.

Son olarak ılık bir banyo yapmak da bebeklerde ateş düşürülmesine yardımcı olabilir. Ancak, banyo yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, bebeğin soğuk suya maruz kalmaması ve banyo suyu aşırı sıcak olmamalı. Ayrıca, bebeğin banyo sırasında üşümemesi için, banyo sonrası hemen kurulamalısnız ve sıcak bir giysiyle giydirmelisiniz.

Tüm bu detaylara dikkat ettiğinizde bebeğinizin ateşinin düşmesine yardımcı olabilir, ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz. 

Bebeklerde ateş düşürmek için neler yapılabilir? İşte bebeğinizin vücut ısısını kontrol altına alacak etkili 5 yöntem

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...