2022-08-04 22:45:32 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:26

Bebeklerde emzik kullanımı ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Emzik ne zaman verilir, ne zaman bıraktırılır? Faydaları ve zararları ne?

Emzik kullanımı hem bebek hem de anne için çok avantajlıdır. Emzik, bebeği sakinleştirip rahatlatır, ağlamasını önler, böylece anne bebeğine daha kolay bakar, sorun yaşamaz. Peki bebek kaç aylık olduğunda emzik verilir? Ne zaman, nasıl bırakılır? Emziğin avantajları ve dezavantajları ne? Hangi emzikleri tercih etmeli?

Bebeklerde emzik kullanımı ile ilgili A’dan Z’ye her şey: Emzik ne zaman verilir, ne zaman bıraktırılır? Faydaları ve zararları ne?

Emzik bebeğin emme iç güdüsünü giderir uykuya dalmalarını kolaylaştırır. Emzik anneler için de büyük rahatlıktır. Hatta emzik kullanmanın beşik sendromunu önleme, bebeği sakinleştirme, kendini güvende hissetmelerini sağlama gibi pek çok olumlu tarafı da söz konusudur.

BEBEKLERE EMZİK NE ZAMAN VERİLMELİ?

Bebeklerde emme refleksi bebek 3 ve 4 aylıkken olduğunda maksimum seviyede gelişir. Bu nedenlere bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda ona artık emzik verebilirsiniz.

YENİ DOĞAN BEBEĞE EMZİK VERİLİR Mİ?

Amerikan Pediatri Akademisi'ne (AAP) göre bebek 1 aylık olmadan önce bebeğe emzik vermemelidir. Bebeğiniz 1 aylık olduğunda doktorunuzun onayıyla bebeğinize emzik verebilirsiniz. Diş ve damak yapısını olumsuz etkileyebileceğinden yeni doğan ve çok küçük bebeklere emzik önerilmez. Ancak yeni doğanlar için özel olarak tasarlanmış, eczanelerde satılan emzikleri doktorunuza danışıp kullanabilirsiniz.

EMZİĞİN BEBEKLERE FAYDALARI NELERDİR?

 1. Emziğin en büyük faydası şüphesiz bebekleri sakinleştirmesidir. Özellikle emme refleksi güçlü olan bebekler bir şeyi emdiklerinde mutlu olurlar ve huysuzlukları geçer.
 2. Emzik bebeklerin uyumasına da yardımcı olmaktadır. Uykuya dalmada problem yaşayan bebekler için emzik faydalı olacaktır.
 3. Emzik bebeklerde doğuştan var olan emme refleksini tatmin etmektedir. Emzik dışında biberon ve meme emme de bebeğin emme konusunda tatmin eder. Emme refleksini emzik gibi nesnelerle tatmin etmezlerse bebekte parmak emme gibi davranış bozuklukları meydana gelebilir.
 4. Emzik, halk arasında beşik ölümü olarak da bilinen ani bebek ölüm oranlarını yarı yarıya düşürmektedir. 
 5. Emzik sayesinde bebekler parmaklarını veya herhangi bir eşyayı emmezler.
 6. Emzik, erken doğan yani prematüre bebeklerde emme refleksini geliştirmektedir.
 7. Meme emmeyen bebeklerde emzik kullanımı emme ihtiyacını karşılar ve bağlanma ve güven duygusunu geliştirir.

EMZİĞİN BEBEKLERE ZARARLARI NELERDİR?

 1. Bütün faydalarının yanında emzik bebeklerde alışkanlığa sebep olan bir araçtır ve dolayısıyla belirli bir müddet emzik kullanan bebeklere emzik bıraktırmak zor ve hatta travmatik olabilmektedir.
 2. Sık sık emzik emen çocuklar anne sütü ve gerekli diğer besinleri yeterince almayabilir ve dolayısıyla gelişminde gecikmeler baş gösterebilir.
 3. Uzun dönemde sürekli emzik kullanımı çocukların diş ve damak gelişimi ve buna bağlı olarak da konuşmada problemler yaşanabilir.
 4. Emzik kullanımı uzun olduğunda çocuklarınn psikolojik gelişimi yavaşlayabilir.
 5. Bebeklerde emzik emmek temizlik eksikliğine bağlı olarak ishal, burun, boğaz ve kulak enfeksiyonları daha sık görülebilmektedir.
 6. Uzun dönem emzik kullanımı bebeklerde üst çene darlığına sebep olup yüz yapısını bozabilir.

BEBEKLER EMZİĞİ NE ZAMAN BIRAKMALI?

Dr. Yılmaz Bay bu hususta şu bilgiyi verdi: Bebeklerde emziğin bırakılması  için en uygun dönem 6. ila 9. aylarıdır. Fakat bazen çocuklarda bu dönem anne babanın istemese de 1-2 ve hatta 3 yaşına kadar uzayabilmektedir. Ancak yapılması gereken emziği olabildiğince erken bıraktırmaktır.

BEBEKLER İÇİN HANGİ EMZİKLERİ KULLANMALI?

Bebekler için emzik seçerken silikon veya kauçuk olanlardan tercih edebilirsiniz. Silikon emziklerin avantajı geç deforme olması ve kolay şekilde temizlenmesidir. Ek olarak, silikon emzikler yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip oldukları için bebeklerin daha rahat kullandıkları görülmüştür. Bu emzikler yüksek ısıya dayanıklı olduğu için kaynatılarak veya buharda sterilize edilerek iyi şekilde temizlenebilir.

EMZİK KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

 1. Bebeklere emzik verilirken yanlış uygulamalardan birisi emziği şeker, bal ve pekmez gibi besinlere batırmaktır. Bunu yapmak bebeklerde erken diş çürümelerine sebep olabilir. Ayrıca bebekler bu tatlara alıştığında asıl tüketmesi gereken süt, mama ve ek gıdayı yeterli miktarda almayabilir.
 2. Bebeklerin emzik kullanımını alışkanlık haline gelmemesi için her ağlama, huzursuzlanma ve mızmızlanma esnasında emzik vermekten kaçının. Emzik verip geçiştirmeyin, bebeğin neden ağladığını anlamaya çalışın.
 3. Bebeğinize emziği çoğunlukla uyumaya yakın zamandayken vermelisiniz. Sonrasında ise bebeğiniz derin uykuya daldığında emziği ağzından çıkartmalısınız.
 4. Emziğin sürekli olarak düşüp kirlenme ihtimalini azaltmak için emziği çocuğunuzun giysisine tutturabilirsiniz. Emzik askısını çok uzun tutmamalı ve askıyı bebeğinizin boynuna takmamalısınız. Aksi taktirde boğulma vakaları meydana gelebilir.
 5. Kauçuk malzemeden yapılmış olan emzikleri kaynatmamalısınız. Kaynatmak yerine uygun bir temizleyici ve soğuk su tercih etmelisiniz.
 6. Silikon emzikleri günde en az bir defa sıcak suda kaynatarak sterilize etmelisiniz.
 7. Emzikler yere düştüğünde mutlaka iyice yıkamalısınız. Yıkamayıp ağzınızla temizleyip bebeğinizin ağzına vermeyin. Bu ağzınızdaki mikropların bebeğinize geçmesine sebep olur.
 8. Emzikler yırtıldığında, eskidiğinde ve yıprandığında kullanmaya devam etmeyin atıp yenisini alın. 

BEBEKLERE EMZİK NASIL BIRAKTIRILIR?

 1. Bebeklerde emzik bıraktırmak istediğinizde bebeğiniz emzik emmediğinde onu "aferin, tebrik ederim, artık büyüdün, abla-ağabey oldun, diğer büyümüş arkadaşların gibi sen de artık emziksiz durabiliyorsun” gibi destekleyici cümlelerle karşılayın.
 2. Emzik bıraktırmak için yaygın kullanılan başarılı bir yöntem de emziğin ucunu kesme yöntemidir. Ucu kesik olan emzikler bebeklere cazip gelmez ve dolayısıyla bebekler emmek istemez. Bu durumda bebeğinize emziğin bozulduğunu ifade edebilirsiniz.
 3. Emzik bırakmaktırmak için başvurulan bir diğer geleneksel yöntem de emziğe acı veya salça sürülmesi de etkili olabilir. Fakat emziğin ucuna saç sarmak uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntemdir.
 4. Emziğin havasını steril bir iğne ile boşaltabilirsiniz. Emziklerdeki hava boşaldığı için bebeklerin hoşuna gitmez.
 5. Emzik kullanımını kademeli olarak azaltarak emzik bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede süreç daha kolay ilerler. İlk etapta örneğin çocuğunuza sadece kendi odasına ve arabada emzik kullanabileceğini söyleyin ve zaman geçtiğinde arabada kullanmasını da yasaklayın. Birkaç gün sonra ise emziğe yalnızca yatağında emmesine izin verin. Son olarak ise iki hafta sonra ise artık yatağında da emzik kullanmaması gerektiğini ona sık sık ifade ederek emziği tamamen bırakmasını sağlayın.

Anne Memesine En Yakın En Çok Tercih Edilen Emzik Markaları Tıklayınız

Mavi Kadın