17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:48

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Erkeklik organı olarak da bilinen penisin başında mukozal bir doku ve deri tabakası vardır. Bunun cerrahi yöntemle alınmasına sünnet denir.

Sünnet sonrası hala bezlenen bebekler için yapılması gereken bakım önerileri şunlardır;

Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım İçin Öneriler

Bebek sünnet olduktan sonra bakımıyla hastanede bebek hemşireleri ilgilenir. Ayrıca evde neler yapılması gerektiğine dair aileye bilgi verilir. Antiseptik içeren bazı kremler reçete edilerek bunların sünnetli bölgeye 1 hafta boyunca her gün uygulanması istenir.

Sünnet olduktan sonra o kısımdaki deri 3-4 gün içinde kapanır. Ancak dokuların tam olarak iyileşebilmesi yaklaşık 7 ilâ 10 günü bulur. Bebek doğru bir şekilde sünnet edildiyse özel olarak bir bakım yapılması gerekmez. O bölge 1 haftada kendini toparlayacaktır. Sünnet olan bebeğin günlük pansumanı ihmal edilmemelidir. Buna 7 gün devam etmelidir.

Sünnet sonrası pansuman nasıl yapılır? sorusuna ise şöyle cevap verilebilir:

  1. Penis batikonla iyice silinir.
  2. Gazlı beze Fucidin krem sürülür ve bu, bebeğin penisine sarılır.
  3. Sünnet sırasında çocuğun acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanacaktır. Bunun etkisi ortalama 2-3 saat içerisinde kaybolmaya başlayacaktır. Bununla birlikte çocuk ağrı duyacaktır. Fakat doktor tarafından ağrı kesici şurup verilecektir. 5-6 saatte bir olmak üzere şuruptan birer ölçek verilebilir. Bunun yerine ağrı kesici fitilden de yararlanılabilir.
  4. Sünnet külodu diye satılan iç çamaşırından alıp ilk 1 hafta onu giydirmek önerilir. Tabii ki bu mecburi değildir fakat kendini daha rahat hissettirir.

Eczaneden antiseptik su temin edilmelidir. Bu ürün mikropları öldürme özelliğine sahiptir. Rivanol toz 1 gramlık poşetten alınmalı; 1 litre su kaynatılıp soğuduktan sonra bununla karıştırılarak çalkalanmalıdır. Elde edilen sarı sudan küçük bir çay bardağına 1 çorba kaşığı kadar ilâve edilmelidir. Üstüne de bir miktar temiz su eklenmelidir. Çocuğun penisi bu sarı suya sokulmalı ve 10 dakika bekletilmelidir. Bu sırada çocuk ayakta, biraz öne eğilmiş pozisyonda olmalıdır. Her sabah-akşam tekrar edilmelidir. Böylece penisin etrafındaki şişlik hızla yok olacaktır. Fakat kullanılan ilaç her defasında yeniden hazırlanmalı, asla ikinci kez kullanılmamalıdır. Bu uygulamayı, 1 litrelik sarı suyun tamamı bitinceye dek sürdürmelidir.

Sünnet Sonrasında Bebek Bezlenebilir mi?

Sünnet olan bebeği bezlemenin bir sakıncası yoktur. Fakat ilk 1 hafta önceki kullandığınız bezin 1 numara büyük olanını tercih etmeniz önerilir. Bebek sünnet olduğunda banyo yaptırmak için 2 gün beklenmelidir. Bebeğinizin altını bezlediğiniz sırada sünnet yarasının temizliğine de dikkat etmeniz çok önemlidir. Pipisine kaka değerse yavaşça silmelisiniz.

Sünnet Olmanın Faydaları Nelerdir?

  1. Sünnet derisinde darlık ve iltihap gibi sorunları engeller. Bu tür problemleri olan çocuklar sünnet işlemiyle birlikte bu rahatsızlıklardan kurtulur.
  2. Penis kanserine karşı korur.
  3. HIV başta olmak üzere cinsel temasla bulaşan hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Serviks kanserine yakalanma riskini azaltır.
  4. Yenidoğan erkek çocuklarında ürener sistem enfeksiyonu görülme olasılığını 10 kat düşürür.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT