Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Beyin gelişimini destekleyen zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir, neden zeytinyağı verilir?

Mavikadin>Anne çocuk>Beyin gelişimini destekleyen zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir, neden zeytinyağı verilir?

Uzmanlar doğanın en güçlü armağanlarından biri olan zeytinyağını özellikle anne sütünden kesilen bebekler için öneriyorlar. Ek gıdaya geçildiğinde bebeklerin sindirim sistemi gelişmeye başlar, bu dönemde ise uzmanlar, bebeklere günde bir kaşık zeytinyağı tüketmeyi öneriyorlar. Zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir? İşte bu konudaki detaylar…

Anne sütünden kesildikten sonra bebeklerin sindirim sistemi aktif hale gelir.
Anne sütünden kesildikten sonra bebeklerin sindirim sistemi aktif hale gelir.

Anne sütünden kesildikten sonra bebeklerin sindirim sistemi aktif hale gelir. Ancak uzun süre sadece sıvı alışkanlığına sahip olan bu sistem, birden katı gıdalara maruz kalınca uyum sağlamak için biraz destek gerektirir. Uzmanlar, bu dönemde katı gıdaların bebeğe verilmesini önerirler. Katı gıdalar sindirim sisteminin gelişimine önemli katkılarda bulunur. Sindirim organlarının uygun bir şekilde işlemesi ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için bu aşama önemlidir. Peki zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir? işte detayları...

6 AYDAN SONRA BEBEKLERE NEDEN ZEYTİNYAĞI VERİLİR?

Anne sütüyle beslenmeyi bırakan bebekler, ek gıdalara başladıklarında gerekli besin maddelerini almaya başlarlar. Zeytinyağı bu dönemde önemli bir rol oynar çünkü ağızdan başlayarak tüm sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekler. Ek gıdalara geçildiğinde katı besinlerin organlara zarar vermeden işlenmesine yardımcı olur. Uzmanlar genellikle sabah aç karnına günlük bir kaşık zeytinyağı tüketmeyi önerirler.

ZEYTİNYAĞININ BEBEKLERE FAYDALARI NELERDİR?

Sıkça sorulan sorulardan biri olan zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir sorusu ebeveynler tarafından merak ediliyor. Zeytinyağı, bebeğinizin sağlığına birçok şekilde katkı sağlar. Bu yağ, uzun vadede bebeğinizin kötü kolesterolünü düşürmeye ve iyi kolesterolünü artırmaya yardımcı olan tekli doymamış yağ asitlerince zengindir. Özellikle oleik asit içeriği ile ön plana çıkar. Oleik asit, bebeğinizin büyümesini ve beyin gelişimini destekler.

Beyin gelişimini destekleyen zeytinyağının bebeklere faydaları nelerdir, neden zeytinyağı verilir?

BEBEKLERE ZEYTİNYAĞI NASIL VERİLİR?

Zeytinyağı, bebeğinize enerji sağlarken lezzetli bir tat da katar ve özellikle sebze yemekleri veya püreler için harika bir tercihtir. Bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklerken enerji ihtiyacını karşılar. Bebek beslenmesinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, sebze yemekleri veya çorbalarına rahatlıkla eklenebilir.

ÖKSÜREN BEBEĞE ZEYTİNYAĞI SÜRMEK 

Eğer çocuğunuz sık sık gece kuru öksürükten rahatsız oluyorsa çeyrek çay bardağı zeytinyağını hafifçe ısıtın. Ilık zeytinyağını çocuğunuzun göğsüne nazikçe masaj yaparak sürün sonra ılık bir havluyla sürdüğünüz bölgeyi örtün ve yatırın. Bu basit yöntemle öksürüğün azaldığını göreceksiniz.

BEBEKLERİN SAÇINA ZEYTİNYAĞI SÜRÜLÜR MÜ? 

Konak, bazı yeni doğan bebeklerin kafa derisinde ortaya çıkan, görünüş olarak hoş olmayan bir kepek türüdür. Bu durum genellikle bebeğin sağlığını olumsuz etkilemez, ancak bazı ebeveynler tarafından estetik olarak rahatsız edici bulunabilir. Konak sorununu hafifletmek ve bebeğinizin kafa derisinin daha temiz görünmesini sağlamak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Kaynak : Acibadem.com.tr, Yasemin.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...