Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Su zehirlenmesine yol açabiliyor! Bebeklere su ne zaman verilmelidir?

Mavikadin>Anne çocuk>Su zehirlenmesine yol açabiliyor! Bebeklere su ne zaman verilmelidir?

Yaşamın temel ihtiyacı olan su hem yetişkinler hem de bebekler için hayati öneme sahiptir. Ancak 6 ayını doldurmayan bebeklerin su tüketimi konusu birçok ebeveynin kafasını karıştıran bir meseledir. Bebeklere su ne zaman verilmelidir? Sorunun cevabı ve detayları yazımızda…

İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü alan bebekler gerekli tüm vitamin ve mineralleri suya ihtiyaç duymadan karşılarlar.
İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü alan bebekler gerekli tüm vitamin ve mineralleri suya ihtiyaç duymadan karşılarlar.

İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü alan bebekler gerekli tüm vitamin ve mineralleri suya ihtiyaç duymadan karşılarlar. Anne sütü, bebeklerin sıvı ihtiyacını karşılayacak kadar özel ve güçlüdür. Bu nedenle sıcak hava koşullarında bile bebekler için su eklemek gereksizdir. Uzmanlar, bebeklerin ilk altı ay boyunca su içmemesi gerektiğini ve sıvı ihtiyacının tamamen anne sütü tarafından karşılanması gerektiğini vurgularlar. Bu suyun enfeksiyon riski taşıma olasılığı nedeniyle önemlidir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri yeterince gelişmemiş olduğundan, bu tür enfeksiyonlarla başa çıkma yetenekleri sınırlıdır. Bu nedenle bebeklerin elektrolit dengesini bozabileceği ve hatta su zehirlenmesine yol açabileceği düşünülmektedir. Yenidoğan döneminde bebeklerin su tüketimi mide hacimlerini fazlalaştırarak anne sütüne olan ihtiyaçlarını azaltabilir. Bu nedenle bebekler ek gıdalara başladıkları 6. aydan itibaren su içmeye başlamaya hazır hale gelmelidirler.

BEBEKLERE SU NE ZAMAN VERİLMELİDİR?

Ebeveylerin sıkça sorduğu sorulardan biri olan bebeklere su ne zaman ve nasıl verilmelidir? Bebeklere su tüketimi, yetişkinlerde olduğu gibi planlı ve düzenli bir şekilde olmalıdır. Bebekler için düzenli su verme ihtiyacı ek gıdaların başlangıcı sırasında daha belirgin hale gelir. Çünkü bebeğin yedikleri miktar arttıkça sıvı ihtiyacı da artar.

Ek gıdalara geçiş dönemi bebeklere düzenli su tüketimine başlamanın uygun olduğu zamandır. Ancak su, bebeğin ana besin kaynağı olmamalıdır. Özellikle anne sütü yetersizliği durumunda bebeğe su yerine formül mama verilmelidir. Bebeğe sunulan su yaklaşık 5-10 dakika kaynatılarak ve ardından ılıtılarak hazırlanmalıdır. Bu şekilde suyun mikrop bulaşma riski önlenmiş olur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu suyun sürekli ve tekrar tekrar kaynatılmamasıdır çünkü bu suyun mineral içeriğini değiştirebilir. Uzmanlar, bebekler için sindirimin daha kolay olması açısından pH değeri 7.0'nin üzerinde olan suların tercih edilmesini önermektedirler.

Su zehirlenmesine yol açabiliyor! Bebeklere su ne zaman verilmelidir?

6. AYDAN ÖNCE BEBEKLERE SU VERMEK NEDEN ÖNERİLMEZ?

  • Bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm mineraller, proteinler ve vitaminler anne sütünde zaten bulunur. Bu nedenle bebekler bu değerleri anne sütünden almalıdır. Bebeklerin ihtiyaç duymadığı su aksine zehirlenme gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bebeklerin yeni doğan döneminde su vermek önerilmez.
  • Bebeklerde elektrolit tuz dengesini bozarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve hatta nöbetlere neden olabilir.
  • Bebeklerin böbrekleri yeterince gelişmemiş olabilir ve bu nedenle fazla su tüketimi onları zehirleyebilir.
  • Besleyici mamalara ekstra su eklemek kalori alımını azaltabilir ve bebeklerin gerekli besinleri almasını engelleyebilir. Bu nedenle bebeklerin ihtiyacı olan sıvı miktarı anne sütü veya uygun formül mama ile karşılanmalıdır.

6 AYDAN ÖNCE BEBEKLERE SU VERİLİRSE NE OLUR? 

İlk altı ay boyunca bebeklere sadece anne sütü veya bebek formülü önerilir. Bu bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini karşılar. Ayrıca anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendiren ve bebeklerin büyümelerini destekleyen önemli bileşenlere sahiptir. Eğer bebekler bu dönemde su içerlers, karnı daha çabuk doyar ve anne sütü tüketimini azaltabilirler. Bu da bebeklerin gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri alamamalarına neden olabilir. Ayrıca 6 aydan önce ek besinlere başlandığında bile bebeklerin su içmeye ihtiyacı yoktur çünkü ilk ek besinler genellikle sulu gıdalardır.

Su zehirlenmesine yol açabiliyor! Bebeklere su ne zaman verilmelidir?

BEBEKLERE İLK SU NE İLE VERİLMELİ? 

Her yaşta bebeğinize ishal veya kusma gibi sıvı kaybına neden olan bir durum olduğunda su vermek önemlidir. Bu su, 10 dakika kaynatılmış ve ılıtılmış olmalıdır ve açık su kullanmaktan kaçınılmalıdır. Su içmeye yeni başlayan bebeklere günde yaklaşık 300-400 ml su vermek yeterli olacaktır. Bebek 1 yaşına yaklaştığında veya 1 yaşını doldurduğunda ise günlük su ihtiyacı yaklaşık 700-800 ml civarında olacaktır.

2 AYLIK BEBEK SU İÇER Mİ? 

Bebeklerin suya ihtiyacı vardır ancak ilk altı ayda anne sütü veya formül süt yoluyla bu ihtiyaç karşılanmalıdır. İlk altı ayda ek su verme kararı doktorun önerileri doğrultusunda alınmalıdır. Bebeklerin sağlığı ve beslenmesi dikkatle izlenmelidir.

Kaynak : Yasemin.com, Acibadem.com.tr
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...