Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bebeğinizin gazı çıkmıyorsa bu adımları deneyin! Yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkarılır?

Mavikadin>Anne çocuk>Bebeğinizin gazı çıkmıyorsa bu adımları deneyin! Yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkarılır?

Bebeklerin sık sık karşılaştığı sorunlardan biri olan gaz, anne ve baba için endişe kaynağı olabilir. Ancak doğru yaklaşım ve basit yöntemlerle bu sorun hızlıca çözülebilir, ağlama krizlerine son verilebilir. Yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkarılır? İşte bebeğinizi 3 dakikada rahatlamasını sağlayacak püf nokta...

Yeni doğan bebeklerle ilgili birçok anne ve baba tarafından merak edilen bir konu, beslenme sonrası oluşan gaz sancılarıdır.
Yeni doğan bebeklerle ilgili birçok anne ve baba tarafından merak edilen bir konu, beslenme sonrası oluşan gaz sancılarıdır.

Yeni doğan bebeklerle ilgili birçok anne ve baba tarafından merak edilen bir konu, beslenme sonrası oluşan gaz sancılarıdır. Bebeklerin gaz sancılarıyla başa çıkmak, anne ve baba için önemlidir çünkü rahat bir bebek, mutlu bir aile demektir. Bebeğin eve gelmesiyle birlikte, aile düzeni tamamen değişir ve ebeveynlerin bu yeni düzene uyum sağlamaları gerekebilir.Bebeğin sağlık kontrollerinde bir sorun yoksa ve eve geldikten sonra özellikle beslenme sonrası ağlama nöbetleri başlıyorsa, bu sorunun nedeni gaz olabilir. Bebeğin memeyi doğru bir şekilde kavrayamaması veya annenin tükettiği gaz yapıcı yiyeceklerin süt yoluyla bebeğe geçmesi, gaz sancılarına neden olabilir.

Gaz sancılarını hafifletmek ve bebeğin rahatlamasını sağlamak için anne ve baba olarak bilinçli bir şekilde yaklaşmalısınız. Bebek bakımına dair doğru tutum ve bilinç, anne ve babaların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz püf noktalar bulunmaktadır.

Gaz sancıları, bebeklerin midesinde birikmiş hava nedeniyle oluşur. Bu durum, bebeğin rahatlamasını ve huzurla uyumasını engelleyebilir. Peki,yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkarılır? İşte 3 dakikada gaz sancılarını hafifletmenin püf noktası:

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE GAZ NASIL ÇIKARILIR?

  • İlk olarak, bebeğinizin burnunun tıkanık olup olmadığını kontrol edin. Tıkalı bir burun, emerken hava yutmasına neden olabilir. Bu nedenle, bebeğin burununun açık olması önemlidir.
  • Bebeği kucağınıza alın ve sırtı sizinle karşı karşıya gelecek şekilde tutun. Bu pozisyon, gazın yukarı çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Gazın yukarı çıkmasını hızlandırmak için, bebeğinizin sırt bölgesini hafifçe parmak uçlarınızla sıvazlayın. Daha sonra parmak uçlarınızı sırt bölgesinde gezdirerek gazı dağıtın.

Bu püf noktalarını uygulayarak bebeğinizin gaz sancılarını hafifletebilirsiniz. Unutmayın ki, annenin beslenmesi de bebekte gaz sancısına neden olabilir. Bu nedenle, annenin beslenmesine dikkat etmek önemlidir. Bebeğinizin rahatlaması ve huzur içinde uyuması için bu basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin gazı çıkmıyorsa bu adımları deneyin! Yeni doğan bebeklerde gaz nasıl çıkarılır?

YENİDOĞAN BEBEKLERDE GAZ SANCISINA NE İYİ GELİR? 

Bebeği sırt üstü yatırın. Bebeğin bacaklarını hafifçe kavrayın ve bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirin. Bacakları önce birini, sonra diğerini bükerek hareket ettirin. Bu, bebeğin karın bölgesindeki gazın hareket etmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda bebeği karın üstü yatırarak da gaz sancısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak bebeği karın üstü yatırmadan önce bebeğinizin başını düzgün bir şekilde desteklediğinizden emin olun. Bu yöntemler, bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek ve rahatlatmak için basit ve etkili yaklaşımlardır. Bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için bu püf noktalarını deneyebilirsiniz. Her bebek farklıdır, bu nedenle bebeğinizin tepkilerini gözlemleyerek en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

EMZİREN ANNELERDE GAZ YAPAN BESİNLER NELERDİR?

Emziren anneler için beslenme oldukça önemlidir çünkü tükettikleri gıdalar süt yoluyla bebeğe geçebilir ve bebeğin gaz sancısı yaşamasına neden olabilir. İşte emziren annelerin gaz yapabilecek bazı yiyecekleri sınırlamaları gereken besinler:

  • Kuru baklagiller: Bezelye, fasulye ve mercimek gibi kuru baklagiller gaz oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu nedenle bu yiyeceklerin tüketimini sınırlamak iyi bir fikir olabilir.
  • Gazlı içecekler: Gazlı içecekler, hem annenin hem de bebeğin karında gaz birikmesine neden olabilir. Bu nedenle gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Salatalık: Salatalık da bebeğin gaz sancısına neden olabilecek yiyeceklerden biridir. İçeriğindeki su miktarı fazla olduğu için tüketimine dikkat etmek önemlidir.
  • Erik, mandalina ve portakal gibi meyveler: Bu meyveler de gaz yapma potansiyeline sahiptir. Anneler, bu meyveleri tüketirken ölçülü olmalıdır.

Ayrıca, soğuk yiyecek ve içecekler de gaz sorununa katkıda bulunabilir, bu nedenle emziren anneler sıcak veya oda sıcaklığında yiyecek ve içecekler tüketmeye dikkat etmelidir. Her annenin vücudu farklı tepkiler verebilir, bu nedenle beslenme alışkanlıklarını gözlemleyerek bebeğin gaz sancısını azaltmaya yardımcı olabilirler.

Kaynak : Memorial.com.tr, Yasemin.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...