Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeni doğum yapmış anneler mutlaka bilmeli! Anne sütünü mililitrelerce artırıyor

Mavikadin>Anne çocuk>Yeni doğum yapmış anneler mutlaka bilmeli! Anne sütünü mililitrelerce artırıyor

Doğal emzirme süreci anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Peki, anne sütünü artıran yöntemler neler? Bebeğinizle nasıl daha kaliteli bir bağ kurabilirsiniz? İşte detaylar…

Pek çok sağlıklı yiyecek anne sütünü desteklemede etkili olmakla beraber, kaliteli yağ, protein, karbonhidrat gibi besinleri almak gerekiyor.
Pek çok sağlıklı yiyecek anne sütünü desteklemede etkili olmakla beraber, kaliteli yağ, protein, karbonhidrat gibi besinleri almak gerekiyor.

Yeni doğum yaptıysanız, bebeğinizin tüm besinini nasıl karşılayacağınızı bilmiyorsanız, bebekle bağ kurmanın önemini her şeyden önde tutuyorsanız size harika tavsiyelerimiz var. Aile büyüklerinin tecrübelerini almakla birlikte, yanlış bilgileri içselleştirmemek için uzman tavsiyelerini paylaşıyoruz.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER

Anneler bebeklerini beslemek için her yolu denerler. Bebeklerinin aç kalmaması için ellerinden geleni yapan çiçeği burnunda anneler için birkaç etkili önerimiz var. İşte anne sütünü artıran öneriler:

SIK SIK EMZİRMEK GEREKİYOR

Bebeği 2 saatte bir emzirmek, hem sütünüzü çoğaltır hem de bebeğin emme sürecine adapte olmasını kolaylaştırır. Bebeğiniz uyusa bile uyandırıp 2 saatte bir emzirmelisiniz. Hatta geceleri bile sık emzirmeyi sürdürmeli, 4-5 saatte bir uyandırarak emzirmelisiniz. Bu yöntem, sütünüzde belirgin bir artış sağlayacaktır.

İYİ UYKU UYUMAK

Bir anne uykusunu iyi alırsa sütü de o oranda artıyor. Bu yüzden uyku saatlerinizin kalitesini artırmaya özen göstermelisiniz. Bulduğunuz her fırsatta bol bol dinlenmek vücudunuzu süt üretimine yönlendirir.

STRES KONTROLÜ SAĞLANMALI

Çok fazla stres, kortizol hormonunun dengesiz bir şekilde salınımını artırır. Bu da süt üretimini etkileyerek bebeğinizin doymamasına neden olabilir. Bu sebeple anne sütünü artırmak isteniyorsa stres faktörlerinden uzak olmak önemlidir.

Yeni doğum yapmış anneler mutlaka bilmeli! Anne sütünü mililitrelerce artırıyor

EMZİRMEK İÇİN BEKLEMEYİN

Göğsünüzün süt dolmadığını düşünüp emzirmek için beklemeyin. Bebeğinizi besleyebilecek süt, emzirme anında gelecektir. Hatta emzirirken uyarılan süt kanallarınız sayesinde vücudunuz süt üretmeye başlar.

UZUN SÜRE BOYUNCA EMZİRMELİ

Emzirme işlemini ne kadar uzun tutarsanız o kadar etkili olacaktır. Bebeğiniz göğsünüzdeki tüm sütü bitirene kadar emzirmeyi sürdürün. Böylece besin değerleri yüksek ve yağlı sütü de almasını sağlarsınız. Ayrıca hormonal dengeyi sağlayarak süt üretiminin artması desteklenir.

DİĞER İŞLERDE YARDIM ALINMALI

Emzirmeyi öncelik olarak almalısınız. Kendinize odaklanmalı, emzirme dışında bir şeyi düşünmemelisiniz. Böylece stresi minimize edebilirsiniz. Emzirme dışında kalan zamanlarda da dinlenmeyi, dengeli beslenmeyi, farklı konulara odaklanmamayı unutmamalısınız. Babadan veya çevredekilerden diğer işler için destek almak çok önemli.

EMZİRİRKEN BEBEKLE TEMAS SAĞLANMALI

Bebeğinizi emzirirken bezi dışındaki kıyafetlerini çıkararak sizinle arasında ten teması kurmasını sağlayabilirsiniz. Bebekler bu temasla uzun süre boyunca emme refleksi gösterebilirler. Sizin de stresiniz azalır, karşılıklı kaliteli bir emzirme süreci geçirirsiniz.

BİTKİSEL TAKVİYE KULLANILABİLİR

Anne sütünü artırmak için doktor tavsiyesiyle aldığınız bitkisel takviyeler sütün artması için önemli yollardan biridir. Doğal olarak süt artırıcı bitkileri tüketmekte zorlanıyorsanız, her şeyi aynı anda bünyenize alamıyorsanız bitkisel takviyeler kullanmak gerekebilir.

Bahsettiğimiz bu yöntemleri uyguladığınızda kaliteli bir emzirme sürecine girebilirsiniz.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRACAK YİYECEKLER

Pek çok sağlıklı yiyecek anne sütünü desteklemede etkili olmakla beraber, kaliteli yağ, protein, karbonhidrat gibi besinleri almak için beslenme programınıza dahil etmeniz gereken temel birkaç yiyecekten bahsedelim.

KURUYEMİŞLER

Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler dışarıdan almanız gereken doymamış yağları karşılayarak bünyenize almanızı sağlar. Sütünüzün kalitesini yükseltmek için mutlaka beslenme programınıza dahil etmeniz gerekir. Ayrıca süt oluşumunu destekleyen seratoninin yapısına katılan aminoasitleri de içerir. Ara öğünlerde bir avuç tüketebilirsiniz.

REZENE

Galaktagog içeren rezeen tohumu, süt oluşumunu destekleyici hormonların salgılanmasına destek olur.

ÇÖREKOTU

Steroidal içeren bir besin olan çörekotu, anne sütü için gerekli hormonların salgılanmasını destekler.

KURU MEYVE

Kurutulmuş meyvelerin kalsiyum içeriği yüksek oluyor. Bu özellikleriyle de anne sütünü artırıcı etki yapıyorlar. Günde 1-2 porsiyon kadar kurutulmuş meyve, örneğin; 2 adet kuru incir, 4 adet kuru hurma yemenizde fayda var.

TAHİN

Anne sütünü artıran gıdalardan biri de tahindir. Bu yiyecekten günde 2 tatlı kaşığı tükettiğinizde kaliteli anne sütü için çok büyük bir katkınız olacaktır.

Kaynak : optimedhastanesi.com, acibadem.com.tr
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...