Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü Nedir

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü Nedir

Bit ve sirke, saç köklerinde kan emerek beslenen ve kişide yoğun bir saç kaşıntısına neden olan, bulaşıcı bir parazittir.

Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü Nedir

Bit ve sirke, saç köklerinde kan emerek beslenen ve kişide yoğun bir saç kaşıntısına neden olan, bulaşıcı bir parazittir. Bit yumurtlayarak çoğalabilen bir varlıktır. Bitin yumurtasına sirke adı verilir. Sirkeler saç kökünde kan emerek beslenir ve zamanla bit haline dönüşür ve yeniden yumurtlayarak sirke oluşumuna neden olur. Evde doğal yöntemler deneyerek bit ve sirkeden kurtulmak mümkündür. Makalemizin devamında evde kesin olarak bit ve sirkeden kurtulabileceğiniz basit tarifler verdik.

Bit ve Sirkeden Kurtulmanın Kesin Çözümü Nedir?

Her yaşta görülebilen bit ve sirke bilhassa okul dönemindeki çocuklarda daha çok görülür. Toplu alanlarda örneğin okul, kreş, park gibi kalabalık yerlerde daha çok görülmesinin sebebi, bit ve sirkenin bulaşıcı olmasıdır. Saçında bit ve sirke olan kişi yanındaki arkadaşına temas etmese bile yakın durduklarından dolayı bit ona da bulaşır. Çünkü bit paraziti kanatsız olsa bile zıplayarak yakındaki kişinin saç teline yapışır. Aynı zamanda bit ve sirkeler cansız varlıklar üzerinde de bir süre yaşamaya devam ederler. Bu nedenle saçında bit ve sirke taşıyan biriyle aynı yatağı, yastığı, tarağı, ve kıyafeti kullanmamalısınız.

Bit ve sirkelerden ilaçsız kesin olarak kurtulmanın bazı yolları vardır. Hemen hemen herkesin evinde bulunan, yoksa bile aktar ve marketlerden satın alınabilen doğal malzemelerle bit ve sirkeden kurtulmak mümkündür. Bu malzemelerin başında sirke, Hindistan cevizi yağı, ısırgan otu ve kafur geliyor. Evde bu malzemeleri kullanarak saçı bit ve sirkeden arındırabilirsiniz. Mayonez, sirke, kafur ve ısırgan otu bit ve sirkelerin sevmediği kokulardır. Bit ve bit yumurtası yani sirke, sevmedikleri kokuya dayanamaz ve kısa sürede ölürler.

İlaç Kullanmadan Evde Bit ve Sirkeden Kurtulmanın Kesin Çözümleri

 1. Elma Sirkesi ve Hindistan Cevizi Yağı İle Bit ve Sirkeden Kurtulma Yolu

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı
 • Sirke

Elma sirkesi ile saçlarınızın tamamını ıslatın. Sirke saçınızda yaklaşık 15-20 dakikaya kadar kuruyacaktır. Saç sirkeyi iyice emdikten, kuruduktan sonra avucunuza bir miktar Hindistan cevizi yağı alın. Hindistan cevizi yağıyla saçınınız tamamını yağlayın. Ardından saç bonesi, streç film yahut tülbentle saçınızın tamamını sarın. Yaklaşık 6-7 dakika sonra saçınızdaki havluyu çıkarın ve lavaboya eğilerek saçınızı tarak yardımıyla güzelce tarayın. Saçınızı tararken bit ve sirkelerin ölü olarak lavaboya düştüğünü göreceksiniz. Ardından duşa girerek saçınızı şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayarak kısa bir sürede bit ve sirkeden kurtulabilirsiniz.

 1. Beyaz Sirke İle Bit ve Sirkeden Kurtulma Yolu

Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Saf su

Hemen hemen her evde bulunan beyaz sirke ile de saç biti ve sirkesinden kurtulmanız mümkündür. Eğer beyaz sirkeniz yoksa marketlerden satın alabilirsiniz. Beyaz sirke ile saç biti ve sirkesi temizlemek hem ucuz hem de pratik bir yöntemdir. Saçın uzunluğuna göre bir kabın içerisine beyaz sirke dökülür, dökülen beyaz sirke kadar su eklenerek sirkenin seyreltilmesi sağlanır. Beyaz sirkeli su karşımı saçın tamamına sürülür. Ardından saç streç filmle sarılır ve üzerine havlu sarılır. Yaklaşık 1,5-2 saat kadar saç bekletilir. Ardından beyaz sirkeye batırılıp çıkarılan tarak ile lavaboya eğilerek saç taranır. Saçın tamamını bir anda taramayın, ufak parçalar halinde ve tarağı saç köküne bastırarak tarayın. Saç tarandıktan sonra banyoya girilir ve şampuanla yıkanır. Saç yıkama işlemi bittikten sonra banyo maşrapasına yahut cam kavanozun içerisine bir su bardağı beyaz sirke ve bir su bardağı su eklenir. Kafa öne doğru eğilerek sirkeli su karşımı saça dökülür ve banyodan çıkılır.

 1. Elma Sirkesi ve Isırgan Otu İle Bit ve Sirkeden Kurtulma Yolu

Malzemeler

 • Elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu (aktardan temin edebilirsiniz)
 • 2 su bardağı su

Küçük bir tencere içerisine 2 su bardağı (500ml) su koyulur ve su kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı kuru ısırgan otu eklenir ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Isırgan otu kaynadıktan sonra ılıması için kenara alınır. Ilıdıktan sonra ısırgan otunun suyu orta boy kavanozun içerisine süzülür. Isırgan otu karışımı hazır. Ardından mümkünse ev yapımı sirke ile, eğer yoksa elma sirkesini su ile seyrelterek, saç diplerine sirke ile masaj yapılır. Sirkeyi önce saç diplerine sonra saç uçları da dahil tüm saçınıza yedirin. 30-35 dakika sonra tarak yardımıyla saç taranır ve duşa girerek doğal sabunla saç güzelce yıkanır. Banyodan çıkmadan evvel ısırgan otu karşımının tamamını saçınıza dökün. Isırgan otu kürü yarım saat kadar saçınızda kaldıktan sonra saçınızı yalnızca su ile durulayabilirsiniz. Bu yöntemi de haftada 1 kez olmak üzere uygulayarak çok kısa bir sürede bit ve sirkelerden kurtulabilirsiniz.

 1. Mayonez ile Bit ve Sirkelerden Kurtulma Yolu

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 1 çay kaşığı nane yağı (aktardan satın alabilirsiniz)
 • Elma sirkesi

Bit ve sirkenin ölmesi için en etkili yöntemlerden biri de mayonezdir. Kabın içerisinde 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 çay kaşığı nane yağı karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine sürülür ve saçın tamamı streç filme sarılarak, bit ve sirkenin boğularak ölmesi sağlanır. Yaklaşık 2,5-3 saat kadar saç bekletilir ve şampuanla yıkanır. Bir kabın içerişine elma sirkesi dökülür ve dökülen elma sirkesi kadar su ilave edilerek sirke seyreltilir. Banyodan çıkmadan evvel hazırlanan sirkeli su karışımı ile saç durulanır. Bu tarifi uyguladığınızda saçınızdaki bit ve sirkiler ölür fakat hala saçınızda kalır. Bunun içinde bit tarağı denilen sık aralıklı ince dişli saç tarağı yardımıyla saçlar taranır. Bu sayede ölmüş sirke ve bitlerden saçınız arınmış olacaktır. Mayonez maskesi tarifini haftada bir kez olacak şekilde birkaç kere yaptığınızda bit ve sirkelerden kurtulmuş olacaksınız.

 1. Hindistan Cevizi Yağı ve Kafur İle Bit ve Sirkelerden Kurtulma Yolu

Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı
 • Kafur (aktar yahut eczaneden temin edebilirsiniz)

Bit ve sirkenin hoşlanmadığı kokulardan biri de kafurdur. Kafur kokusuna dayanamaz ve ölürler. Bunun için cezvenin içerisine 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı koyularak kısık ateşte ısıtılır ve ocağın altı kapatılır. Isıtılan Hindistan cevizi yağının içerisine bir tablet yahut bir yemek kaşığı kafur eklenir ve kafurun erimesi sağlanır. Elde edilen kafur karışımı saçın diplerine dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirilir. Ardından saçın tamamı streç filme sarılır üzerine tülbent örterek streç filmin saçınızdan kaymasını önleyebilirsiniz. 1 gece boyunca saç sarılı bir şekilde yatıp uyulur. Ertesi sabah uyandığınızda saçınızı her zaman kullandığınız şampuanla yıkayabilirsiniz. Ardından bit tarağı ile eğer bit tarağınız yoksa sık aralıklı ince dişli saç tarağı da olur. Tarak yardımıyla saçınızı tarayarak ölü bit ve sirkelerin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu etkili yöntemi bit ve sirkeden kurtuluncaya dek geceleri tekrar edin ve çok kısa bir zamanda bit ve sirkelerden kurtulun.


Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...