Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Botoks iğnesi kadar etkili! 1 damlası ile cildi yay gibi geriyor

Mavi Kadın>Güzellik>Botoks iğnesi kadar etkili! 1 damlası ile cildi yay gibi geriyor

Yaşlanmanın izlerini azaltmak ve cildinizi canlandırmak için doğanın sunduğu harika çözümlerden yararlanabilirsiniz. İşte sizi güzellik merkezine gitmekten kurtaracak botoks etkisiyle cildinizi gençleştirecek doğal yağların listesi.

Botoks iğnesi kadar etkili! 1 damlası ile cildi yay gibi geriyor

Artık güzellik merkezlerine servet ödemeye gerek yok! Güzellik için harcanan paraları bir kenara bırakıp, doğal güzelliğin tadını çıkarma zamanı geldi.

Doğal yağlarla evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler hem bütçenizi koruyacak hem de cildinize botoks etkisi sağlayarak, yaşlanma belirtilerini geciktirecek ve sizi daha genç ve canlı bir görünüme kavuşturacak.

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - ARGAN YAĞI 

"Doğanın sıvı altını" olarak da bilinen Fas'a özgü olan argan ağaçlarının fındıklarından üretilen argan yağı cilde faydalarıyla biliniyor. Hafif yapısına rağmen cilt için oldukça etkilidir ve cilde kolayca nüfuz eder. E vitamini, yağ asitleri, skualen ve antioksidanlar da dahil olmak üzere besleyici besinler açısından zengin olan argan yağı cilt üzerine koruma etkisine sahiptir. 

NiveyaArgan yağındaki karotenler vücut tarafından A vitamini haline dönüştürülür, bu da sağlıklı cilt, gözler ve bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki omega yağ asitleri: cildin doğal yağ bariyerini üretmeye yardımcı olur, bu nedenle cildin nemli, dolgun ve daha genç görünmesine yardımcı olur ve tahriş olan cildi yeniden onarır. 

Yüksek besleyici ve güneş koruyucu özellikleri sayesinde, argan yağı cilt yaşlanmasını azaltır. Yüksek E vitamini içeriği, cildin bariyerini güçlendirir ve ince çizgiler ile kırışıklıkların görünümünü azaltır.

2018 yılında yapılan bir araştırma, argan yağının içerdiği anti-inflamatuar özelliklerin oral yolla alındığında yaşlanma belirtilerini azaltabileceğini ortaya koymuştur. 2018 tarihli başka bir çalışmada ise argan yağının cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıklar gibi fiziksel yaşlanma belirtilerini azaltabileceği belirtilmiştir.

Botoks iğnesi kadar etkili! 1 damlası ile cildi yay gibi geriyor

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI 

Üzüm çekirdeği yağı doğal bir güzellik ürünü olarak kullanılır. Birçok kişi ev yapımı güzellik rutininin bir parçası olarak üzüm çekirdeği yağını doğal bir çözüm olarak tercih ediyor. 

Linus Pauling Enstitüsü'ne göre omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, cilt fonksiyonu ve görünümü için çok önemlidir. Omega-6 yağ asitleri ise cilt bariyerinin işlevi için gereklidir. Üzüm çekirdeği yağındaki ana omega-6 PUFA olan linolenik asit, cildin orta ve dış katmanlarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

İçerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma belirtileriyle savaşta önemli olan üzüm çekirdeği yağı cilt elastikiyetini artırır.  

Araştırmalar, çeşitli bitkisel içeriklerle birlikte kullanılan üzüm çekirdeği yağının cildin nemini, yumuşaklığını ve elastikiyetini artırdığını göstermektedir.

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - ZEYTİNYAĞI 

Zeytinyağı nemin hapsedilmesine yardımcı olduğu için, cilt için ekstra nemlendirme ve kuru cildin tedavisi için kullanılır.

Sabunlar ve losyonlar gibi birçok güzellik ürünü, cilt faydaları için zeytinyağı eklemiştir.

Zeytinyağı, squalene ve E vitamini içerir. Squalene, cildin nemini korurken, E vitamini cildin suyu emme ve tutma kapasitesini artırır.

Antioksidanlar açısından zengindir. Bu bileşikler, cilt yaşlanmasıyla ilişkilendirilen oksidatif stresle mücadele edebilir. Ayrıca, ciltteki kollajen üretimini artırır.

Zeytinyağı, hassas cilde sahipseniz dikkatle kullanılmalıdır.

Ayrıca, genellikle bebek cildi için kaçınılması gereken bir üründür çünkü cilt bariyerlerine zarar verebilir.

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - KUŞBURNU YAĞI 

Kuşburnu yağı, C vitamini ve A vitamini içerir. Ayrıca oleik asit, palmitik asit, linoleik asit, gamma linolenik asit gibi esansiyel yağ asitlerini içerir. Kuşburnu yağı, linoleik asit ve alfa-linolenik asitten oluşan bir yağ asidi olan vitamin F'nin iyi bir kaynağıdır.

Kuşburnu, Hipokrat zamanlarından bu yana kullanılmaktadır. 

Kuşburnu, bir portakal veya limondan daha fazla C vitamini içerdiği düşünülmektedir. C vitamini antioksidan özelliklere sahiptir. Araştırmalar, C vitamini'nin serbest radikaller tarafından neden olunan ultraviyole ışık hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. C vitamini ayrıca kollajen üretimini destekler, bu da kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. 

Büyük Britanya, İkinci Dünya Savaşı sırasında narenciye meyvelerini ithal edemediğinde, halkı kuşburnu toplamaya teşvik etti. Kuşburnu, insanlara C vitamini ve diğer besin maddeleri kaynağı olarak dağıtılmak üzere şurup haline getirildi.

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - AVOKADO YAĞI 

Avokado yağı, vitamin E'nin yanı sıra potasyum, lesitin ve cildi besleyip nemlendirebilecek diğer birçok besin öğesini içerir.

Cildin en dış tabakası olan epidermis, bu besinleri kolayca emer ve yeni cilt oluşumuna yardımcı olur.

Yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle ciltte görülür. Bazı çalışmalar, avokadoda bulunan sağlıklı yağların, cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Botoks iğnesi kadar etkili! 1 damlası ile cildi yay gibi geriyor

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistancevizi yağı, genellikle ham hindistancevizlerinden veya kurutulmuş hindistancevizi çekirdeklerinden yağın çıkarılmasıyla geleneksel olarak üretilen yüksek doymuş yağdır.

Oda sıcaklığında katı haldeyken, ısıtıldığında yumuşayabilir veya hatta eriyebilir.

Hindistancevizi yağı, cildin kollajen üretimini artırır. Kollajen, cildin esnekliğini ve sıkılığını koruyan bir protein olduğundan, bu etki cildin daha genç ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Hafif ila orta derecede kuru cilde sahip hastalarda yapılan bir çalışma, hindistancevizi yağının etkilerini petrolatumdan yapılan, sık ​​sık kuru cilt tedavisinde kullanılan bir tür yağ olan mineral yağa kıyasla incelemiştir.

İki haftalık çalışma, hindistancevizi yağının cilt nemliliğini önemli ölçüde artırdığını ve mineral yağ kadar etkili olduğunu bulmuştur.

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - LİMON YAĞI 

Limon yağının asidik yapısı, kırışıklıkları azaltmaya ve cildi gençleştirmeye yardımcı olur. Limon yağını, gece cilt bakım rutininize ekleyerek ince çizgilerin görünümünü azaltabilirsiniz.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, cildin yaşlanma belirtileriyle mücadele etmesine ve daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca, limon yağının cilt hücrelerini yenileme ve cilt tonunu eşitleme özellikleri de bulunmaktadır. 

BOTOKS ETKİLİ CİLDİ GENÇLEŞTİREN DOĞAL YAĞLAR - TATLI BADEM YAĞI 

Badem yağı, bademde bulunan antioksidanlar, vitaminler ve diğer besin maddeleri bakımından zengin bir kaynaktır ve cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir.

Tatlı badem yağı sabunlar, losyonlar, vücut yağları, dudak balmı, şampuanlar ve saç kremleri, vücut yıkama ürünleri, aydınlatıcı serumlar, yüz temizleyicileri gibi birçok kozmetik ve saç bakım ürününün içeriğinde bulunur. Badem yağı, nemlendirici bir etkiye sahip bir emollienttir, bu da cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur.

Genel olarak hafif ve tahriş etmeyen bir yapıya sahip olduğu için hassas ciltler için güvenlidir. 

Badem yağı, yüzeyi yumuşatma, yatıştırma ve onarma konusunda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Anti-inflamatuar ve yumuşatıcı özelliklerinin yanı sıra yüksek besin içeriği nedeniyle, bugün hala popüler bir cilt bakımı maddesidir.

HANGİ CİLT TİPİ HANGİ YAĞI KULLANMALI?

Eğer cildiniz yağlıysa, komedojenik olmayan yağları tercih etmelisiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, daha yoğun ve yağlı yağlar kullanabilirsiniz. Karma bir cilt tipiniz varsa, hem yağlı hem de kuru ciltler için uygun yağları tercih edebilirsiniz.

YAĞLARIN CİLT BAKIMINA FAYDASI

  • Doğal bariyeri korur
  • Nem dengesini sağlar
  • Elastikiyeti artırır
  • Kırışıklık oluşumunu geciktirir
  • İltihaplanmayı azaltır
  • Kızarıklığı azaltır

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, medicalnewstoday.com, healthline.com
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...