Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Mavi Kadın>Tekno kadın>Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Çamaşır yıkamak basit bir işlem gibi algılansa da yapacağınız bir hatayla makinenizi bozabilirsiniz. İşte bu yüzden makine bozan bu 5 hatayı hiçbir şekilde yapmamalısınız.

Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Banyolarımızın demirbaşı, hayatımızın kurtarıcısı çamaşır makineleri doğru şekilde kullanıldığında uzun süre boyunca bize hizmet ederler. Tüm kıyafetlerimizi temizler, yükümüzü çekerler. Fakat en küçük hatada çamaşır makinemizin bozulabileceğini biliyor muydunuz? Eğer siz de çamaşır makinesi neden bozulur diye merak ediyorsanız; çamaşır makinesi neden su almaz, neden sıkmaz ya da su akıtır diye sorguluyorsanız, şimdi sizin için konuyla ilgili en önemli 5 maddeyi sıralayacağız.

1. FAZLA DOLDURMAK

Çamaşır makinesi bozulma nedenleri arasında en önemlilerinden biri fazla doldurmaktır. Hafta sonu geldiğinde tüm haftanın kıyafetlerini hazır etmek için çamaşır makinemizi mutlaka çalıştırırız. Kirlilerimizi ayırdığımızda kimi zaman çok, kimi zamansa az kıyafet çıkabilir. Böyle durumlarda hepsini bir anda yıkayıp bitirmek isteyebiliriz. Fakat bu davranış çamaşır makinemizi bozabilir.

Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Her çamaşır makinesi modelinin ve markasının kendine özel bir kapasitesi bulunur. Eğer kendi çamaşır makinenizin kapasitesine uygun bir şekilde davranmazsanız ve fazla doldurursanız makinenizin yürüdüğüne bile şahit olabilirsiniz. Kaç kiloluk kapasitesi varsa, bu kapasiteye uygun şekilde makinenizi doldurmalısınız. Çamaşır makinesini bozan hataların başında gelen fazla doldurma konusunu göz ardı etmemelisiniz.

2. MAKİNE İÇİNE CİSİM KAÇMASI

Çamaşır makinesini bozan hatalar arasında makineyi çalıştırırken filtre kullanmamak da yer alıyor. Makinenize küçük cisim kaçması tehlikeye sebep oluyor. Makinenizi çalıştırmadan önce yıkama filtresi kullanmaya dikkat etmezseniz, giysilerin kopçaları, kopan düğmeler, boncuklar, pullar ve buna benzer küçük cisimler çamaşır makinesinin bozulmasına sebep olabilir.

3. DETERJAN ÖLÇÜSÜNÜ KAÇIRMAK

Hepimiz çamaşırlarımızın en iyi şekilde yıkanmasını isteriz. Bunun için fazla deterjan koyma hatasına düşüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha fazla deterjan daha iyi hijyen demek değildir. Çok fazla koyduğunuz deterjan giysilerinizin yıpranmasına sebebiyet verir. Üstelik sadece giysilerinize değil, bu durum makinenize de zarar verecektir. Peki, nasıl?

Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Çamaşır makinesi bozulma nedenleri arasında yer alan fazla deterjan kullanımı, makinenizin giderlerinde tortulanmaya neden olur. Soğuk su içerisinde tamamen erimeyen deterjanlar makine içerisinde birikir ve makinenizin bozulmasına yol açar. Eğer hem çamaşırlarınıza hem de emektar makinenize zarar vermek istemiyorsanız deterjan ölçünüzü kaçırmamalısınız.

4. GİYSİLERİ MAKİNEDE BEKLETMEK

Çamaşır makinesi bozulma nedenleri arasında en çok şaşıracağınız başlık giysileri makinede bekletmek olabilir. Bu durum makinenin bozulmasına nasıl katkı sağlıyor sizce?

Çamaşırlarınızı hemen çıkarıp asmazsanız, nemli bir şekilde bekletmeye devam ederseniz, giysilerinize kötü kokuların sindiğini fark edersiniz. İşte küf ve nem sayesinde oluşan bu koku giysilerinizin belki de tekrar yıkanmasına sebep olacak. Ayrıca makinede çamaşırları ıslak bir şekilde bekletmek, oluşan nem nedeniyle makinenizin ömrünün kısalmasına da yol açacaktır.

5. SOĞUK SUYLA YIKAMA YAPMAK

Çamaşırlarınız çekmesin, küçülmesin diye çoğunlukla soğuk suyla yıkama yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü çamaşır makinesini bozan hatalar arasında soğuk suyla yıkama yapmak da yer alıyor.

Bozulsun istemiyorsanız dikkat! Bu hatalar çamaşır makinesinin ömrünü kısaltıyor

Çamaşır makinesinin bozulma nedenleri arasında yer alan soğuk suyla yıkama yapmak, tabii ki her zaman sakıncalı değil, fakat sürekli bu şekilde yıkama yapmak makine ömrünü kısaltır. Makine içerisinde kirlerin, deterjan kalıntılarının, tortuların her yeri tıkamasını ve makinenizin pis kalmasını istemiyorsanız arada bir sıcak suyla çalışmasını da sağlamalısınız.

Çamaşır makinesi bozan hataları yapmazsanız makinenizi çok daha uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...