2023-01-10 14:00:00 | Son Güncelleme : 2023-01-10 14:08:19

Çamaşır makinesi su almıyor, çamaşır makinesinin su almamasının 20 farklı nedeni ve çözümü

Çamaşır makineleri günlük hayatta işimizi kolaylaştıran, çamaşır yıkama derdinden bizi kurtaran harika keşiflerdir. Çamaşır makinelerinin sayesinde saatlerce elde çamaşır yıkamak zorunda kalmayız. Çamaşır makinesindeki en ufak sorun, makinenin çalışmasını önleyebilir. Çamaşır makinesinin su almaması sık karşılaşılan problemlerdendir. Çamaşır makinesinin su almaması neden ve çözümleri şöyledir:

Çamaşır makinesinin su almamasının en sık karşılaşılan nedeni filtrenin tıkalı olmasıdır.
Çamaşır makinesinin su almamasının en sık karşılaşılan nedeni filtrenin tıkalı olmasıdır.

Çamaşır makinesi şayet su alamazsa, makineye su gitmezse çalışmaz. Çamaşır makinesinin su almaması ana kartta arıza, makinenin hortumunun kıvrık olması, şebeke su basıncının düşük olması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çamaşır makinesinin su almasını engelleyen en sık karşılaşılan problemler şöyledir:

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN SU ALMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Çamaşır makineniz su almıyorsa ilk olarak makinenin arkasında yer alan musluğa bağlı hortumların kıvrılıp kıvrılmadığı kontrol edin. Kıvrılma varsa elinizle düzeltin. Ayrıca musluklar açık mı, evde sular kesik mi diye bunları da gözden geçirin. Şayet makineniz çift su girişli ise iki musluğun da açık olması gerekir.

Çamaşır makinesinin kapağının düzgün kapatılmaması biraz açık kalması da çamaşır makinesinin su almasını engeller.

Çamaşır makinesinin su giriş hortumunun doğru şekilde takılmamış olması yahut tamamen tıkanması da makinen su almamasının muhtemel nedenlerindendir.

Çamaşır makinesi su almıyorsa valf giriş filtresini kontrol edin tıkalı ise temizleyin.

Çamaşır makinesinin deterjan koyulan kısmında zamanla kalıntılar birikip tıkanıklığa sebep olur. Deterjan kutusunu çıkarıp temizleyip yerine koymak soruna çözüm olacaktır.

Çamaşır makineniz kapı emniyet kilidi bulunmaktadır. Kapak kilidi yerine oturmamış veya kapak açıksa bu gibi koşularda da makineniz su almayacaktır.

Çamaşır makinesi hortumunun çıkmış olması yahut deforme olmuş olması da makinenizin su almasını önler.

Çamaşır makinesinin bağlı olduğu musluk kapalı olabilir. Musluğu saatin tersi yönüne çevirmelisiniz.

Kalitesiz deterjan kullanımı pervaneleri, makine içinde parçaları tıkayıp makinenin su almasının önüne geçer.

Makinenin parçalarında elektrik kaçağı olması da makinede su almama sorununa neden olur.

Pompa motoru tıkalıysa bu durum da makinenin su almamasına yol açar.

Çamaşır makinesinin su giriş hortumu kırılmış olabilir. Hortum kontrol edilmeli ve eğer kırık varsa değiştirilmelidir.

Makineyi sıkma ayarında kullanmak da su almayı engeller.

Yaz aylarında su tüketimi artar. Bunun sonucunda şebeke su basıncı düşer. Bu durum çamaşır makinenizin su almamasına sebep olabilir.

Son olarak şunu diyebiliriz ki çamaşır makinesinin emniyet ventilinde, ventile giden elektrik kablosunda, anakartta, prosestatta, pompa motorunda, bu gibi makine parçalarında arıza söz konusu ise de makine su almaz ve çalışmaz.

ÇAMAŞIR MAKİNEM SU ALMIYOR NE YAPMALIYIM?

Çamaşır makineniz su almıyorsa yukarıda bildirdiğimiz kısımları kontrol edin, tıkanıklık varsa temizleyin, hortum kıvrılmışsa düzeltin, makinenin kapağı güzel kapanmamışsa kapatın, tüm bunlara rağmen makine yine de çalışmıyorsa teknik servisi arayıp yardım isteyebilirsiniz. Makineni içerisinde yer alan bazı parçaların değişmesi gerekebilir. Bu parçalar değişince sorun da ortadan kalkacaktır.

Çamaşır makinesi su almıyorsa ilk yapmanız gereken makinenin elektrik bağlantısını kesmek olmalıdır daha sonra makinenizi olduğu yerden yavaşça geri çekin. Su hortumunun uzanabileceği kadar dikkatlice dışarı çekin. Hortumu bağlı olduğu çeşmeden biraz gevşetin. Şayet su sızmaya başlamadı ise sular kesik veya dış vanadan kapalıdır.

Su aktı ise; çeşmeyi kapayın ve hortumun makineye giren kısmını sökün. Makine giriş ağzında filtre göreceksiniz. O filtre kireç ve çeşme suyundan gelen tortular ile tıkanmış olabilir. Filtreyi temizleyin.

Filtre temiz ise makinenizin sağ alt kısmında bir kapak göreceksiniz (atık su motor kapağı). Şayet makineniz su boşaltmıyorsa suda almayacaktır. Kapağı mandalını çekerek açın. İçerisinde sola çevirebileceğiniz bir aparat olacak. Bunu çevirmeden önce makinede kalan suyun yere akmasını önlemek için altına tepsi veya havlu koyun ve kapağı sola çevirerek yerinden sökün. Elinizi hazneye sokup, çorap, yün parçaları gibi gideri tıkayacak yabancı cisim varsa çıkarın.

Eğer atık su motor haznesi de tıkalı değilse diğer arızaların ev gereçleri ile çözümü çok zor olacaktır. Bu yüzden teknik servis çağırmanızı öneririz. Teknik servis öncelikle bu durumun nedenini tespit edecek ve gerekirse parça değişimi yapacaktır. Örneğin atık su pompası, su giriş valfi, ana kart, emniyet sivici gibi makinenin bu kısımlarında arıza varsa bu bölümlerinin değişimi su almama sorununu ortadan kaldıracaktır.

Mavi Kadın