Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

Mavi Kadın>Tekno kadın>Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

Dünya genelinde sosyal medya kullanım süresi 2 saat 23 dakika iken, Türkiye'de bu süre 2 saat 44 dakika ile rekor kırıyor. Sosyal medya bağımlılığı özelikle çocuklar ve gençlerde sinsi bir sorun olarak gündemde. Peki bununla nasıl başedeceğiz: İşte 25 protik ipucu...

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

Sosyal medya, hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak bu sanal dünyada geçirilen saatler bazen hayatımızın kontrolünü elimizden alabiliyor. Kimi zaman fark etmeden kendimizi sonsuz bir gönderi akışında kaybederken, kimi zaman da sürekli olarak bildirimleri kontrol etme ihtiyacı hissederiz. Bu durum hem zihinsel sağlığımızı hem günlük yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilir. 

SOSYAL MEDYADAKİ ZAMANI HESAPLA

Sosyal medya kullanımınızı kontrol altına almanız için telefonunuzdaki ekran süresi verilerini inceleyerek hangi uygulamalara ne kadar zaman harcadığınızı belirleyebilirsiniz. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Tiktok, Tumblr veya Pinterest gibi platformlarda geçirdiğiniz saatleri not alın ve en çok vakit geçirdiğiniz uygulamaları belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Bu sayede hangi alanlarda değişiklik yapmanız gerektiğini anlayabilir ve daha bilinçli bir şekilde sosyal medya kullanımınıza yönlendirici adımlar atabilirsiniz.

ZAMANI BİLİNÇLİ KULLANMANIZI SAĞLAYACAK 25 İPUCU

Sosyal medya kullanımınızı minimum seviyeye indirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu sayesinde hem zamandan tasarruf edebilir hem kendinize ait bir aktivite planı yapabilirsiniz. İşte 25 akıllıca ipucu...

1. UYGULAMA SINIRLARINI KULLANIN

Telefonunuzdaki her bir uygulama için ayrı ayrı belirlenen zaman kısıtlamaları, günlük aktivitelerinizin daha dengeli ve verimli olmasını sağlayabilir. Eğer zaman sınırlarınızı aşmanız durumunda uyarılar almak, harcadığınız zaman hakkında farkındalık oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Bu şekilde, telefonunuzu daha bilinçli ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

2. BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Sizi bilgilendiren feedbacklere, uyarılara ve uyarılara hayır demeniz önemlidir. Her beğeni, yorum veya yanıt aldığınızda size bildirim göndermeyi durdurmanız anlamına gelir.

3. TAKİP ETTİĞİNİZ SAYFA SAYISINI AZALTIN

Sezon boyunca etkileşim kurmak istemediğiniz kişi ya da sayfaları düzenli olarak takip etmeyi durdurun. Ekranı açtığınızda ve kaydırmaya başladığınızda yer kaplayan dijital karmaşanın azaldığını görebilirsiniz.

4. UYGULAMALARI ANA EKRANDAN KALDIR

Telefonunuzdaki uygulamaları daha az erişilebilir olacakları bir sayfaya taşıyarak açma sıklığını azaltabilirsiniz. Bu işlem, bilinçli bir şekilde yapılmalı ve telefonu elinize her aldığınızda otomatik olarak açmaya alıştırmanın kas hafızasını zayıflatabilir.

5. HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU UYGULAMALARI SİLİN

Telefonunuzdaki uygulamaları Cuma günü kaldırın ve Pazartesi günü tekrardan uygulamaları kullanabilirsiniz. Sadece belirli günlerde kullanımınızı kısıtlamak için Pazartesi günü silip Cuma günü yeniden yükleyebilirsiniz.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

6. TELEFON MASADA OLMASIN

Yemek sırasında telefonunuzu farklı bir odada veya çantanızda tutmayı tercih edin.

7. BANYODA TELEFON KULLANMAYIN

Telefonu başka bir odaya veya çantanıza bırakın ve bu uygulamaları banyoda kullanmayın.

8. “RAHATSIZ ETMEYİN” AKTİF EDİN

Belirli kişiler (eş, çocuklar, patron vb.) sizi gerektiğinde arayabileceği için acil durumları dikkate alabilirsiniz. Bir iş yaparken odaklanmayı korumak için Rahatsız Etmeyin modunu kullanabilirsiniz. Bu mod sayesinde dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirebilir ve verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

9. UYURKEN TELEFONU UZAK TUTUN

Uyumadan önce herkes bir telefonuna bakar. Bunu durumdan uzaklaşmak için iki strateji fayda sağlar. İlk olarak, gece geç saatlere kadar sürekli olarak ekran kaydırarak uykusuz kalmaktan kaçınırsınız. İkinci olarak, güne anlamsızca telefonla oyalanarak başlamayı önlemek için sabah ilk iş olarak telefonunuzu açmayı bırakabilirsiniz.

10. “DAHA ​​ÖNCE YAPILMAMASI GEREKEN” BİR ZAMAN BELİRLEYİN

Sosyal medya platformlarını ziyaret etmek için kendinize yeni bir zaman dilimi belirleyin. Örneğin sabah saat 10 veya öğlen gibi. Bu saatlerden önce bu uygulamalara bakmayacağınıza dair bir alışkanlık edinin ve kendinize sıkı bir kural koyun.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

11. FARKLI SAAT DİLİMLERİNDE TELEFONU ŞARJ EDİN

Günün hangi saat diliminde sosyal medyayı çok aktif kullanıyorsanız, o zaman diliminde telefonunuzu şarja takabilirsiniz.

12. RANDEVU AYARLAYIN

Sosyal medya platformlarında belirli gün ve saatleri seçerek, belirlediğiniz zaman dilimlerinde aktif olabilirsiniz.

13. BİLGİSAYARINIZLA SINIRLANDIRIN

Bazı uygulamaları sadece masa başında iken kullanmaya yönelik olarak belirleyin ve mobil erişimi kısıtlamasız hale getirin.

14. SOSYAL MEDYAYI HIZLI KULLANIN

Sosyal medya platformlarından tamamen uzak durmayı seçebilirsiniz. En az 72 saat sürebilir. Bu uygulamayı isterseniz aylık olarak, üç ayda bir, altı haftada bir veya herhangi uygun zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz.

15. HOBİ SAATİ AYARLAYIN

Bir hobi veya proje üzerinde düzenli olarak zaman harcamayı planlamak, zihinsel ve fiziksel olarak meşgul olmanın bir yoludur. Bu şekilde geçirilen süre, sosyal medyada geçirilmeyen zamandır.

 

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

16. SORUMLULUK ORTAĞI EDİNİN

Benzer amaçlara sahip bir dost edinin ve düzenli olarak durumunuzu paylaşmak için birbirinizi kontrol edin.

17. BAŞKALARININ ARAMASINA İZİN VERİN

Sosyal medyada daha dikkatli olmalarını istediğinizi ailenize ve arkadaşlarınıza iletmek için onları telefonunuzu bir kenara bırakıp yanlarında olmaları konusunda teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde daha bilinçli bir şekilde sosyal medya kullanımını desteklemiş olursunuz.

18. KENDİNİZE ÖDÜL VERİN

Sosyal medya kullanımınızı belirlediğiniz haftalık veya aylık sınırın altında tuttuğunuzda kendinizi ödüllendirin. Örneğin, küçük bir alışveriş olarak yeni bir oje ya da özel bir kahve içeceği olabilir. Aynı zamanda bir saat boyunca keyifle geçireceğiniz bir roman okuma veya en sevdiğiniz dergiyi rahatlıkla inceleme şeklinde de olabilir.

19. AKTİVİTE SEÇİN

Sosyal medya uygulamasına her giriş yaptığınızda yapmayı tercih edeceğiniz bir etkinliği seçin: 30 kez zıplama yapmak, 5 defa derin nefes almak, 20 squat veya hamle yapmak gibi.

20. YANINIZDA BİR ALTERNATİF OLSUN

Telefonunuzu kullanmak yerine, boş zamanınızda çantanızda bir kitap, bulmaca veya tığ işi projesi bulundurmayı tercih edin. Bu şekilde ekstra vakitlerinizi daha verimli ve keyifli hale getirebilirsiniz.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltmanın pratik yolları: İşte 25 ipucu

21. HEDEF PANOSU OLUŞTURUN

Zamanımı değerlendirme konusundaki planlarınızı detaylı bir şekilde belirlediğiniz kişisel vizyon panosu oluşturun. Düzenli olarak yapmayı hedeflediğiniz aktiviteleri ve sizi motive eden diğer unsurları içerecek şekilde bu panoyu oluşturabilirsiniz.

22. KÂĞIDA YAZIN

Yazma eylemi niyetinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bir adım daha ileri gidip o anın fotoğrafını çekerek duvar kâğıdı veya kilit ekranı olarak da kullanabilirsiniz.

23. YAPMAK İSTEDİĞİNİZ İŞLERİ BELİRLEYİN

Egzersiz yapma, yeni bir hobi edinme, iş kurma ve düzeni sağlama gibi aktivitelerinizi içeren bir liste oluşturun. Bu listeyi sık sık görebileceğiniz bir yere koyarak hedeflerinizi hatırlayın ve motive kalın.

24. SOSYAL MEDYA KULLANMA İSTEĞİNİ BELİRLE

Sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanma sebeplerinizi not alın. Örneğin, ilham almak, arkadaşlarınızla iletişimde kalmak, iş veya markanızı tanıtmak gibi ve bu listeye düzenli olarak göz atın.

25. KENDİNE “NEDEN KONTROL ETMELİYİM?” DİYE SOR

Sosyal medyaya her girişinizde niçin kontrol ettiğinizi sorgulama alışkanlığı kazanın. Özel bir kişiyle etkileşime geçmek mi, kendi hesaplarınızı gözden geçirmek mi, bir Facebook grubunda soru sormak mı yoksa sadece kısa süreliğine eğlenmek mi istediğinize karar verin. Hedefinizi netleştirin ve sonra bu hedefe ulaşmak için belirli bir zaman dilimi belirleyin.

Kaynak : Mavi Kadın, mustlovelists.com
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...