Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çaycıları bile şaşırtan yöntem! Çayı bir de böyle demleyin

Mavi Kadın>Yaşam>Çaycıları bile şaşırtan yöntem! Çayı bir de böyle demleyin

Kahvaltıda, öğlen ya da akşam... Neredeyse günün her saatinde tükettiğimiz çayı demlerken meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz. Ödüllü çay demleme tekniği ile "en güzel çay nasıl yapılır?" sorusu cevabını buldu. İşte en iyi çay demleme teknikleri...

Çaycıları bile şaşırtan yöntem! Çayı bir de böyle demleyin

Türkler için vazgeçilmez olan çay nasıl demlenir? Yıllardır çayı demlemek için kullandığımız usullerin doğru olduğunu sansak da yanılıyor olabiliriz. En iyi çay demleme yönteminin ödüllü çay demleme tekniği olarak da bilinen ''Önce su, sonra çay'' taktiğinin olduğu anlaşıldı.Türk kültüründe önemli bir yer tutan çayın nasıl demleneceğine dair temel adımlar.

Çay demlerken genelde önce çay sonra da kaynamış su koyulur çaydanlığa. Hatta çayı koyup bir miktar suyla ıslanan çay biraz bekletilirki rengini demini daha iyi alsın. Fakat bu yöntem sık yapılan bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu yöntemle çayı demlemiş değil haşlamış oluyoruz. Eğer önce kaynamış su demliğe dökülür, ardından da çay ilave edilirse gerçek bir demleme gerçekleştirilmiş oluyor.

Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay kaynamış suya ilave edilir. Ardından alt demliğe soğuk su ekleyerek suyun kaynamasını beklenir. Su kaynarken üst demlikteki çay kıvama gelmiş olacaktır. 10 dakika bekledikten sonra çay servis edilmeye hazır hale gelir.

Çaycıları bile şaşırtan yöntem! Çayı bir de böyle demleyin

KLASİK YÖNTEMLE ADIM ADIM ÇAY DEMLEME

Bunun yanında bildiğimiz klasik yöntemle çay demleme usulünden vazgeçemiyorsanız onun için de püf noktalarını sizler için derledik:

Malzemeler:

Taze çay yaprakları veya çay poşeti
Su
Demlik veya çaydanlık
Çaydanlık üzerine oturan metal çay süzgeci (isteğe bağlı)
Çay bardağı
Adımlar:

Su Seçimi:

En iyi çay demlemek için kaliteli su kullanın. İdeali, yumuşak ve temiz bir su kullanmaktır.

Çay Seçimi:

Tercihinize göre taze çay yaprakları veya çay poşetleri kullanabilirsiniz. Taze çay yaprakları genellikle daha aromatiktir.

Demleme Oranları:

Genelde, bir kişi için 1 tatlı kaşığı çay veya bir çay poşeti kullanabilirsiniz. Ancak, kişisel tercihlere bağlı olarak miktarı ayarlayabilirsiniz.

Demlik ve Çaydanlık:

Demlik veya çaydanlık kullanarak çayı demleyebilirsiniz. Çaydanlığı tercih ediyorsanız, alt kısmına suyu koyun ve üst kısmına çayı yerleştirin.

Çayı Eklemek:

Çayı demliğe veya çaydanlığa ekleyin. Eğer çayı süzgeç içine koyduysanız, demleme süreci sonunda çayı süzerek servis yapabilirsiniz.

Su Isıtma:

Su kaynatın, ancak genellikle çay demlemek için kullanılan sıcaklık 80-85°C arasındadır. Kaynamış suyu bir süre bekletip sıcaklığını düşürebilirsiniz.

Çaya Su Eklemek:

Kaynar suyu çaya ekleyin. Demleme süresi çay türüne bağlı olarak değişir, ancak genellikle 3-5 dakika arasındadır.

Çayı Karıştırmak:

Çayı demledikten sonra karıştırarak eşit bir lezzet elde edin.

Servis:

Çayı bardaklara dökün ve isteğe bağlı olarak şeker veya limon ekleyebilirsiniz.
Herkesin çay tercihi farklıdır, bu nedenle çayın demleme süresi, çay miktarı ve diğer malzemeleri kişisel zevkinize göre ayarlamak önemlidir. İyi demlenmiş bir çayın keyfini çıkarın!Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...