Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Yeşil çaydan 10 kat fazla antioksidan içeriyor! Matcha çayı ne işe yarar, nasıl hazırlanır?

Mavi Kadın>Yaşam>Yeşil çaydan 10 kat fazla antioksidan içeriyor! Matcha çayı ne işe yarar, nasıl hazırlanır?

Matcha, antioksidanlar açısından zengin bir toz yeşil çay türüdür. Geleneksel yeşil çayın yaprakları sıcak suda bekletilir ve daha sonra atılır. Ancak matchada kurutulmuş yapraklar aslında toz haline getirilip içeceğe karıştırılarak tüketilir. Yeşil çaydan daha çok antioksidan içeren matcha çayı ne işe yarar, nasıl hazırlanır?

Matcha çayında bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir.
Matcha çayında bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir.

Matcha son zamanlarda oldukça popüler. Eşsiz tadı ve parlak yeşil rengi onu ön plana çıkarmaktadır. Japonya'dan gelen özel bir yeşil çay olan matcha toz halinde bir çaydır. Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Matchayı özel kılan şey onun nasıl yetiştirildiğidir. Antioksidan ve kafein gibi faydalı maddelerin üretimini artırmak için çay bitkileri gölgede yetiştirilir. Yapraklar toplandıktan sonra damarlar ve saplar çıkarılır. Yaprağın geri kalanı matcha adı verilen ince bir toz halinde öğütülür. Matcha çayı ne işe yarar merak edenler yazımız mutlaka okumalı.

MATCHANIN YEŞİL ÇAYDAN FARKI NEDİR?

Matcha, yeşil, siyah ve oolong çaylarının hepsi aynı bitkiden gelir. Ancak matchanın nasıl üretildiği onu farklı kılıyor. 

  • Renk: Matchanın yüksek klorofil içeriği ona canlı yeşil bir renk verir. Yeşil çaydan daha hafif ve parlaktır. 
  • Antioksidan içeriği: Matchanın öğütülmüş yaprakları yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir. 
  • Hazırlama yöntemi: Yeşil çaydan farklı olarak matcha yaprağının tamamı suya karıştırılarak hazırlanır. 
  • Aroma: Matcha, zengin besin profili nedeniyle eşsiz bir tada sahiptir. Bazı kişiler tadını yeşil çaydan farklı olarak çimenli ve acı olarak tanımlıyor. 

MATCHA ÇAYI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR Mİ?

Matcha çayında bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Bu, vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve artrit gibi uzun vadeli tıbbi bozuklukların belirti ve semptomlarını hafifletir. Matcha, vücudun bakteriyel ve viral hastalıklardan korunmasında ve önlenmesinde yararlı olan antioksidan kateşin EGEG'i içerir.

Yeşil çaydan 10 kat fazla antioksidan içeriyor! Matcha çayı ne işe yarar, nasıl hazırlanır?

MATCHA ÇAYI KİLO VERDİRİR Mİ?

Matcha çayı ne işe yararın en önemli cevabı burada. Matcha bir yeşil çay tozudur ve çalışmalar özellikle yeşil çayın kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmalara göre yeşil çay, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu da yakılan kalori ve yağ miktarını artırır. Matcha, tok hissetmenizi sağlayan ve aşırı yemeyi önleyen kolesistokinin (CCK) hormonunu yükselten EGCG kimyasalını içerir.

MATCHA ÇAYI CİLDE İYİ GELİR Mİ?

Matcha, cildinizin temizlenmesine yardımcı olur çünkü matcha bol miktarda antioksidan bulunur. Matchanın kateşinleri cildimizdeki oksidatif stresi nötralize ederek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Akne ve rosacea ile mücadele eder. EGCG, cilt tahrişini azaltan, cilt esnekliğini artıran ve kızarıklığı en aza indiren anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tanenlerin gözenekleri küçülttüğü ve aşırı yağ üretimini durdurduğu kanıtlanmıştır. Matcha, topikal olarak uygulandığında mükemmel bir cilt eksfoliatörüdür. Çünkü ölü cilt hücrelerini temizler ve daha genç görünen bir cilt ortaya çıkarır.

GELENEKSEL MATCHA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Geleneksel matcha çayı yapmak için 1-2 çay kaşığı matcha tozunu bir bardağa eleyin. Üzerine sıcak su ekleyin. İyice karışıp köpürene kadar yavaşça çırpın. Daha açık bir çay için daha fazla su ekleyebilir veya daha az matcha kullanabilirsiniz. Daha güçlü bir çay için tam tersini yapabilirsiniz. 

MATCHA İLE LATTE VE SMOOTHİELER NASIL HAZIRLANIR?

Kremalı bir içecek ister misin? İstediğiniz sütü kullanarak matcha latte yapın. Matcha tozunu sıcak suyla karıştırın ve üzerine sıcak süt ekleyin. Matchayı smoothie'lerinize de ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz meyve ve sebzelerle karıştırın. Hazırladığınız içecek lezzetli, besleyici olacaktır.

MATCHA İÇMENİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Her şeyde olduğu gibi, çok fazla matcha tüketmekte beraberinde riskler getirebilir. 

1. Matchadaki kafein içeriği 

Matchada çoğu yeşil çaydan ve hatta kahveden daha fazla kafein vardır. Çok fazlası kaygı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı veya uyku düzeninin bozulması anlamına gelir. Bunu günün erken saatlerinde ve ölçülü bir şekilde yapmak en iyisidir. 

2. İlaçlarla olabilecek etkileşim

Matchadaki kateşinler ilaçlarla, özellikle de kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız beslenmenize matcha eklemeden önce doktorunuzla konuşun. 

MATCHAYI KİMLER TÜKETMEMELİDİR? 

Matcha konusunda bazı kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Buna hamile olanlar veya emzirenler de dahildir. Böbrek taşı öyküsü veya sindirim sorunları olan kişiler de dikkatli olmalıdır. Matchadaki oksalat sorunları daha da kötüleştirebilir.

Kaynak : pharmeasy.in/blog, health.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...