Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

Pek çok çocuk uyku sorunu yaşar ancak basit yaşam tarzı ve davranış değişiklikleri büyük fark oluşturabilir. Beslenme uzmanı Kerry Torrens, dinlendirici bir uykuyu desteklemeye neyin yardımcı olduğunu anlattı.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

Uyuma güçlükleri küçük çocukların yüzde 25'inde yaygın olarak görülüyor; yatma saatine direnmek ya da uykuya dalamamak yaygın olarak dile getirilen sorunlar arasında yer alıyor.

ÇOCUKLARIN NE KADAR UYKUYA İHTİYACI VAR?

Çocuğunuzun ne kadar uykuya ihtiyacı olduğu, yaşına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Endişeleriniz varsa rehberlik için doktorunuza başvurun.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

UYKU UYUMAYAN ÇOCUĞA NE YAPMALI?

Çocuğunuz sakinleşemediğinde endişeli hissetmeniz doğaldır, ancak bazı pratik adımları uygulamaya koyarak bunun daha geniş bir sorun haline gelmemesini ve potansiyel olarak tüm ev halkını rahatsız etmemesini sağlayabilirsiniz. Uygulayacağınız adımlar çocuğunuzun yaşına ve yaşadığı uyku veya yerleşme sorununa bağlı olacaktır. İşte huzurlu bir gece geçirmeniz için en iyi ipuçlarımız.

YAVAŞLAMA

Akşam ilerledikçe rüzgarın azalmasını teşvik edin. Bu öneri daha büyük çocuklar için okumayı veya müzik dinlemeyi içerebilir. Çocuğunuzun uykuya dalması ne kadar uzun sürerse dinlenme süresinin de o kadar uzun olması gerekir.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

BİR YATMA VAKTİ RUTİNİ OLUŞTURUN

Çocuğunuzun yatma saatinden yaklaşık 20 dakika önce rutininize başlayın. Çocuğunuz alışmakta zorlanıyorsa, bu 'yatma zamanı' rutininin doğal olarak uykusu gelmeye başladığı zamana denk gelmesini hedefleyin ve bu zamanı yavaş yavaş tercih ettiğiniz yatma saatine getirmeye çalışın (küçük çocuklar için akşam 7-8 arası iyi bir zamandır). Bu yaş grubu için yatma vakti rutini banyo yapmayı, diş temizliğini ve yatmadan önce bir hikayeyi içerebilir.

İYİ AYARLANMIŞ, DÜZENLİ BİR VÜCUT SAATİNİ TEŞVİK EDİN

Hafta sonları bile uyku ve uyanma saatlerini aynı tutun. Bunu yaparak çocuğunuzun, düzenli bir uyku döngüsünü sürdürmek için önemli olan doğal vücut saatini geliştirmesine yardımcı olursunuz.

TEKNOLOJİDEN KAÇININ

Buna tabletler, televizyonlar, bilgisayar ekranları ve cep telefonları da dahildir çünkü bu ekranlardan gelen ışık uyarıcı bir etkiye sahip olabilir. Bu 'mavi' ışık, uykuyu tetikleyen hormon melatonin düzeylerini bastırır ve uykulu hali geciktirir. Çocukları, bu cihazları yatmadan en az bir saat önce ve tercihen daha erken kapatmaya teşvik edin. Gece saatlerinde ekranları çocuğunuzun yatak odasından uzak tutmaya çalışın.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

YATAK ODASINI UYKU DOSTU HALE GETİRİN

Rahat bir sıcaklıkta (yaklaşık 18°C) tutulan, huzurlu, loş bir oda uyku için önemlidir. Yatma vaktine yaklaştığınızda ve özellikle çocuğunuzu yatağa hazırlarken aydınlatmayı kısmaya başlayın.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

İYİ UYUMAK İÇİN BESLENME

Aç hissetmek ya da çok tok olmak çocukların uyuyamamasının nedenleridir. Çocuğunuzun akşam yemeğini ne zaman yediği de önemlidir çünkü çok geç yemek melatonin üretimini durdurur ve uykuyu geciktirir. İdeal olarak, ailenizle yatmadan en az dört saat önce yemek yiyin. Melatonin üretimini teşvik etmek için protein ve karbonhidratları birleştiren doyurucu bir yemek yapın. En iyi proteinli gıdalar triptofan aminoasitini içerenlerdir; bunlara tavuk, hindi, süt ve süt ürünleri dahildir. Karbonhidratlı yiyecekler triptofanın daha etkili çalışmasına yardımcı olduğundan, bunları bir porsiyon pirinç, makarna, erişte veya patatesle birlikte yiyin.

KAFEİN İÇEREN İÇECEK VE YİYECEKLERDEN KAÇININ

Kahve, çay, enerji içecekleri ve çikolata, özellikle bazı kişilerde uykuyu bozduğu bilinen kafeini sağlar. Çalışmalar, orta ila yüksek düzeyde kafein tüketen tüketicilerin uykuyu bölme ve bölme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

BOL MİKTARDA DOĞAL GÜN IŞIĞI ALIN

Gün ışığı özellikle sabah saatlerinde oldukça faydalıdır. Bunun nedeni, parlak ışığın melatonini baskılamasıdır; bu da çocuğunuzun gün içinde uyanık ve yatmadan önce ise uykulu hissedeceği anlamına gelir.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

YATMADAN ÖNCE BİR BARDAK ILIK SÜT

Çocuğunuz akşam yemeğini erken saatlerde yeme eğilimindeyse ancak özellikle hafta sonları veya okul tatillerinde yatağa gitmekte zorlanıyor veya geç saatlere kadar ayakta kalamıyorsa, ona yatmadan bir saat önce atıştırmalık olarak bir bardak ılık süt, kraker veya yulaflı kek vermeyi deneyin. Bu onların yatağa aç gitmemelerini sağlamaya yardımcı olacak ve ayrıca kan şekerlerinin daha stabil olması nedeniyle daha uzun süre uykuda kalmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun deliksiz bir uyku uyuması için en iyi 10 ipucu

ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTIN

Şeker uykumuzun kalitesini etkiler ve çocuğunuzun beslenmesinde şekerli içecek ve yiyeceklerin azaltılması uykunun bozulmasının önlenmesine yardımcı olacaktır. Onlara tatlı bir şeyler verebilmeyi istiyorsanız, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olması için küçük bir parça peynirle birlikte bir parça meyve gibi sağlıklı bir şeyi tercih edin veya düşük şekerli bir tarif uygulayın.

Kaynak : Mavi Kadın, BBC Good Food
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Selin27 Şubat 2024 - 18:04
Çocukların maşallah öyle bir enerjisi var ki bazen nerede uyuyup kalacakları belli olmuyor. Bu durum çok yoruyor. O an uyandırmaya da kıyamıyorum. Ne yapmalıyım?
Sonraki Haber Yükleniyor...