Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocukluk dönemindeki büyük tehlike! Günde en az 3 saat hareket şart

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocukluk dönemindeki büyük tehlike! Günde en az 3 saat hareket şart

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, çocukluk dönemindeki hareketsiz yaşam tarzının atardamar sertleşmesini artırabileceği belirlendi.

Çocukluk dönemindeki büyük tehlike! Günde en az 3 saat hareket şart

ANI News'ün haberine göre, Oxford, Bristol ve Exeter Üniversiteleri ile Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ortak araştırmada, 11 ila 24 yaşları arasındaki 1339 çocuk ve genç incelendi. 

Bu süre zarfında, 1339 katılımcının atardamar sertliği belirli aralıklarla 13 yıl boyunca kontrol edildi.

ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Araştırmada, bilim insanları gençler ve çocuklardaki hareketsiz kalma süresinin günde 6 saatten 9 saate çıkmasının atardamar sertleşmesini yaklaşık yüzde 10 artırdığını tespit etti.

Ayrıca, çalışmada yaşlanmanın da atardamar sertliğini artırdığı ve bunun yetişkinlerde genç yaşta ölüm riskini yüzde 47 artırabildiği vurgulandı.

 

Çocukluk dönemindeki büyük tehlike! Günde en az 3 saat hareket şart

GÜNDE 3 SAAT FİZİKSEL AKTİVİTE

Aynı araştırmada, günlük en az 3 saatlik hafif fiziksel aktivitenin atardamar sertleşmesi riskini en aza indirebileceği belirtildi.

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden Dr. Andrew Agbaje, "Araştırmalarımız, çocukluk dönemindeki hareketsizliğin sağlık açısından önceden düşündüğümüzden daha ciddi bir tehdit olabileceğini gösteriyor gibi görünüyor." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Araştırmanın sonuçları, "Acta Physiologica" dergisinde yayımlandı.

Kaynak : Mavi Kadın, AA
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...