Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı açıkladı: Öğrencilere 5.500 TL destek başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? İşte detaylar

Mavi Kadın>Yaşam>Cumhurbaşkanı açıkladı: Öğrencilere 5.500 TL destek başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? İşte detaylar

Lise ve üniversite öğrencilerine 5.500 TL yardım başvurusu nasıl alınır? Sorusunun cevabı milyonlarca öğrencinin merak ettiği konular arasında. Peki, lise üniversite 5500 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Erdoğan öğrenci destek ödemelerine dair yaptığı duyuruda detaylarının aile bakanlığı tarafından açıklanacağı program için 1,5 milyar bütçe ayırdıklarını ifade etti.
Erdoğan öğrenci destek ödemelerine dair yaptığı duyuruda detaylarının aile bakanlığı tarafından açıklanacağı program için 1,5 milyar bütçe ayırdıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından, öğrencileri son derece yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın Lise ve üniversite öğrencilerine 5. 500 TL yardım başvurusu yapılacağını ifade etmesinin ardından milyonlarca öğrenci yardım başvuru şartlarını merak etti. İşte destek başvurusuna dair merak edilen detaylar:

5500 TL ÖĞRENCİ YARDIMI NEDİR?

Başarı Teşvik Programı kapsamında sosyal yardım alma hakkına sahip ailelere mensup, devlet okullarında okuyan, sınıflarda dereceye giren öğrencilere net asgari ücret, yüksek öğretim öğrencilerine asgari ücret kadar, ayrıca 4 yıllık üniversite kazanan aynı kapsamdaki öğrencilere aylık 100 lira destek ödemesi yapılacak.

5.500 TL ÖĞRENCİ YARDIMI NASIL ALINIR?

Başarı Teşvik Programı kapsamında, ilk ve ortaöğretim öğrencileri ile yüksek öğretim öğrencilerinin alacağı ücret arasında farklılıklar var. Öğrencilerin destekten faydalanabilmesi için, ailesinin sosyal yardım alması gerekiyor. Ayrıca çocukların devlet okullarında okuması şartı da getirildi.

Özel okullarda okuyan çocuklar bu destekten faydalanamayacak.

‘Başarı Teşvik Programı’ adı verilen teşvikte öğrencilerin sınıflarında dereceye girmesi şartı aranacak. Not ortalaması ile ilgili bir detay verilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  devlet okullarında okuyan gelir desteği alan ailelerin çocukları için “başarı destek programı“nı açıkladı.

Yeni sosyal yardım faaliyeti Başarı Destek Programı hakkında bilgi veren Erdoğan, şunları kaydetti: “Üniversite öğrencilerimize yarıyıllar arasında net asgari ücretle başarı desteği sağlıyoruz.

Ayrıca aynı çevremizde dört yıllık örgün yükseköğrenim görmüş öğrencilere aylık 100 lira burs veriyoruz.

Dünyanın ilk YÖK 500 üniversitesine girmeye hak kazanan öğrencilerimize, ülkelerinin yanında olduklarını hissettiren başarılı destekler sunuyoruz.

Meslek Yüksekokulu öğrencilerimizden gelir desteği alan haneler ile liseden sonra meslek eğitimine başlayıp iş hayatına atılan gençlere de net asgari ücret oranında destek sağlıyoruz.

Erdoğan, 1,5 milyar lira bütçe ayırdıklarını açıklayarak, aynı durumda olan ailelerin, iş bulmak, bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılmak için kilit sınavlara giren çocuklarının ihtiyaçlarını yine karşılayacağız bildirdi.

Cumhurbaşkanı açıkladı: Öğrencilere 5.500 TL destek başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? İşte detaylar

5500 TL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ya da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılacak tespitlerle, başarılı olan öğrencilere para desteği yapılacağı tahmin ediliyor. Başvuru süreciyle ilgili merak edilen detaylar yönetmeliğin çıkmasıyla belli olacak.

KİME NE KADAR ÖDENECEK?

Ssoyal yardım alan ailelerin çocuklarının alacağı destek, sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60’ı ödenecek.

2022 net asgari ücret 5.500 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu durumda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 3.3300 TL ödeme alacak. Ancak asgari ücretin yenileneceği düşünülürse öğrenciler için hesap baştan yapılacak.

Örneğin, asgari ücret 8.000 TL olursa, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine 4.800 TL yardım yapılacak.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 5500 TL

5500 TL destek ücreti yalnızca üniversite öğrencilerine verilecek.

Yükseköğretim öğrencilerine net asgari ücret verilecek ve ödemeler dönem arasında yapılacak.

Dört yıllık örgün eğitim kurumlarını kazanan öğrencilere ise her ay 100 lira destek sağlanacak.

Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrenciler ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençler de net asgari ücrete orantılı destek alabilecek.

5500 TL öğrenci desteğinin detaylarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklaması bekleniyor.

BAŞARI TEŞVİK PROGRAMI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Başarı Teşvik Programı hakkında şunları söyledi;

Hayata geçireceğimiz yeni bir sosyal yardım faaliyeti de, şimdi gençlerimize, öğrencilerimize sesleniyorum. Başarı teşvik programı, sosyal yardım alma hakkına sahip ailelere mensup devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve orta öğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ını kadar.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...