Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

Mavi Kadın>Tekno kadın>Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

Kullandığımız dijital aletlerin içi, yaşadığımız ev gibidir. İçine girdiğimizde işlerimizi dikkatimiz dağılmadan yapmak, eğlenmek, huzur bulmak isteriz. Ancak bu pek mümkün olmaz! Fırsat mesajları, bildirimler, e - postalar derken kirli ve dağınık bir eve dönüşen dijital dünyamızda kendimizi kaybederiz. Bu durumdan kurtulmak için 10 adımı uygulayarak temizlik yapmanız yeterli...

Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

Telefonlarınızın, bilgisayarlarınızın ya da tabletlerinizin içerisinde kullanmadığınız kaç uygulama var? Günde kaç defa fırsat mesajı alıyorsunuz? Aradığınız fotoğrafı bulmanız saatlerinizi alıyor mu? Günlük hayatta alıştığımız tüm bu şeyler, aslında dijital dağınıklığın birer göstergesi. Dijital cihazların ana amacı hayatımızı kolaylaştırmakken, bir şekilde hayatımızı daha karmaşık bir hale getiriyorlar.

İşte dijital dağınıklıktan kurtulmak için yapılması gerekenler… 

HER ŞEYİ GRUPLANDIRIN

Telefonunuzda ya da bilgisayarınızda kullandığınız uygulamaları ve dosyaları kendi içerisinde kategorize edin. Böylelikle bulmak istediğiniz dosyaya daha kolay ulaşacaksınız. Örneğin telefonunuzdaki oyunların hepsini bir klasöre, eğitim uygulamalarınızın hepsini ayrı bir klasöre koyabilirsiniz. Videolarınızı, fotoğraflarınızı ya da belgelerinizi de bilgisayarınızda ayrı kategoriler içerisinde saklayabilirsiniz.

Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

E - POSTALARI SIFIRLAYIN

Son yıllarda mail yoluyla haberleşmenin artmasıyla beraber, e- posta klasörlerinde yüzlerce mail birikiyor. E - postalarınızın içerisinde aradığınız bir maili bulmak dakikalarınızı alabilir. Tabi bir de gereksiz olarak görülen, bu yüzden genellikle okunmayan bir sürü uygulama mailleri de var. Bunların hepsi kafa karıştıran, odaklanmayı güçleştiren şeylerin başında geliyor. Bu yüzden düzenli olarak e- postaları kontrol etmek ve gereksiz olanları hemen silmek,  dijital dağınıklıktan kurtulmak için yapılabilecek en doğru şey. 

GEREKSİZ ÜYELİKLERİ / ABONELİKLERİ KALDIRIN

Geçmişte ilgi duyulan konularla ilgili üyelik hesabı açılan yerlerden gelen bildirimler hem telefonların mesaj bölümlerini hem de e- postaları gereksiz bir kalabalığın içerisine sürüklüyor. Bu bildirimlerin, mesajların ya da e- postaların zamanınızdan çalmaması için üyeliklerinizi ve aboneliklerinizi kaldırın. 

Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

DAHA AZ UYGULAMA İNDİRİN 

Telefonunuza ya da bilgisayarlarınıza indirdiğiniz uygulamaların neredeyse hepsinde belli bilgiler girmeniz gerekir. Uygulama için hesaplar açmanız, ya da var olan hesaplarınızın , banka bilgilerinizin girilmesi gerekir. Günümüzde tek tuşla indirdiğimiz uygulamaların her birine bu bilgileri girmek gerekirken, kendine bu uygulamaların gerçekten gerekli olup olmadığı sorabilirsiniz. Çünkü kolayca indirilen birçok uygulama, uzun zamanlar boyunca kullanılmıyor. Ayda bir sefer telefonunuzda kullanmadığınız uygulamaları ayıklayıp silebilirsiniz. Böylece asıl kullanmak istediğiniz uygulamalara daha fazla vakit ayırabilirsiniz. 

DAHA AZ HESAP OLUŞTURUN

İnternet sitelerinde, indirilen uygulamalarda oluşturulan her hesaba belli başlı bilgiler girmeniz gerekiyor. Telefon numaralarından e- mail hesaplarına kadar girilen bu bilgilerle, telefonlarınıza mesaj, bildirim ya da e- posta geliyor. Aktif olarak kullandığınız hesaplarınız kalsa bile, kullanmadığınız hesaplarınızı kapatın.

HASSAS VERİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN

İnternet üzerinde alışveriş yaparken ya da bir site içerisinde gezinirken hepimiz belli başlı bilgilerimizi paylaşırız. Fakat bazı durumlarda sizden alışık olmadığınız bilgiler istenebilir. Bu durumda, bu gibi sitelerle hiçbir bilginizi paylaşmayın. 

Dijital dağınıklık sizi bitirmeden siz onu bitirin! 10 adımda mükemmel düzen

YEDEKLEME YAPIN 

Hem telefonların hem de bilgisayarların belli hafızaları vardır. Fotoğraflar, videolar, belgeler derken hem dijital aletlerimizin hafızaları dolabilir hem de aradığımız bir şeyi çok uzun zamanda bulabiliriz. Bu yüzden bulut depolama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Google Drive, Dropbox, SkyDrive, Yandex.Disk gibi bir çok depo bulutlama alanında ücretsiz ya da cüzi bir ücretle tüm dosyalarınızı depolayabilirsiniz. 

SOSYAL MEDYA HESAPLARINIZI TEMİZLEYİN 

Sosyal medya üzerinde bir anlığına dikkatinizi çeken kişiler ya da hesaplar bir süre sonra size artık ilgi çekici gelmeyebilir. Bu hesapları silmediğinizde, ilginizi çeken paylaşımlar yerine hesabınız istemediğiniz bir sürü paylaşımlarla dolacaktır. Bunun için arada bir Instagram, Facebook, X gibi sosyal medya hesaplarınızda ilginizi çekmeyen kişileri takipten çıkabilir ve hesabınızı temizleyebilirsiniz. 

SESSİZE ALIN 

Dijital dağınıklık sadece dijital aletlerin içerisinde dolup taşan belgeler değildir. Bir işle uğraşırken , dikkatimizi dağıtan ve konsantrasyonumuzu bozan herşey bu dağınıklıkla bağlantılıdır. Bu yüzden bir işe başladığınızda telefonunuzu ve diğer dijital aletlerinizi sessize alın. Böylelikle daha verimli ve odaklanarak çalışabildiğinizi göreceksiniz. 

BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Cihazlarınızı sessize almak istemeseniz, sürekli gelen dikkat dağıtıcı indirim mesajlarını ve bildirimleri kapatın. Bu bildirimler gereksiz yere dikkatinizi dağıtacak ve yaptığınız işten verim almamanıza sebep olacaktır. Bunun yerine bir şeye ihtiyacınız olduğunda o şeyi aramak, bir konuya ilgi duyduğunuzda o konuyu internet üzerinden araştırmak akılda daha kalıcı olacaktır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...