Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Beyazlayan saçlara yüz yıllık doğal çözüm! Soğan suyu kürü nasıl yapılır?

Mavikadin>Güzellik>Beyazlayan saçlara yüz yıllık doğal çözüm! Soğan suyu kürü nasıl yapılır?

Saç dökülmesinin en belirgin nedenleri arasında stres ve mevsim geçişleri yer alıyor. Saçlarınızı eski haline döndürmek için ise çok paralar harcamanıza gerek yok. İhtiyacınız olan tek malzeme soğan. Soğan suyu, yüzyıllardır saç bakımı için kullanılan doğal bir ilaçtır. Soğan suyunda bulunan kükürt, saç büyümesini ve melanin üretimini desteklediği düşünülen bir besindir. Melanin, saçların rengini veren pigmenttir. Peki soğan suyu kürü nasıl yapılır? Soğan suyunun saça faydaları nelerdir?

Beyazlayan saçlara yüz yıllık doğal çözüm! Soğan suyu kürü nasıl yapılır?

Soğan suyu ile saç bakımının tarihi, binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Soğan suyu, Çin, Hindistan, Mısır ve Yunan gibi eski medeniyetlerde saç bakımı için yaygın olarak kullanılmıştır. Soğan suyunun saç bakımı için faydaları ilk olarak 2000 yıl önce Çin'de keşfedilmiştir. Çin tıbbında, soğan suyu, saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için, orta çağda da saçkıran tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. 

Son yıllarda, doğal ve organik bakım yöntemleri popülerliğini giderek artırıyor. Soğan suyu ile saç bakımı da sağlıklı ve etkili bir alternatif olarak öne çıkıyor. Soğan suyu, içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde saç sağlığını destekleyerek, parlak ve güçlü saçlara katkı sağlayabilir. Soğan suyu, kükürt, çinko, selenyum ve vitamin C gibi besin maddeleri bakımından zengindir.

SOĞAN SUYUNUN SAÇA FAYDALARI

Hemen hemen her yemekte kullandığımız soğan, günümüzde de saçlarımız için yaygın olarak kullanılan besinler arasındadır.

Saç dökülmesini azaltır: Soğan suyu içerdiği sülfür ve biotin gibi maddelerle saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini azaltabilir.

Saç büyümesini teşvik eder: Soğan suyu, saç foliküllerini uyararak saç büyümesini teşvik edebilir.

Saç derisini temizler: Soğan suyu, saç derisinde biriken kirleri temizleyebilir ve sağlıklı bir saç derisi ortamı oluşturabilir.

Saçların parlaklığını artırır: İçeriğindeki doğal vitaminler sayesinde, soğan suyu saç tellerine parlaklık kazandırabilir.

Kepek sorununu azaltır: Soğan suyu, antifungal özellikleri ile saç derisindeki kepek oluşumunu azaltabilir.

Saç uçlarına canlılık verir: Saç uçlarındaki kırıkları onararak, soğan suyu saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olabilir.

Beyazlayan saçları eski rengine kavuşturur: Soğan suyu, içeriğindeki antibakteriyel özelliği sayesinde saçların beyazlamasını önler. Ayrıca beyazlayan saçlarınızı doğal rengine döndürür. Saçların köklerinden ucuna kadar beslenmesini sağlar.

Beyazlayan saçlara yüz yıllık doğal çözüm! Soğan suyu kürü nasıl yapılır?

SOĞAN SUYU İLE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 su bardağı su

Yapılışı:

Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarmak için tülbent veya sargı bezine koyup, sıkın. Elde ettiğiniz soğan suyunu temiz bir kapta bir su bardağı su ile karıştırın.

Uygulama:

Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize ve saç derinize masaj yaparak uygulayıp, 1 saat kadar bekletin. Ardından saçlarınızı iyice durulayın ve şampuanla yıkayın. 

Haftada bir veya iki kez düzenli olarak soğan suyu ile saç bakımını tekrarlayabilirsiniz.

Not: Soğan suyunun kokusu bazı kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu durumda, soğan suyunu uygulamadan önce saç derinize bir miktar bal sürebilirsiniz. Bal, soğan suyunun kokusunu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın, memorial.com.tr
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...