Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Şampuan yerine 'trend' oldu! Mısır nişastasının saçlar üzerinde inanılmaz etkisi

Mavi Kadın>Güzellik>Şampuan yerine 'trend' oldu! Mısır nişastasının saçlar üzerinde inanılmaz etkisi

Son zamanlarda sosyal medyada kuru şampuan yerine doğal bir içerik olarak mısır nişastasını kullanma trendi yayılıyor. Peki, mısır nişastası gerçekten saç bakımında kullanılabilir mi?

Şampuan yerine 'trend' oldu! Mısır nişastasının saçlar üzerinde inanılmaz etkisi

Saç bakımında tercih edilen doğal ürünler arasında sıkça duyduğumuz mısır nişastası, artık sadece mutfak değil, kadınların güzellik dolaplarında da yer almaya başladı. Sosyal medyada ise saç bakım uzmanları, mısır nişastasının saçlara faydalı olduğu yönünde görüşlerini sıklıkla paylaşıyor. Öte yandan son dönemlerde kuru şampuana alternatif arayan kişilerin mısır nişastasını kullandığı gözlemleniyor.

Peki mısır nişastasının saçlara faydaları neler? 

MISIR NİŞASTASININ SAÇLAR İÇİN FAYDALARI

Mısır nişastası, saçları için evde pratik bir çözüm arayanlar için uygun fiyatlı ve çok yönlü bir saç bakım ürünü olabilir. Özellikle yağlı saç derisine sahip olanlar için aşırı sebum üretimini kontrol etmede etkili bir çözümdür. Mısır nişastasının olağanüstü yağ emici özellikleri, saçların yağlı ve kirli gözükmesini önler.

Hassas veya kepeğe eğilimli saç derisi olanlar mısır nişastasıyla bu problemini çözebilir. Bilimsel olarak kanıtlanmasa bile mısır nişastasının tahriş ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Mısır nişastası, saça uygulandığında koruyucu bir bariyer oluşturarak nemi hapseder. Bu, saçın kuruluğa, kabarmaya ve hasara daha az eğilimli olmasını sağlar.

İnce telli veya seyrek saçlara sahip olanlar için mısır nişastası doğal hacim verir.

Doğal bir kuru şampuan işlevi de gören mısır nişastası saçı tazeleyerek fazla yıkama ihtiyacını azaltır. Ayrıca kuru şampuanlardaki kimyasalları da içermediği için sıklıkla tercih edilir.

MISIR NİŞASTASI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mısır nişastası genel olarak birçok saç tipi için faydalı olsa da kullanmadan önce bazı faktörlere dikkat etmek önemlidir. Yağlı saçlar için çok tercih edilmesinin yanı sıra ince telli, kıvırcık, düz ve dalgalı saç tiplerine de uygun bir seçenektir. Ancak sıkı buklelere sahip olanlar, mısır nişastasını eşit bir şekilde dağıtmakta zorlanabilir. Bu durum, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Boyalı ve işlem görmüş saçlara sahip olanlar dikkatli olmalıdır. Mısır nişastası, beyaz toz olması nedeniyle boyalı saçlarda kalıntı bırakabilir ve mat bir görünüme neden olabilir.

Aşırı hassas saç derisine sahip olanların mısır nişastasını kullanmadan önce dikkatli olmaları önerilir.

MISIR NİŞASTASI SAÇA NASIL UYGULANIR?

  • Mısır nişastası saç bakım rutininde birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Uzmanların mısır nişastasının saça kullanımı hakkında verdiği tavsiyeler şu şekilde:
  • Şampuan öncesi saç derisi bakımı için mısır nişastalı bir maske uygulanabilir. Bunun için mısır nişastasını suyla karıştırarak oluşturulan macunu saç derisine uygulayıp, birkaç dakika bekledikten sonra iyice durulamak yeterli.
  • Kuru şampuan alternatifi olarak kullanmak için saçı taradıktan sonra saç köklerine mısır nişastası uygulanabilir.
  • Duşta saç kremi ile karıştırılan mısır nişastası, saça uygulanabilir. Bu şekilde saçların daha hacimli durması sağlanabilir.
  • Nemli günlerde veya saçların kabarması kontrol altına almak istendiğinde mısır nişastasıyla durulama işlemi yapılır. Bu yöntem için mısır nişastası su ile karıştırılarak oluşturulan sıvı saça dökülür. Tekrardan su dökülmez. 

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : byrdie.com
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...