Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kafeinli şampuanlar saçları uzatıyor mu? Uzmanlar cevapladı

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Kafeinli şampuanlar saçları uzatıyor mu? Uzmanlar cevapladı

Son yıllarda saçları uzatma vaadiyle piyasaya sürülen kafainli şampuanları ve saç bakım ürünleri gerçekten işe yarıyor mu? Uzmanlar, kafein içeren ürünlerin sağlıklı saç uzattığına dair iddiaları değerlendirdi.

Kafeinli şampuanlar saçları uzatıyor mu? Uzmanlar cevapladı

Saçların yavaş uzaması, birçok faktörden kaynaklanabilir. Saçlarıyla sorun yaşayanlar son dönemlerde, kafeinli şampuanlar ve saç bakım ürünleri ile ilgili umutlu bir beklenti içinde. Peki, içildiğinde merkezi sinir sistemini uyaran kafeinli ürünler saç derisinin de uyarılmasını sağlayarak saçların hızlı uzamasını sağlayabilir mi?

Kafeinin cilt bakımındaki faydaları yaygın bir şekilde bilinirken, son zamanlarda kafeinli saç bakım ürünlerinin saç uzaması ve saç derisi sağlığını olumlu yönde etkilediği öne sürülüyor. ABD'den dermatolog Dr. Ava Shamban ve ünlü kuaför Philip B. kafeinli ürünlerin saçlara olan faydalarını araştırmalardan yola çıkarak açıkladı.

KAFEİNİN GERÇEKTEN SAÇLARA ETKİSİ VAR MI?

Kahve, çay, yeşilçay ya da kola gibi içeceklerden tanıdığımız kafein, merkezi sinir sistemini uyaran bir maddedir. Genel olarak kahve çekirdeklerinden elde edilen kafein hakkında yapılan araştırmalara göre saç ürünleriyle deriye nüfuz ederek saç ampulüne etki ediyor. Örneğin, kafein şampuanı uygulamasının sadece iki dakika içinde kafa derisi derisine ve saç köklerine nüfuz ettiği gözlemlendi.

KAFEİNLİ ÜRÜNLERİN SAÇA FAYDALARI

- Kafeinli ürünler deriye masaj yaparak emilimi sağlanırsa, kafa derisindeki damarları genişletir. Kan akışı artacağı için saç sağlığına katkıda bulunur.

- Saç uzmanları kafeinli şampuanların saçları uzatan foliküllere oksijen ve beslenme sağlayarak saç köklerini güçlendirebileceğinin altını çiziyor. Philip B. "Kafein saç derimiz ve tellerimiz için bir egzersiz gibidir" diyor.

- Kafeinin saç büyümesini teşvik eden sağlıklı keratin proteinini destekleyebileceğini ifade ediliyor. Bu şekilde dökülenlerin yerine yeni saçların oluşması da sağlanıyor.

- Yapılan bir çalışmaya göre kafein, güneşten kaynaklanan UV radyasyonun hasarının etkilerini hafifletmeye yarıyor.

- Uzmanlar, kafeinin saç telini uyarmaya yardımcı olarak saç görünümünü, yoğunluğunu ve esnekliğini artırabileceğini belirtiyor.

Öte yandan uzmanlar, kafeinli ürünler hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ve saç uzamasını garanti eden bir "mucize molekül" olmadığını vurguluyorlar.

KULLANIRKEN DİKKAT EDİN

Uzmanlara göre kafeinli saç bakım ürünleri tüm saç tipleri için güvenli. Ancak herhangi bir cilt hassasiyeti veya rahatsızlığı olan kişilerin bu ürünleri kullanırken daha dikkatli olması gerektiği belirtiliyor. Çünkü, kafeinli ürünler saçın kendisi yerine saç derisini ve saç köklerini hedef alıyor. Bu uyarıcı özelliği cilt bariyerlerinde hasara neden olabilir. Kafeinli ürünler kullanılmaya başlanmadan önce tahriş olasılığının azaltılması için küçük bir yama testinin yapılması öneriliyor.

KAFEİNLİ ÜRÜNLER NASIL KULLANILIR?

Uzmanlar, kafeinli saç şampuanlarının günlük olarak saç temizleme rutininin bir parçası olarak kullanılacağını söyledi. Shamban ve Philip B., kafeinli şampuanın saç derisine masaj yaparak uygulanmasını önerdi. Kullanılan ürünün talimatlarına göre saçta kalması için önerilen süre bulunabilir. Araştırmalara göre kafeinli şampuanlar sadece iki dakika içerisinde deriye nüfus edebiliyor. Ancak, Shamban çok fazla ürünün de damar daraltıcı etkilere sahip olabileceğine dikkat çekti.

Kaynak : Byrdie
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...