Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Doğru iç çamaşırı nasıl seçilir? İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta

Mavi Kadın>Keşfet>Doğru iç çamaşırı nasıl seçilir? İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta

En az dış giyim ürünleri kadar önemli olan iç çamaşırlarını satın alırken bir çok hata yapılabiliyor. Tene direkt temas eden iç çamaşırları doğru seçilmediğinde bir çok sağlık sorununa bile yol açabilir. Farklı tarzlardaki, modellerdeki ve kumaşlardaki iç çamaşırları her kişinin kullanım amacına göre farklılık gösteriyor.

Doğru iç çamaşırı nasıl seçilir? İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta

Genellikle iç çamaşırlarına, dış giyim ürünleri kadar özen gösterilmez. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Vücuda direkt temas eden iç çamaşırları yanlış tercih edildiğinde sağlık sorunlarına bile yol açabilir. Her kişinin kilosuna, tarzına ya da kullanım amacına göre satın alabileceği bir çok farklı iç çamaşırı modeli vardır. Bunlar satın alınırken dikkat edilmesi de geeken bir çok ölçü vardır. Doğru iç çamaşırı seçmenin 6 püf noktasını Mavi Kadın editörü yazdı: 

DOĞRU KUMAŞ SEÇİMİ

İç çamaşırı seçiminde dikkat edilecek olan en önemli nokta, kullanılan kumaşın ne olduğudur. Vücudun en hassas yeri olan genital bölgede kullanılacak olan iç çamaşırlarında cildin nefes almasını sağlayan pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Pamuk, vücuttaki teri en etkili şekilde emen bir yapıya sahiptir. Sentetik, naylon ya da polyester kumaşlar iç çamaşırlarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu kumaşlar uzun vadede genital bölgeyi tahriş edebilir, kızarıklıklara yol açabilir ve hassa bir cilde dahip olanlar için alerji, pişik, egzama vb. gibi cilt sorunlarına yol açabilir. 

DOĞRU TARZI TESPİT EDİN

İç çamaşır modellerinde en az dış giyim ürünlerindeki kadar farklı tarzda modeller vardır. Sütyen modellerinde toparlayıcı, straplez, push up gibi modeller varken, külot modellerinde ise hipster, dantelli, string, slip gibi farklı tarzda modeller öne çıkar. Bu modeller vücut şekline ve yapısına uygun olarak seçilmelidir. Örneğin sık sık sırtı açık ya da askılı kıyafetler giyiniliyorsa straplez sütyen modelleri tercih edilebilir. Vücudun üst kısmı daha genişse toparlayıcı sütyenler tercih edilebilir. Dar ve küçük göğüslerde push up modeller kullanılabilir. 

Doğru iç çamaşırı nasıl seçilir? İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta

DOĞRU BEDEN SEÇİMİ ÖNEMLİ

Özellikle sütyen seçiminde bir çok hata yapılabiliyor. Bunun en büyük sebebi genellikle doğru sütyen ölçüsünü bulamamak oluyor. Sütyen ölçüleri hem vücudun kendi bedenine hem de göğüs büyüklüğüne göre iki ayrı ölçü barındırıyor. Vücut bedenine göre sütyenler; A, B, C, D olarak ayrılıyor. Göğüs büyüklüğüne göre ise 70 bedenden başlayıp 100 bedene kadar çıkan geniş bir skala var. Örneğin vücut bedeni dar olup göğsü büyük olan bir kişi 85 A beden sütyen tercih edebilir. Ya da vücut bedeni geniş olan bir kiş göğüsleri küçükse 80 C bedenini tercih edebilir.

Doğru sütyen ölçüsünü bulmak için, evde bulunan bir mezuradan yardım alınabilir. Mezura ile göğüslerin üzerinden alınan ölçü göğüs bedenini, göğüsün altından alınan ölçü ise vücut bedenini gösterecektir. 

Külot  seçimlerinde ise vücudu sıkmayan fakat aynı zamanda çok bol olmayan modeller tercih edilmelidir. Dar modeller hem hareket etmeyi güçleştirecek hem de uzun süreli kullanımda o bölgeye zarar verip, tariş edecektir. Bu sebeple ne dar ne bol olan, kullanımı rahar modeller tercih edilmelidir. 

FARKLI MODELLERDEKİ BEDEN FARKLARINA DİKKAT

Özellikle sütyen seçimlerinde farklı modellerde beden farklılıkları olabiliyor. Örneğin bralet sütyen ile push up sütyen arasında aynı beden giyilse bile bariz farklar olabiliyor. Bunun için tercih edilen modele göre doğru beden seçimi çok önemlidir. Genellikle desteksiz sütyen modelleri normal bedenden bir beden daha küçük olabilmektedir. Destekli modeller ise sütyenin tam oturmasını isteyenler için bir beden daha büyük tercih edilebilir. Yine de en kesin sonuç, doğru sütyen ölçüsü alarak, sütyen modellerini ona göre tercihe etmek olacaktır. 

Doğru iç çamaşırı nasıl seçilir? İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta

FONKSİYONEL OLMASI

Giyilen iç çamaşırları kullanım amacına uygun olarak tercih edilmelidir. Örneğin spor yaparken sporcu sütyen tercih edilmelidir. Her sütyen, kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Aksi taktirde hem vücudu rahatsız edecek hem de kötü bir görüntü oluşturacaktır. 

FİYAT VE KALİTE ARASINDAKİ DENGE

İç çamaşırı satın alırken yapılan en büyük hatalardan biri, ucuz ve kalitesiz ürünlerin kullanımıdır. Halbuki kaliteli iç çamaşırları hem vücuda zarar vermeyecek hem de daha uzun süre kullanılabilecektir. Tabi burada iç çamaşırlarına fahiş fiyatlar vermekten söz etmiyoruz. Çünkü en pahalı demek en kaliteli demek değildir. Fakat iç çamaşırı seçerken ürünün kalitesi ve fiyatı arasındaki dengeye dikkat edilmelidir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...