Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

Mavi Kadın>Moda>Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

Yaz aylarının yaklaşmasıyla düğün sezonu da başladı. Düğün daveti alan her kadının cevabını aradığı soru ise ''Düğünde ne giysem?'' olur. Düğünde ne giyeceğinize karar veremiyorsanızı Mavi Kadın editörünun hazırladığı önerilere seçiminizi kolaylaştırabilir. Öncelikle rüğünün sahibi ile akrabalık ilişkisi, düğünün yapılacağı mekan ve zaman kıyafet seçiminde belirleyici olmaladır.

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

Düğün kıyafeti seçerken yüzlerce model, marka, renk arasından tercih yapmak zor olabilir. Düğün sahibi ya da davetli olun ortak soru 'Ne giysem?" olur. Birbirinden çeşitli seçeneklerin arasında boğulmuş gibi hissedenler için, düğüne giderken giyilebilecek kıyafet önerilerini derledik. 

YAKINLIK DERECESİNE GÖRE DÜĞÜN KIYAFETLERİ NASIL SEÇİLİR?

AİLEDENSENİZ ABİYE TERCİH EDİN

Akraba düğününde ne giyinileceği, akrabanın yakınlığına göre değişkenlik gösterir. Eğer düğün yakın akrabaların ise, ev sahibi olunduğunu belli edecek ağır abiyeler tercih edilmelidir. Düğün uzaktan akrabanın ise daha sade, zarif ve dikkat çekmeyen modellerden yararlanılabilir. 

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

KARDEŞ DÜĞÜNÜNDE NE GİYİNİLİR?

Kardeş düğününde, ev sahibi olunacağı için buna göre ağır ve dikkat çekici abiyeler- elbiseler tercih edilmelidir. Tek omuzlu, uzun kuyruklu ya da yırmaçlı abiyeler giyilebilir. Saç ve makyaj da tıpkı elbise seçimi gibi ağır ve istenildiği kadar dikkat çekici modellerden yararlanılabilir. 

YAKIN ARKADAŞ DÜĞÜNÜNDE NE GİYİNİLİR?

Yakın arkadaşın düğününe giderken, eğer renk ve model gelin tarafından belirlenmemişse, uçuş uçuş elbiseler ya da canlı renkteki abiyelerden yararlanılabilir. Saç ve makyaj konusunda ise istenildiği gibi özgür seçimler yapılabilir. 

MEVSİME GÖRE DÜĞÜN KIYAFETİ NASIL SEÇİLİR?

YAZ DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Yaz düğünleri genellikle açık havada yapılır fakat burada düğünün nerde gerçekleştiği çok önemlidir. Sahil, bahçe ya da teknede gerçekleşen düğünlerin konseptine göre hafif ve rahat hissedilen abiye ve elbiseler giyilmelidir. Saten, şifon ve tüllü kumaşlar yaz düğünleri için idealdir. Çiçek desenleri, 3 boyutlu elbiseler ve dantel detaylı abiyeler kullanılabilir. Yaz düğünlerinde genellikle sade makyaj kullanılsa da, şeftali tonlarındaki allıklardan, simli vücut simlerinden yararlanılabilir. 

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

BAHAR DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Bahar düğünlerinde genellikle hava şartlarına göre düğünlerin yapıldığı yerler değişebiliyor. Bu yüzden tercih edilecek olan kıyafetin, hem kapalı hem de açık mekan için uygun olması gerekiyor. Örneğin blazer takımlar hem açık hava da hem de kapalı havalarda giyilebilir. Bunun yanında krep kumaşlı abiyeler tercih edilebilir. Çok kısa ya da çok yırtmaçlı kıyafetler bahar düğünleri için doğru bir tercih olmayacaktır. Midi boy elbiseler, düz uzun kesim abiyeler daha uygun olacaktır. 

KIŞ DÜĞÜNÜNDE NE GİYİNİLİR?

Kış düğünlerinde seçilen kıyafetin kumaşının ya da yapısının biraz kalın olması gerekir. Genellikle kış aylarında uzun kollu abiyeler tercih edilmesine rağmen kısa kollu abiyeler de şık şallarla kombinlenebilir. Saçlarda daha toplu modeller kullanılırken, gözleri ortaya çıkaran makyaj seçimi yapılabilir. 

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

KONSEPTE GÖRE DÜĞÜN KIYAFETİ NASIL SEÇİLİR?

KIR DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Kır düğünleri genellikle çimlerin üstünde yapılan düğünlerdir. Bu yüzden bu düğünlerde çok ağır abiyelerden, gece kıyafetlerinden kaçınılmalıdır. Bunlar yerine, ortama uyum sağlayacak çiçek desenli elbiseler, yırtmaçlı rahat abiyeler tercih edilmelidir. Ayakkabı seçiminde ise fazla topuklu olmayan, kalın topuklu ayakkabılar kullanılmalıdır. İnce topuklu ayakkabılar, yürümeyi çok zorlaştıracağı için tercih edilmemelidir. 

SALON DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Salon düğünleri, genellikle kapalı mekanlarda yapıldığı için herhangi bir hava değişimi olmaz. Bu yüzden istenildiği gibi kısa ya da uzun kıyafetler tercih edilebilir. Ayrıca salon düğünleri açık havalarda yapılan düğünlerden daha gösterişli olduğu için, bu düğünlerde saç ve makyajda da biraz abartıya kaçabilirsiniz. Uzun kuyruklu abiyeler, canlı renkler ve payetli kumaşlar salon düğnlerinde en çok tercih edilenler arasındadır. 

Düğüne giderken ne giysem? Kır düğüğünü, salon düğünü kıyafet önerileri

NİKAH TÖRENLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Nikah törenleri genellikle belediyelerde gerçekleştiği için, çok abartılı kıyafet ve makyaj tercihinden kaçınılmalıdır. Bu törenlerde daha çok pantolon takımlar, blazer ceketler ya da dizde biten düz elbiseler tercih edilebilir. Toplu bir saç, ferah ve ciddi bir görünüm oluşturacağı için nikah törenlerinde idealdir. 

TEKNE DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Tekne düğünlerinde mekan dar olacağı için uzun kuyruklu abiyeler ya da çok kabarık elbiseler tercih edilmemelidir. Düz kesim abiyeler, uçuş uçuş ya da kısa elbiseler tekne kıyafetlerinde tercih edilebilecek en iddialı kıyafetlerdir. Bu düğünlerde saç ve makyaj tıpkı kır düğünündeki gibi çok abartılı olmamalı, daha rahat modeller tercih edilmelidir. 

SAHİL - PLAJ DÜĞÜNLERİNDE NASIL GİYİNİLİR?

Sahil - plaj düğünlerinde hava oldukça sıcak olacağından dolayı terletmeyecek, hafif yapılı kıyafetler tercih edilmelidir. Pantolon - ceket kombinleri sahil düğünleri için ağır bir tercih olacaktır. Bu yüzden tek parça elbiseler, tek omuzlu ya da yırtmaçlı kıyafetler daha iyi bir seçim olacaktır. Ayakkabı seçiminde ise topuksuz, ucu açık ve rahat modeller tercih edilmelidir. Ağır makyaj ve saç bunaltıcı bir görünüm oluşturacağı için, daha hafif modellerden yararlanılmalıdır. 

OTEL DÜĞÜNÜNDE NASIL GİYİNİLİR?

Otel düğünleri genellikle şık salonlarda yapıldığı için, ağır kıyafetler, abiyeler tercih edilebilir. Yırtmaçlı, sırt detaylı ya da asimetrik modeller otel düğünlerinde giyilebilir. Bu düğünlerde saç ve makyaj istenildiği kadar abartılabilir, hatta topuz gibi saç modellerinden yararlanılabilir. 

Kaynak : Mavi Kadın, olegcassini
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...