Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Evde eczaneden alınan hamilelik testi nasıl yapılır? 5 adımda pratik anlatım

Mavikadin>Anne çocuk>Evde eczaneden alınan hamilelik testi nasıl yapılır? 5 adımda pratik anlatım

Hamilelik testleri gebeliği kesin olarak teşhis etmenin en etkili yöntemlerinden. Hamilelik döneminde kadın vücudunda Beta-HCG ismindeki hormon salgılanmaya başlıyor, bu hormon idrar ve kana da geçiyor. Hamilelik testleri kanda veya idrarda Beta-HCG oranına bakarak gebe olup olmadığınızı belirliyor. Evde yapılan gebelik testleri doğru kullanıldığında %99 oranında kesin sonuç veriyor. Peki evde gebelik testi nasıl yapılır? Kadın Doğum Doktoru Aysun Altıntaş anlattı:

Eczaneden gebelik testi alarak evde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
Eczaneden gebelik testi alarak evde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Geçmişten bu zamana, kadınlar gebe olup olmadığını çok merak etmişler ve bunun için çeşitli yöntemler uygulamışlardır. Bilinen ilk hamilelik testinin tarihi M.Ö. 1350 yılında eski Mısır'a kadar uzanıyor. Hamile olduğunu düşünen Mısırlı kadınlar, buğday ve arpa dolu alanın üzerine idrarını yapıyor, tahıl filizlenirse kadının hamile olduğu anlaşılıyordu. Ancak günümüzde tıp ilerledi, modern tıpta hamilelik kitleri keşfedildi. Hamilelik kitleri (gebelik test çubukları) yoluyla evde çok kolay bir şekilde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

EVDE HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Evde idrarda gebelik testi, hastaneler ya da sağlık ocaklarında ise kanda gebelik testi ile hamilelik teşhisi yapılabiliyor. Evde hamilelik testi (evde idrarda gebelik testi) şöyle uygulanır:

Evde gebelik testi yapmak oldukça pratik ve hızlı bir işlemdir. Bu test idrarınızda bulunan Beta-HCG oranına bakıp gebe olup olmadığınıza işaret eder.

Evde eczaneden alınan hamilelik testi nasıl yapılır? 5 adımda pratik anlatım

Dr. Aysun Altıntaş draysunaltintas web sitesinde evde gebelik testinin yapılmasını şöyle anlattı:

1.Adım

Eczaneden bir gebelik testi seti satın alın. Testin üzerindeki talimatları iyice okuyup birebir uygulayın.

2. Adım

İdrarınızı bir bardağa yapın. (Satın aldığınız gebelik testi setinde bu plastik bardak yer alabiliyor)

3.Adım

Test çubuğunu idrar dolu bardağa batırıp 5 ila 10 saniye boyunca yahut talimatta yazan süre bekletin.

4.Adım

Test sonucuna artık bakabilirsiniz. Negatif sonuçlar, (hamile olmadığınız) tek bir çizgiyle, pozitif sonuçlar (gebe olduğunuz) ise iki çizgiyle ifade edilir. Bazı testlerde “+” veya “-” işaretleri de bulunabilir.

Gebelik testi çubuğunda iki çizgi görüyorsanız, test sonucunuz pozitiftir. Bu, hamile olduğunuz anlamına gelir.

Çubukta tek bir çizgi görüyorsanız, test sonucunuz negatiftir. Yani hamile değilsiniz.

5.Adım

Çubukta herhangi bir çizgi gözükmüyorsa, test sonucunuz geçerli değildir. Bu gibi bir şeyle karşılaşırsanız gebelik testini tekrarlayabilir yahut doktora gidip kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.”

Evde gebelik testini günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz ancak en sağlıklısı sabah ilk idrar ile gebelik testi yaptırmaktır. Çünkü sabahları idrar daha fazla Beta-HCG içerdiğinden teşhis kolaylaşacaktır.

Kaynak : draysunaltintas.com, my.clevelandclinic.org,discovermagazine.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...