Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Evde latte nasıl hazırlanır? Birkaç dakikada hazır enfes latte tarifi!

Mavi Kadın>Yaşam>Evde latte nasıl hazırlanır? Birkaç dakikada hazır enfes latte tarifi!

Kahve tüm dünya insanları tarafından tutkulu şekilde bağlandığı bir içecektir. Hatta öyle ki kahve bir yaşam tarzıdır. Kahve severlerin en sevdiği çeşitlerden biri de lattedir… İşte birkaç dakikada hazır enfes latte tarifi…

Evde latte nasıl hazırlanır? Birkaç dakikada hazır enfes latte tarifi!

Kahvenin aromatik bir yorumu olan bir fincan bu sütlü, tatlı kahve, bir buluşmanın, çalışmanın veya sadece huzurlu bir anın tamamlayıcısıdır.

Gelişen kahve kültürü ile baristalığın da ayrıca önem kazandığı bu alanda bu kahvenin cazibesi, üzerinde yapılan süslemelerle arttı. Süt köpürtmesinin sanatsal dokunuşları, kahve yüzeyindeki desenlerle gözleri ve damakları büyüler. Her bir yudumda, sadece lezzetin değil aynı zamanda görsel bir şölenin de tadına varılır.

 

LATTE NASIL YAPILIR?

Latte, sıcak espresso ile buharlaşıp köpürtülmüş sütün harmanlanmasıyla elde edilen bir kahve çeşididir. Temelde 3 aşaması vardır;

  1. Espresso hazırlığı: Öncelikle espresso makineniz veya moka pot gibi bir araç kullanarak espresso kahvenizi hazırlayın. Gerekli miktarda espresso çekirdeği kullanarak güçlü ve aromatik bir espresso elde edin.
  2. Süt Isıtma: Bir sürahi veya süt ısıtıcısı kullanarak sütü ısıtın. Süt buharlaştırıcı ile köpürtmeye uygun hale gelene kadar ısıtın. Köpük, sütün yaklaşık üçte birini oluşturacak şekilde genişlemelidir.
  3. Süt Isıtma: Bir sürahi veya süt ısıtıcısı kullanarak sütü ısıtın. Süt buharlaştırıcı ile köpürtmeye uygun hale gelene kadar ısıtın. Köpük, sütün yaklaşık üçte birini oluşturacak şekilde genişlemelidir.

Bu üç işlemden sonra lattenizi hazırlamak için espressoyu bir fincanın içine koyarak üzerine köpürtülmüş sütü eklemeniz yeterli. Burada püf noktalardan bir tanesi süt ve espressonun arasında güzel bir denge sağlamak için fincanın eğik şekilde tutulması gerekliliğidir. En sonunda da köpüğün yüzeyde yoğunlaşmasını sağlamak için son bir denge miktar köpüğü fincanın üstüne dökebilirsiniz. Eğer şekerli bir tat istiyorsanız lattenizin içine şeker ya da tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

LATTE VE CAPPUCCİNO FARKI NEDİR?

Latte ve cappuccino çok karıştırılmasına rağmen oldukça farklı iki kahvedir. Her ikisi de espresso temelli kahve içecekleri olmasına rağmen süt ve köpük oranları, görünüm ve tat açısından farklılık gösterir.

Latte, daha fazla süt içeren bir kahve çeşididir. Genellikle daha hafif bir tat ve dokuya sahiptir. Üç ana bileşenle hazırlanır;

  • Espresso
  • Süt
  • Süt köpüğü

Süt oranı daha yüksektir, yani bu kahve daha fazla süt içerir. Genellikle sütün hacmi, espresso miktarının 3 ila 5 katı kadardır.

Cappuccino ise, daha yoğun bir süt köpüğü içeren bir kahve çeşididir. Daha güçlü ve yoğun bir tada sahiptir. Genellikle sütün hacmi, espresso miktarının 2 ila 3 katı kadardır.

Bu iki kahve arasındaki temel fark, süt ve köpük oranlarından kaynaklanır.

TÜRK KAHVESİ İLE LATTE YAPILIR MI?

Türk kahvesi ve latte farklı kahve türleri ile hazırlama yöntemleri içerir. Türk kahvesi öğütülmüş kahve çekirdeklerinin su ile demlenmesiyle elde edilen yoğun ve aromatik bir kahvedir. Latte ise espresso ve sütün uyumlu bir şekilde karıştırılmasıyla hazırlanan daha hafif ve süt ağırlıklı bir kahve çeşididir.

Türk kahvesi ile bu tatlı kahveyi yapmak mantıklı olmayabilir çünkü bu iki kahve türü, farklı lezzet profilleri ve hazırlama yöntemleri gerektirir. Türk kahvesi, kahve çekirdeklerini su ile kaynatma ve köpüklü bir kıvam elde etme yöntemiyle hazırlanırken, latte espresso ve buharlaştırılmış sütün karışımıdır.

LATTE SOĞUK İÇİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı evettir. Latte soğuk olarak içilebilir ve bu ‘iced latte’ olarak adlandırılır. Sıcak yaz aylarında özellikle tercih edilen, kahve severlerin yoğunlukla tercih ettiği bir kahve uyarlamasıdır.

Bir kahve sever olarak ister sıcak ister soğuk lattenizi tercih edebilirsiniz. Eğer vegan beslenmeyi benimseyen biriyseniz gittiğiniz mekandan bitkisel kaynaklı süt ile kahvenizi yapmalarını isteyebilirsiniz.

 

Yararlanılan kaynaklar

Arslan, F. (2019). Tüketicilerin Kahve Tüketim Alışkanlıkları ve Kahve Dükkanı Tercihi: Antalya İlinde Bir Araştırma. International Journal of Contemporary Tourism Research(2), s. 224-234.

Kahya, Z., & Zencir Çiftçi, E. (2022). Kahvecilik Nesillerinin Özellikleri Üzerine Bir Araştırma. Journal of Tourism and Gastronomy Studies, 10(2), s. 1252-1271.

Karaman , N., Kılıç, A., & Avcıkurt, C. (2019). Tüketicilerin Kahve Kafeleri Ziyaret Eğilimlerinin ve Değişen Kahve Tüketim Alışkanlıklarının Belirlenmesi: Geleneksel Türk Kahvesi Üzerine Bir Araştırma. Türk Turizm Araştırmaları Dergisi, 3(3), s. 612-632.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...