Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Erken büyüyen abla! Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Mavi Kadın>Yaşam>Erken büyüyen abla! Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Ailede büyük kız kardeş diğer kardeşlerine göre genelde daha olgun, daha sorumlu davranışlar sergiler. Bu davranışlar son derece normal gibi gözükse de aslında psikolojik olarak bir sendromun göstergesi. Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Büyük Kız Kardeş Sendromu hakkında bilinmesi gereken her şey… 

Erken büyüyen abla! Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?
 • BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU NEDİR?
 • BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU BELİRTİLERİ NEDİR?
 • BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU BİR HASTALIK MIDIR?
 • BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMUNUN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

Çok çocuklu ailelerde genellikle ilk doğan kız çocukları daha olgun davranışlar sergiliyor. Özellikle Türk aile yapısında kız çocukları küçük yaşlardan itibaren yüksek sorumluluk bilinciyle yetiştiriliyor. Bu durum küçük yaşlarda kendini çok belli etmese de zaman geçtikçe kız çocuklarının sosyal ilişkilerinde, iş hayatında vs. belirli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Peki Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Mavi Kadın editörü Büyük Kız Kardeş Sendromu ile ilgili bilinmesi gerekenleri yazdı. 

BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU NEDİR?

Büyük Kız Kardeş Sendromu (Eldest daughter syndrome), ailede doğan ilk kız çocuklarının rol ve davranışlarını açıklayan bir kavramdır. Genellikle ailelerde ilk kız çocuklarının üzerlerine ağır sorumluluklar yüklenir. İlk çocukları olmasının nedeniyle aileler kızlarından yüksek başarılar beklerler. Bu durum da onların çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşlarını gerektiği gibi geçirememelerine en basit tabiriyle çocukluklarını yaşayamamalarına sebep olur. Büyük Kız Kardeş Sendromu, ileriki zamanlarda kız çocuklarının insanlarla olan iletişimlerini, psikolojik sağlıklarını ve hatta iş hayatlarını dahi etkileyebilir. 

Erken büyüyen abla! Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU BELİRTİLERİ NEDİR?

 • Çocukluğunu tam olarak yaşayamamak
 • Başarısız olmaktan korkmak 
 • Ailesini hayal kırıklığına uğratmaktan korkmak
 • Mükemmelliyetçilik
 • Yetersiz hissine sahip olmak
 • Devamlı olarak ailesini memnun etmeye çalışmak
 • Sürekli stres ve kaygı hissetmek
 • Kendi ihtiyaçlarını göz ardı etmek
 • Kardeşlerinin ya da ebeveynlerinin ihtiyaçlarına öncelik vermek
 • Kendini başkalarıyla kıyaslama
 • Hedeflerini çok yüksek olarak belirlemek
 • Kontrolü elden bırakmamak

 

 • YÜKSEK SORUMLULUK DUYGUSU

En büyük kız çocukları genellikle kendinden sonra gelen kardeşlerine bakma görevini yerine getirir. Dolayısıyla küçük yaşlarda kardeşlerine bakmak, ev işlerinbe yardımcı olmak onların küçük yaşlarda edindiği görevlerdir. Yaşıtlarıyla oyun oynamak yerine yapılan bu davranışlar, en büyük kız çocuklarında yüksek sorumluluk duygusu geliştirir. 

 • OLGUN DAVRANIŞLAR

En büyük kız çocukları, çocukluklarından itibaren yüksek sorumluluklar aldıkları için davranışları da yaşıtı olan diğer arkadaşları gibi değil daha çok anne ve babası gibi olur. Genellikle aileler de en büyük çocuklarından olgun davranışlar beklediği için, kız çocukları da bu davranışlara meyillidir.

 • GELİŞMİŞ LİDERLİK ÖZELLİKLERİ

Küçük yaşlardan itibaren büyük sorumluluklar alan ve yaşından daha olgun davranışlar sergileyen büyük kız çocukları genellikle liderlik özelleri yüksek olarak büyürler. Eğitim hayatlarında, iş yerlerinde vs. girdikleri her ortamda lider özellikleri sergilerler. 

 • BAŞARI BEKLENTİSİ

Genellikle aileler en büyük kız çocuklarından yüksek başarılar beklerler. Aileye ilk ebeveynlik tecrübesini yaşatan en büyük çocuklar, aileleri tarafından olduklarından daha yüksek bir performans beklenerek başarılı olmaları istenir. 

 • KÜÇÜK EBEVEYN OLMAK

En büyük kız çocukları genellikle anneyi taklit ederek büyür. Bu sebeple kendisinden sonra gelen çocuklara da annesinden gördüğü davranışları uygular. Örneğin ağlayan kardeşinin yardımına annesinden önce koşar ya da okuldan gelmiş bir kardeşine ailesinden önce aç olup olmadığını sorar. Bu gibi durumlar en büyük kız çocuklarını, çocuk olmaktan çıkartıp ailede bir ebeveyn haline getirir. 

Erken büyüyen abla! Büyük Kız Kardeş Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMU BİR HASTALIK MIDIR?

Büyük Kız Kardeş Sendromu bir hastalık değildir. En büyük kız çocuğu olmanın verdiği sorumlulukla gelişen davranış biçimidir. Fakat eğer ki bu sendrom kişinin psikolojik sağlığını ve sosyal ilişkilerini çok fazla etkiliyorsa psikolojik olarak yardım almakta fayda vardır. 

BÜYÜK KIZ KARDEŞ SENDROMUNUN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

Eğer ki ailede doğan ilk kız çocuğuysanız ve Büyük Kız Kardeş Sendromunun belirtilerini gösteriyorsanız, bunlardan kurtulmak mümkün. 

 • KENDİNE ZAMAN AYIRMAK 

Büyük Kız Kardeş sendromuna sahip olan kişilerin en büyük özelliği kendilerine zaman ayıramamalarıdır. Çünkü kardeşlerine ya da ailesine zaman ayırmaktan bir türlü kendileri için vakit bulamamışlardır. Bu sebeple kişi kendine vakit ayırmalı, neyi sevip neyi sevmediğinin bulmalı ve buna göre hobi geliştirmelidir. İnsanın kendisiyle günlük olarak sadece 1 saat geçirebilmesi bile sağlıklı davranışlar sergilemesi açısından çok önemlidir. 

 • HAYIR DEMEYİ ÖĞRENMEK

Büyük kız kardeşler, küçük yaşlarından itibaren sorumluluk sahibi olarak yaşadıkları için genellikle bir çok konuda hayır demeyi bilmezler. Bu yüzden de ne kendilerine ait bir zamanları kalır ne de bu durum ilerledikçe kendilerine ait bir yaşamları… Her şeye evet deyip kabul etmek, zamanla insanın enerjisini tüketir. Bu sebeple kişinin kendi sağlığını koruması için hayır demeyi bilmesi gereklidir.

 • KENDİ İHTİYAÇLARI OLDUĞUNU HATIRLAMAK

İnsanın kendine yapabileceği en büyük kötülük, kendini ihmal etmesidir. Nasıl ki sevdiğimiz kişileri, şeyleri ihmal edemiyorsak, hayatımızdaki en önemli şey olan kendimizi de ihmal edemeyiz. Bu sebeple büyük kız kardeşler başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koymamalıdır. En büyük ihtiyaç kişinin kendi ruh ve beden sağlığıdır. Ancak bunlar sağlanırsa, başkalarının ihtiyaçları da söz konusu olabilir. 

 • SOSYAL İLİŞKİLERDE SINIR KOYMAK

Büyük Kız Kardeş sendromuna sahip kişilerde genellikle sınır diye bir kavram yoktur. Kardeşlerinin ya da anne babasının istediklerini yapmak için bu kavramın kendisini çocuklarından itibaren ihlal etmişlerdir. Dolayısıyla büyük kız kardeşler kendi hayatlarında insanlarla aralarına bir sınır koymalıdırlar. Böylelikle kendi hayatlarında daha çok kontrol sahibi olabilirler. 
 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...