Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Filistinli şefler yemeklerle hikayelerini dünyaya anlattı

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Filistinli şefler yemeklerle hikayelerini dünyaya anlattı

İsrail'in Gazze saldırısı devam ederken Filistin'e olan ilgi ve merak artıyor. Filistinli insanların hikayeleri de dünyaya ilham veriyor. Amerika'da yaşayan Filistinli şef ve blog yazarları yemek tariflerini paylaşarak ve kendi kültürlerine has yemekler yaparak, Filistin halkının insani ve kültürel yönünü dünyaya anlatıyorlar.

Filistinli şefler yemeklerle hikayelerini dünyaya anlattı

Heifa Odeh kendi kültürüne özlem duyan bir blog yazarıdır. Chicago'ya ilk taşındığında, annesinin yemeklerini özledi ve büyüdüğü yemeklerde ustalaşmak istedi. Bu yüzden annesinin tariflerini yazmaya ve bunları internette paylaşmaya başladı. Memleketine olan özlemini gidermek için bazen üzüm yaprağı dolması yapıyor, bazense şiş baraka (yoğurtta pişirilmiş etli köfte) yapıyordu.

Ve yıllar geçtikçe Fufu'nun Mutfağı adında başarılı bir yemek bloğu kurdu. Daha sonra Filistin'de Yemek Ziyafeti adlı bir yemek kitabı yayınladı. Filistin'e ait yemek tariflerini paylaşmayı tehdit altındaki bir ülke'nin insanlarıyla kültürel bir bağ kurmak olarak gördü. Hamas'ın İsrail'e karşı verdiği özgürlük savaşında bugüne kadar Gazze'de İsrail güçleri tarafından 20.000'den fazla Filistinli öldürüldü. Bu yüzden bu onun için hiçbir zaman son iki ayda olduğundan daha önemli olmamıştı.

Filistinli şefler yemeklerle hikayelerini dünyaya anlattı

Odeh, 30 Ekim'deki Instagram gönderisinde "Bloğumu Filistinli kimliğimi korumanın bir yolu olarak başlattım" diye paylaştı. ''Sadece bir Filistinli Yemek Bloğu yazarı olduğumu biliyorum ama bir direniş biçimi olarak halkımın yemeğini paylaşmayı seçiyorum." dedi.

Her ne kadar sadece fıstıklı, kakuleli, graybeh kurabiye tariflerini paylaşmayı sevse de, Filistinlilerin karşı karşıya olduğu şiddet ve yerinden edilme hakkında konuşmamak ona bir seçenek gibi gelmedi. Abluka ve bombalama Filistinlileri suya ve yiyeceğe erişme konusunda giderek daha fazla mahrum bıraktı. Bu ise Odeh'in kendi mutfağıyla tam bir tezat oluşturuyor ve onu düşünmek bile ona acı veriyordu. Odeh verdiği bir röpörtajda "Siyasi bir insan olduğumu söyleyemem ama doğru olanı da savunmalısınız" dedi.

Odeh, Filistinliler hakkında daha insani hikayeler anlatmak için mutfağı bir araç olarak kullanan çok sayıda şef ve yemek fenomeninden sadece biri.

Batı Şeria Ramallah'ta büyüyen ve yetişkin olarak Kaliforniya'ya taşınan Wafa Shami de bir başka blog yazarı. Filistin Yemekleri adlı instagram hesabının  fotoğrafçısı ve tarif geliştiricisi Shami, kendisi istese de istemese de Filistinli olduğunu söylemenin siyasi bir ifade olarak kabul edildiğini belirtti. Odeh gibi o da bir musakhan böreği (tavuklu karamelize soğan böreği) ve ya rummaniyeh (mercimek ve patlıcan güveci) resimini paylaşarak insanlar ile etkileşime geçmeyi seçti .

Bir söyleşide Wafa Shami "Ben sadece Filistin'in güzelliğini, insanlığını, kültürünü siyasetin dışında göstermek istiyorum" dedi. “Burada ana akım medyadaki görseller Filistinlileri kötü niyetli, öfkeli, taş atan veya lastik yakan kişiler olarak gösteriyor. Ancak Filistinliler bundan çok daha fazlasıdır; biz sanatımızla, müziğimizle, yemeğimizle ve kısacası kültürümüzle varız.” diyerek Filistin'in insani yönüne dikkat çekti .

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...