Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? İşte en inatçı yağ lekesinin bile kökünü kazıyacak yöntem

Mavi Kadın>Keşfet>Giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? İşte en inatçı yağ lekesinin bile kökünü kazıyacak yöntem

Kıyafete dökülen yağ lekeleri onları bir daha giyilmeyecek hale getirdiğinde mutsuz olmamak elde değil. Ancak lekeleri çıkarmak ve kıyafetin çöpe gitmesini engellemek de mümkün. Özellikle bazı lekeler ne kadar yıkanırsa yıkansın giysilerden bir türlü arınmıyor. Yağ lekesi de bunlardan biri. Yağ lekesi kıyafetten nasıl çıkar? İpuçlarını sizler için derledik.

Giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? İşte en inatçı yağ lekesinin bile kökünü kazıyacak yöntem

Bazen bir pizza yerken ya da hamburger keyfi yaparken üzerinize damlayan yağ lekesi ile sevinciniz yarıda kalabilir. Enfes soslarla lezzetlendirilmiş pizzanın sosu bir anda gömleğinize ya da pantolonunuza damlayabilir.  Yağlı lekeler en kötüsü! Üstelik bu lekeler beklediğinde daha çok koyulaşıp belirgin hale gelir. Peki, böyle bir durumda ne yapmak gerekir? Giysilerdeki yağ lekesini çıkarmak için çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yağ lekelerini hatta beklemiş yağ lekelerini bile giysilerinizden kolayca nasıl çıkaracağınızı sizler için bir araya getirdik. İşte ipuçları…

 • Başlamadan önce, herhangi bir özel bakım için giysinizin etiketini kontrol edin. İpek veya kaşmir gibi bazı kumaşlar özel bakım gerektirebilir.
 • Hâlihazırda yeni damlayan bir yağ lekesi için giysinizin üzerindeki yağı temiz bir havlu ya da peçete yardımıyla alın. Üzerine bastırarak peçetenin yağı hafifçe emmesini sağlayın.
 • Sıvı bulaşık deterjanını lekeye nazikçe sürün ve 10 dakika bekletin. 
 • Sonrasında ise giysinizin bakım etiketinde önerilen şekildeki gibi konsantre bir çamaşır deterjanı ile yağ dökülen giysinizi makinede yıkayın.

Giysilerdeki yağ lekesi nasıl çıkar? İşte en inatçı yağ lekesinin bile kökünü kazıyacak yöntem

GİYSİLERDEKİ ESKİ YAĞ LEKELERİNİ NASIL ÇIKARIRSINIZ?

Yağ lekelerini mümkün olan en kısa sürede temizlerseniz giysilerden yağ lekesini çıkarmak daha kolay olacaktır. Ancak bazen bu mümkün olmaz. Merak etmeyin, kuruduktan sonra bile eski yağ lekelerini giysilerden çıkarmanın da yöntemi var.

 • İnatçı yağ lekesini çıkarmak için sıvı bulaşık deterjanını lekenin üzerine dökün, 10 dakika bekletin.
 • Ardından en az 30 dakika ılık veya sıcak suda bekletin. 
 • Daha sonra satın aldığınız leke çıkarıcıyı suda eritin. Yağ lekesi dökülen kıyafeti bu deterjanlı suda da bir süre bekletin. 
 • Bakım etiketinde önerilen sıcaklıkta makinede yıkayın. 
 • Evde yağ çıkarıcı bir deterjan yoksa yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve ıslak diş fırçası yardımıyla nazikçe ovalayın. 
 • Kıyafetinize dökülen yağ lekesi salçalıysa, bulaşık deterjanı ve karbonatı karıştırarak lekenin üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Leke fazla inatçıysa ve epey kurumuşsa karbonatlı su karışımının içinde bekleterek de lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...