Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-01-04 00:03:46 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:47

Hamilelik Sonrası Basur (Hemoroid) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Google News

Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinen hemoroid, hamilelik ve doğum sonrası makat bölgesinde meydana gelebilen yaygın görülen bir sorundur.

Hamilelik Sonrası Basur (Hemoroid) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Halk arasında basur ve mayasıl olarak da bilinen hemoroid, hamilelik ve doğum sonrası makat bölgesinde meydana gelebilen yaygın görülen bir sorundur. Doğumdan sonra hemoroid nasıl geçer? makalemizde 8 uzman önerisine yer verdik. Öncelikle şunu bildirelim ki kabızlık yaşayan kişilerde hemoroid vakalarına daha sık rastlandığından doğum sonrası kabız kalmamaya ve yeterli sıvı alımına çok dikkat etmelisiniz.

Gebelik sonrası hemoroid nasıldır?

Rektal bölgedeki yani makat çevresindeki tıbben “variköz venler” olarak bilinen kan damarlarının şişmesi ve tahriş olmasına hemoroid denir. Doğum sonrası hemoroid büyüklüğü genellikle üzüm büyüklüğünü geçmez, dışkılama sırasında, hemoroid kaynaklı kanama görülebilir. Bazen de rektal bölgede kaşıntı ve aşırı ağrı da hemoroide eşlik edebilir.

Hamilelik sonrası hemoroid neden olur?

Hamilelik döneminde rahim büyür bu da pelvik damarlar ve makattaki kan damarlarını zorlar. Doğal kan akımı azaldığından dolayı vücudun alt kısmına yeterince kan gitmez, rahmin altındaki damarlar basınç nedeniyle genişler. Gebelik sırasında hemoroidle sık karşılaşılmasının nedeni hamilelikle birlikte artan progesteron hormonudur. Progesteron hormonun salgılanmasındaki artış, damarların etrafındaki duvarların daha kolay büyümesine neden olur. Bu hormon aynı zamanda kabızlığa da yol açar. Kabızlık vücudunuz üzerinde baskıyı artırır bu da hemoroide sebebiyet verebilir.

Doğum sonrası hemoroidden muzdaripseniz bir Kadın Doğum Uzmanı doktoruna başvurmalısınız. Doktorun reçete edeceği ilaçları kullanarak kısa sürede şifa bulabilirsiniz.

Hamilelik sonrası hemoroid nasıl geçer?

Doğum sonrası hemoroid tedavisi için zeytinyağı kullanımı

Pamuğu saf zeytinyağına batırın. 7 gece yatmadan önce hemoroid olan bölgeye bu pamuğu koyun. Sabaha kadar dursun, sabahle pamuğu atın. Bu işlemi 7 gün boyunca tekrarlayın.

Buz paketi uygulayın

Buz şişliği azaltır, basurlu bölgeye küçük bir buz paketi uygulayabilirsiniz. Bunun için buzluktan buzu çıkarıp pamuklu bir beze mesela atlete sarın ve hemoroid olan bölgeye buz tutun. Bazı kadınlar yalnızca soğuk kompres uygulaması yerine önce basurlu bölgeye cadı fındığı yağı yani witch hazel yağı sürüp, ardından soğuk kompres yapmanın hemoroidden kurtulmak için daha etkili bir yöntem olduğunu bildiriyor.

Ilık suya oturun

Medikal malzeme satılan yerden oturma küveti satın alın, yahut leğen kullanın, bu kaba ılıkla sıcak arası ısıda su koyup, ağrının azaldığını hissedene kadar basurlu bölgeyi suda bekletin(10-15 dk).  Bu yöntem damarları gevşetip sizi rahatlatacaktır.

Eczanelerde ve hastanelerde içine su doldurabileceğiniz ve tuvalet üzerine yerleştirebileceğiniz “oturma küveti” diye satışta olan  plastik kaplar bulunur. Leğen kullanmak veya küvette oturmak yerine eczaneden satın alabileceğiniz “oturma banyosunu” kullanarak daha rahat oturabilirsiniz.

Ilık ve soğuk arasında değişim yapın

Soğuk ve ılık arasında geçiş bunlardan sadece birini kullanmaktan daha etkilidir. Önce şişliği azaltmak için buz paketi kullanın, sonra “oturma banyosu” aparatını ılık su ile doldurup oturun. Bunu gün içinde çeşitli kereler tekrarlayın.

Yumuşak tuvalet kağıdı kullanın

Şayet basurlu alanının yakınında herhangi bir dikiş varsa, sonrasındaki bakım için doktora danışın. Hiçbir yapay renklendirici ev parfümü içermeyen yumuşak tuvalet kâğıdı kullanın.

Rektal damarlar üzerine baskı uygulamaktan kaçının

Damarlardaki zorlanmayı azaltmak için sizi üzecek ve strese sokacak şeylerden uzak durun. Uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın.

Laksatif kullanın

Düzenli, yumuşak dışkılama hemoroidin daha fazla tahrişe neden olmasını önler. Dışkıyı yumuşatmak ve ıkınmayı önlemek için laksatif ya da hafif müshil kullanabilirsiniz.

Krem ya da ağrı kesici deneyin

Hemoroidin şiddetine göre eczanelerde reçetesiz olarak satın alabileceğiniz kremler ve ağrı kesiciler vardır. Bunlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Not: Doktorunuza danışmadan bu tavsiyeleri uygulamayın.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.