Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman biter? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mavikadin>Anne çocuk>Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman biter? Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı özellikle gebeliğin ilk haftalarında, ilk aylarında görülen sağlık sorunlarındandır. Anne adayları tarafından hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar? Ne zaman sona erer? Sorusunun cevapları çok merak ediliyor. Bu konuyu sizler için araştırdık.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma hormonlardaki değişimden kaynaklanır, bazı gebelerde bu durum tüm hamilelik boyunca devam edebilir.
Hamilelikte mide bulantısı ve kusma hormonlardaki değişimden kaynaklanır, bazı gebelerde bu durum tüm hamilelik boyunca devam edebilir.

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilen mide bulantısı hamilelerin %75-80'inde meydana gelir. HCG hormonunun kanda artış göstermesiyle, özellikle gebeliğin ilk zamanlarında bu sorunla karşılaşılır. Başta östrojen hormonuyla birlikte diğer hormonların da artması gebelikte mide bulantısının ana nedenidir. Stres, üzüntü ve depresyon da mide bulantısını tetikleyebilir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NE ZAMAN BAŞLAR?

Genellikle hamileliğin 4 veya 6. haftasında başlayan mide bulantısı ve kusma erken gebelik belirtilerinden biri olarak bilinir. 8.haftada daha da şiddetlenen mide bulantısı ve kusma nadiren de olsa hamileliğin son ayına kadar devam edebilir. Mide bulantısı ve kusma genellikle sabah erken saatlerde olduğu için sabah bulantısı olarak da adlandırılır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman biter? Mide bulantısına ne iyi gelir?

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI NE ZAMAN BİTER?

Hamilelikte mide bulantısı şu zamanda başlar, şu zamanda biter gibi kesin konuşamayız. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilir. Mide bulantısının başlayacağı ve biteceği tarih kişilere göre farklılık gösterdiği gibi, mide bulantısının şiddeti de farklılık gösterir. Kiminde az kiminde çok olan mide bulantısı vücudun hormonların değişimine alışmasıyla son bulur. Alışma aşaması genellikle 14. haftaya denk gelir. Ama tabiki 14.haftada mide bulantısı bıçak gibi birden kesilir diyemeyiz. Zamanla yavaş yavaş azalır ve bir süre sonra mide bulantısı kesilir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISININ OLMAMASI NORMAL Mİ?

Mide bulantısının zamanı, şiddeti kişiden kişiye göre değişebileceği gibi bu sıkıntıyı yaşayıp yaşamamak da kişiye göre değişebilir. Sonuçta herkesin hamilelik süreci kendine özgüdür. Hamilelikte mide bulantısını yaşamak ne kadar doğal ise bu durumu yaşamamak da o kadar doğaldır. Sonuç olarak bu durum bize mide bulantısı yaşayan gebelerin vücudunun değişen hormonal düzene daha zor adapte olduğu, mide bulantısı yaşamayan gebelerin ise vücudunun yeni düzene daha kolay adapte olduğunu gösterir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman biter? Mide bulantısına ne iyi gelir?

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

 • Sabah uyanınca tuzlu kraker, galeta, beyaz leblebi vb. tuzlu yiyecekler yemek mide bulantısına iyi gelecektir.
 • Her gün açık havada tempolu şekilde yürüyün.
 • Zencefil limon çayı hem bağışıklığı güçlendirir hem de mide bulantısına şifa olur.
 • Uzun süre mideniz boş kalmamalıdır. Gün boyu az az ve sık sık yemelidir.
 • Bulunduğunuz ortamda sizi rahatsız eden koku ve yiyecekler varsa ortam havalandırılmalı ve ortamdan uzaklaşılmalı.
 • Bulantıların yoğun olduğu dönemde kızarmış, baharatlı, asidik yiyecekler yerine yağsız, baharatsız ve hafif yiyecekler tercih etmelisiniz.
 • Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde egzersizler yapmanız mesela; hamile pilatesi, yüzme, açık havada tempolu yürüyüş vb. midenize ve size iyi gelecektir.
 • Vücudunuzun yorgun olması bulantıyı artıracağından dolayı bol bol dinlenmeniz sizi rahatlatacaktır.
 • Limon kokusu bulantıya iyi gelecektir. Suyun veya buzlu çayın içine limon dilimleri atmak iyi bir çözüm olabilir.
 • Stres hormonların çalışmasını olumsuz etkileyip mide bulantısını tetikler. Stresten ve sizi üzen kişilerden uzak durun.
 • Hamilelikte kullanacağınız vitamin takviyeleri doktor kontrolünde olmalıdır. B6 vitamini bulantınızı azaltırken demir ilaçları artırabilir. Bu yüzden gerekli olmadığı sürece ilk 3 ay demir ilacı kullanılmamalıdır. Doktor gerek görürse size b6 vitamini önerebilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, ne zaman biter? Mide bulantısına ne iyi gelir?

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI CİNSİYET BELİRTİSİ Mİ?

Yaşadığımız coğrafyada çok fazla batıl inanç vardır. Bunlardan biri de gebelikte mide bulantısının cinsiyetle ilgisi olmasıdır. Halk arasında yaygın görülen inanışa göre hamilelikte mide bulantısı bebeğin erkek olduğuna işaret ediyor. Bu durumun bilimsel bir dayanağı ve doğruluk payı yoktur. Hamilelikte mide bulantısının olup olmaması, varsa şiddeti ya da günün hangi saatinde olduğuna bakılarak cinsiyetin anlaşılması mümkün değildir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...