Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ispanak nasıl temizlenir, yıkanır? Doğru bilinen yanlışı yıllarca uygulamışız!

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Ispanak nasıl temizlenir, yıkanır? Doğru bilinen yanlışı yıllarca uygulamışız!

Ispanak, kış aylarının en çok tüketilen, en sevilen sebzelerinden. Yemeği, çorbası, salatası, hatta pastası derken ıspanak mutfaklarda yoğun olarak kullanıyor, afiyetle tüketiyoruz. Ancak ıspanağın üzerinde yer alan pestisit, bakteri ve toz gibi maddelerin temizlenmesi çok mühim. Peki ıspanak en iyi nasıl temizlenir? Kansorejen pestisitlerden kurtulmak için yapılan yanlışa dikkat...

Ispanakları tozdan, mikroptan arındırmak için karbonatlı suda bir süre bekletmeli, daha sonra yıkamalı.
Ispanakları tozdan, mikroptan arındırmak için karbonatlı suda bir süre bekletmeli, daha sonra yıkamalı.

The Environmental Working Group’un haberine göre ıspanak, en yoğun miktarda pestisit kalıntısı içeren besinler arasında yer alıyor. Bu nedenle ıspanağın tüketilmeden önce güzelce temizlenmesi gerekiyor. Hatta ıspanağın yıkanmasında, bakterilerden arınmasında karbonat gibi maddelerin kullanılması temizliği daha etkili hale getiriyor. Ispanağın tozdan, kirden, mikroplardan arınması için nasıl temizlenmesi gerektiğine geçmeden önemli bir uyarı yapalım. 

Ispanakta da bol miktarda bulunan pestisitler (tarım ilacı kalıntıları) için ne kullanılacağı çok önemli. Hemen uyaralım, çoğu kişi sirke ve limon kullanmanın pestisitlerden sebzeleri arındırdığını zannediyor. Ancak asidik malzemeler pestisitleri daha da zararlı hale getirir. Bunun yerine karbonat ve tuzlu su karışımında bir süre ıspanağın bekletilmesi daha doğru bir çözüm. Tüm sebze ve meyvelerde bunu uygulayabilirsiniz. 

ISPANAK EN TEMİZ NASIL YIKANIR? SİRKE YERİNE NEYLE TEMİZLENİR?

Ispanak besin değeri yüksek, faydalı sebzeler arasında yer alıyor, ancak gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilen E. coli gibi bakteriler de içerebildiğinden ıspanağı tüketmeden önce mutlaka güzelce temizlemeli. Ayrıca diğer yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi organik olmayan ıspanak yapraklarında da pestisit adı verilen toksik etkili kimyasallar yer alabiliyor. Ispanağı bakterilerden ve pestisitlerden arındırmak için ıspanakları temizlemek için şu adımlar uygulanmalı:

1. Adım

Ellerinizi yıkayın. Ispanağı temizleme işlemine geçmeden önce ellerinizi en az yirmi saniye su ve sabunla yıkayın. Ellerin yıkanması hastalıkların ve diğer bakterilerin yayılmasının önlenmesine de yardımcı olacaktır.

2. Adım

Hasar görmüş ıspanak yapraklarını atın. Ispanak yapraklarını gözden geçirin, üzerinde küf olan, kahverengilikler görülen yerleri ıspanaktan çıkarın.

Ispanak nasıl temizlenir, yıkanır? Doğru bilinen yanlışı yıllarca uygulamışız!

3. Adım

Büyük bir tencereyi veya büyük bir kaseyi soğuk suyla doldurun. Ispanakları tencereye alın, yaprakları çevirin ve en az beş dakika bekletin. Ispanakta hala kir görüyorsanız tekrar soğuk suya batırın. Bu yöntem, ıspanakta bulunan toz, toprak ve kirlerin kasenin dibine düşmesini sağlayacaktır. Dilerseniz soğuk suyun içerisine biraz sirke veya karbonat atın. Sirke yahut karbonat ıspanakların üzerindeki mikropların yok edilmesini hızlandıracaktır. Evde sirke yoksa ıspanakları temizlemek için karbonat kullanılabilir.

4. Adım

Ispanakları bir kevgirin üzerine alıp süzülmeye bırakın veya salata kurutucuya koyup kurutun. Salata kurutucunuz yoksa kağıt havlu veya temiz bir mutfak bezi ile ıspanakların üzerinde kalan suyu nazikçe kurulayabilirsiniz. Ispanağı kendi kendine kurutmaya bırakmaktan kaçının. Uzun kuruma süreleri yapraklarda nemin birikmesine izin verir, bu da küf veya bakteri kolonilerinin oluşmasını teşvik edebilir. Ayrıca nemli yapraklar hızla çürümeye veya küflenmeye eğilimlidir.

Ispanak nasıl temizlenir, yıkanır? Doğru bilinen yanlışı yıllarca uygulamışız!

ISPANAK NASIL SAKLANIR?

Ispanakların nasıl yıkanılıp temizlenmesi kadar nasıl saklanması gerektiği de çok merak ediliyor. Ispanağın saklanmasında şu adımlar uygulanmalı:

Yıkayıp kuruttuğunuz ıspanakları vakumlu sebze kutusunun içerisine alıp burada saklayabilirsiniz. Ispanakları kapaklı sebze kutusuna koymadan önce kağıt havluya sarıp bu şekilde koyabilirsiniz.

Dilerseniz ıspanakları bir yemeklik porsiyonlara ayırıp buzdolabı poşedine koyun, poşetin havasını aldırıp bağlayın, bu yöntemle ıspanakla derin dondurucuda 6 ay muhafaza edebilirsiniz.

Kaynak : masterclass.com, WikiHow, ewg.org
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...