Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

Mavikadin>Yemek tarifleri>Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

Dünya mutfağı çok çeşitli yemekleri bir arada barındırıyor. Özellikle soslar, her yemek için özel şekillerde harmanlanıyor. Beyaz etle hangi sos gider, kırmızı ete ne yakışır, sebze yemeklerinin vazgeçilmez sosu hangisi olur diye sorduğunuzda, farklı kültürlere ait sos tariflerine ulaşmanız mümkün. Teriyaki sos da Uzak Doğu’nun en sevilen soslarından biri ve et yemeklerini güzelleştiren etkisiyle her ülkede kullanılıyor. Peki, sizce teriyaki sos nedir, nasıl tüketilir? Teriyaki sos tarifi isteyenler için detaylar geliyor.

Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

“Teriyaki sos nedir” sorusunun üzerine gastronomi zenginliğini dünyaya kanıtlamış olan Japon mutfağını ele almalıyız.Genellikle Japonya'da yemeklerin yanında sos olarak servis edilen teriyaki sos, oldukça lezzetli alternatiflerden. Ayrıca sadece yemeklerin yanında servis edilmesi dışında, etler ızgara edilirken bu sosa bulanıyor; leziz bir pişirme uygulanıyor.  

Aslına bakarsanız teriyaki bir pişirme tekniği. Bu teknikle pişirme uygularken kullanılan sos teriyaki şeklinde isimlendiriliyor. Adıysa Japoncadaki teri ve yaki kelimelerinden geliyor. Japoncada ‘teri’ kelimesi parlatmak anlamına gelirken ‘yaki’ kelimesi de ızgara yapmak veya kavurmak anlamında kullanılıyor. Etlerin sos içerisinde kavrulmasıyla bu müthiş teknik uygulanıyor. Bu şekilde kullanılarak tüketilen teriyaki sos Japon mutfağında oldukça popüler.

Teriyaki sos tarifi her ne kadar Japonya’nın ulusal bir lezzeti olsa da bugün tüm dünya bu lezzetten haberdar. Özellikle balık yemeklerinize aroma katacak bir eşlikçi arıyorsanız siz de bu sosa bir şans verebilirsiniz. Teriyaki sos tavuk ve et kavurmalarıyla da harika oluyor.

Peki bu sosuyapmak için nelere ihtiyaç duyacaksınız? Tüm malzemeleriyle ve tarifiyle teriyaki sos hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda…

Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

TERİYAKİ SOSUN İÇİNDE NE VAR?

Günümüzde gelişen teknolojinin bize kattığı en güzel şeylerden biri de farklı kültürlerin artık daha da ulaşılabilir olması. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan birbirinden lezzetli yemekleri ve birbirinden farklı yemek pişirme tekniklerini öğrenmemiz bir tıkla mümkün. Teriyaki sos nerenin diye soranlar da bu şekilde sosun anavatanını kolaylıkla öğrenebiliyorlar. 

Bu sos, her ne kadar Uzak Doğu mutfağına özgü bir lezzet olsa da dünyanın farklı yerlerinde ve ülkemizde seviliyor. Artık evde kolaylıkla ulaşabileceğiniz malzemelerle bu eşsiz sosu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Teriyaki sos yapımı için gereken malzemeleri sizin için listeledik:

  • 200 ml su
  • Çeyrek su bardağı soya sosu
  • 3 yemek kaşığı kahverengi şeker
  • Bir çorba kaşığı süzme çiçek balı
  • Bir çay kaşığından daha az toz zencefil
  • Yalnızca arama verecek kadar bir çay kaşığından daha az sarımsak tozu
  • 2 dolu yemek kaşığı mısır nişastası
  • 50 ml soğuk su

Bu malzemeleri kullanarak lezzetli sosunuzu elde etmeniz mümkün. O halde gelin, tarifine geçelim. 

Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

EVDE TERİYAKİ SOS NASIL YAPILIR?

Japon mutfağından dünya mutfağına yayılan benzersiz teriyaki sos tarifi ile evde kendinize ve sevdiklerinize güzel bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken birkaç adım var.

Bu sosunyapımı için ilk olarak uygun derin bir tencere seçmelisiniz. Ardından önceden hazırladığınız 200 ml suyu, soya sosunu, kahverengi şekeri, süzme çiçek balını, toz zencefil ve sarımsak tozunu yaklaşık olarak bir dakika boyunca orta ateşte pişirmelisiniz.

Bu sırada ayrı bir kapta nişastalı karışımı hazırlayın. Nişastalı karışımda ise 50 ml soğuk suyla 2 dolu yemek kaşığı nişastayı pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Ardından nişastalı karışımı da tencerenin içine ekleyin. Ardından sosunuzu kontrollü bir şekilde pişirebilirsiniz. Son olarak koyulaşana kadar 5- 6 dakika daha karıştırmaya devam edin. Evde teriyaki sos yapmak işte bu kadar basit.

Japon mutfağının göz bebeği teriyaki sos nedir? Nasıl kullanılır? Hangi yemeklerle servis edilir?

TERİYAKİ SOS NASIL KULLANILIR?

Geleneksel olarak teriyaki sos çoğunlukla balık yemekleriyle birlikte servis ediliyor. Bunun dışında noodle, tavuk, salata ve hamburgerlerde de aroma ve lezzet vermesi için kullanılıyor. Ayrıca salatalara karıştırarak da tüketebilirsiniz. Küçük bir öneride bulunmamız gerekirse; teriyaki sos somon ile eşsiz bir lezzet halini alıyor. Somonları bu lezzetle marine ederek afiyetle tüketebilirsiniz. 

Diğer yemek tariflerimize de göz atabilirsiniz. 

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...