Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır? Kadın çiftçi destek projeleri 2023

Mavikadin>Yaşam>Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır? Kadın çiftçi destek projeleri 2023

Çiftçilik yapmak isteyen ve bu konuda desteğe ihtiyacı olan kadınlar için kadın çiftçi destek kredisi veriliyor. Peki, kadın çiftçi destek projeleri kapsamında verilen bu kredi nasıl alınıyor? Konunun detaylarını sizin için araştırdık.

Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır? Kadın çiftçi destek projeleri 2023

Kadın çiftçi kredisi almak isteyen pek çok kadın bulunuyor. Hayatın her alanında başarıyla yer almak isteyen kadınlar için verilen kadın çiftçi destek kredisi için neler yapmalısınız? Gelin, detayları birlikte öğrenelim.

KADIN ÇİFTÇİLERE DESTEK VAR MI? - KADIN ÇİFTÇİ KREDİSİ ŞARTLARI 2023

Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır, destekten yararlanmak için şartlar neler? Kadın çiftçi desteği almak isteyen kadınların bu sorusuna cevap vermek için öncelikle kadın çiftçi kredisinden genel olarak bahsetmemiz gerekiyor. Ziraat Bankası’nın desteğiyle alınabilen kadın çiftçi kredisi, tarım alanında faaliyet gösteren kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

Tarımsal üretimde bulunması istenen kadınlar için verilen kadın çiftçi kredisi bir hayli destekleyici yardımlardan. Bu destek sayesinde hayvan alımları, sera inşaatı harcamaları, makine ve ekipman temini, kira ödemeleri kolayca karşılanabiliyor. Kadın çiftçi desteği almak isteyenlerin bunları bilmesi gerekiyor.

KADIN ÇİFTÇİ KREDİSİ KİMLERE VERİLİR?

Kırsal kesimde yaşamını sürdüren ve çiftçilikle geçimini sağlamak isteyen kadınlar için özel kadın çiftçi desteği sağlanıyor. Ziraat Bankası da kadınların çiftçilikte girişimcilik faaliyetlerine katılabilmeleri için bir kredi veriyor.

Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır? Kadın çiftçi destek projeleri 2023

Genç kadın çiftçi desteği olarak yararlanılabilecek bu kredi için bazı şartlar bulunuyor. Kadın çiftçi kredi desteğinden yararlanmak için şu şartları karşılamalısınız:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Asgari 8 yıllık ilköğretim mezunu bir kadın olmak
  • Ücretli olarak çalışmıyor olmak
  • Kredi vadesi boyunca tarımsal faaliyetlerin yürütüleceği yerde ikamet edecek olmak

Bu şartları karşılayan hanımların kadın çiftçi destek ödemelerinden yararlanmaları mümkün.

KADIN ÇİFTÇİ KREDİSİ NELERİ KAPSIYOR?

Ziraat Bankası kapsamında ödenen çiftçi kredisi birçok özelliğiyle kadınları ekonomik anlamda destekliyor.

Destek, süt hayvancılığı, besicilik, arıcılık, et tavukçuluğu, serada sebze üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanlarında şunları kapsıyor:

  • Canlı hayvan alınması
  • Basit sera yapımına yönelik inşaat harcalamaları
  • Faaliyet konunuzla ilgili makine ekipman alınması (traktör hariç)
  • Kiralık işletmeler için kira ücreti
  • Faaliyet konunuzla ilgili işletme giderler

Çiftçilik yaparak ekonomik özgürlüklerini kazanmak isteyen kadınlar için büyük bir fırsat olan kadın çiftçi desteği her yönüyle iyi bir adım olacak.

Kadın çiftçi kredisi nasıl alınır? Kadın çiftçi destek projeleri 2023

KADIN ÇİFTÇİ KREDİSİ NE KADAR?

Tarım alanında çalışan kadınların sayısını artırmayı amaçlayan kadın çiftçi kredisi şartları yukarıda bahsettiğimiz gibi. Ancak pek çok kadın, kendilerine verilecek çiftçi kredisinin miktarını da merak ediyor. Eğer siz de kadın çiftçi kredisi ne kadar diye soruyorsanız Ziraat Bankası’nda verilen detayları aktaralım.

Kadın çiftçi destek projeleri 2023 kapsamında, kadınların yatırımlarını ve faaliyetlerini desteklemek amacıyla verilen kredi 1.000.000 TL’ye kadar verilebiliyor. “%10 özkaynak katkısı” ile verilen kredide 1.000.000 TL çıkan kredi için( %10 oranında) 100.000 TL nakit sermaye ortaya konulması) şartı bulunuyor.

Kadınlara özel 10 yıla kadar vadeli, 2 yıla kadar anapara ödemesiz geri ödeme yöntemiyle ülke ekonomisinin kalkındırılması amaçlanıyor.

Kaynak : trabzon.tarimorman.gov.tr, ziraatbank.com.tr, tarimsalkrediegitimi.subu.edu.tr
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...