Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kalbini seven saunaya girsin! Sauna ile nasıl kilo verilir, kimlerin kullanması sakıncalıdır?

Mavi Kadın>Yaşam>Kalbini seven saunaya girsin! Sauna ile nasıl kilo verilir, kimlerin kullanması sakıncalıdır?

Sauna az bir nem oranıyla terlemenizi sağlayarak vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Fin hamamı olarak da bilinen sauna ile nasıl kilo verilir, kimlerin kullanması sakıncalıdır?

Saunalar ayrıca kalp atış hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur.
Saunalar ayrıca kalp atış hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Özellikle SPA ve masaj merkezlerinde ve  5 yıldızlı termal otellerde bulunan saunada bunalmadan terleme imkanına sahip olursunuz. Oturarak ya da uzanarak terlediğinizde toksinler vücudunuzdan atılır. Bu da hem bedensel hem de ruhsal bir rahatlık yaşamınızı yardımcı olur. İnsan sağlığında önemli etkileri olan sauna ile nasıl kilo verilir inceleyelim.

SAUNA İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Saunalar potansiyel olarak çeşitli yollarla kilo vermenize yardımcı olur. Bunlar ter yoluyla su ağırlığını kaybetmeyi, kalp atış hızını artırarak kalori yakmayı ve metabolizmanızı iyileştirmeyi içerir.

  1. Kilo verme

Sauna ile nasıl kilo verilir bir nedeni de, terleme yoluyla su ağırlığının hızla azaltılmasında yatmaktadır. Saunaya girdiğinizde vücudunuzun ısısı yükselir ve terlemeye başlarsınız. Terleme süreci, vücudunuz sıvı kaybettiği için kısa süreli su ağırlığı kaybına yol açar. Ancak bu tür kilo vermenin kısa ömürlü olduğunu unutmayın. Sauna seanslarınızdan sonra su içtiğiniz anda su ağırlığını geri kazanırsınız. 

  • Dehidrasyonda saunanın rolü 

Suyun ağırlığını kaybetmek bir kazanç gibi görünse de, sauna kullanımıyla bağlantılı dehidrasyon riskini aklınızda bulundurun. Aldığınızdan daha fazla sıvı kaybettiğinizde dehidrasyon meydana gelir. Baş dönmesi, yorgunluk ve bayılma gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle dehidrasyon riskini azaltmak için sauna seanslarınızın öncesinde, sırasında ve sonrasında bol miktarda su içtiğinizden emin olun. 

  • Dehidrasyon belirtileri ve nasıl önlenir?

Dehidrasyon belirtilerinin farkında olmak, saunadan ne zaman çıkıp sıvı almanız gerektiğini bilmenize yardımcı olabilir. Yaygın belirtiler arasında ağız kuruluğu, aşırı susama ve sersemlik hissi yer alır. Eğer saunada bu semptomları yaşıyorsanız hemen saunadan çıkın ve sıvı tüketin. Dehidrasyonu önlemek için sauna kullanımını bir seferde 15-20 dakika ile sınırlayın.

  1. Kalp atış hızını artırarak kalori yakmak 

Saunalar ayrıca kalp atış hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yüksek sıcaklıklarda kalbiniz kan pompalamak ve vücudunuzun çekirdek sıcaklığını sabit tutmak için daha fazla çalışır. Kalp atış hızındaki bu artış, orta düzeyde fiziksel aktivite sırasında yaşananlara benzer. Bu nedenle, saunada vakit geçirmek, dinlenmeye kıyasla biraz daha fazla kalori yakımına neden olur. 

Kalbini seven saunaya girsin! Sauna ile nasıl kilo verilir, kimlerin kullanması sakıncalıdır?

 

KİMLER SAUNA KULLANMAMALIDIR?

Bazı kişilerin saunadan uzak durmaları veya kullanımlarını sınırlamaları gerekmektedir. Bunlar şunları içerir: 

  • Hamileler: Saunalar potansiyel olarak çekirdek vücut ısısını artırır. Hamilelik sırasında sauna kullanımına ilişkin tavsiyeler için sağlık uzmanınıza danışın. 
  • Özel tıbbi durumları olan kişiler: Kalp veya solunum rahatsızlığı olanlar. Ayrıca ter üretimini etkileyen veya aşırı ısınma riskine neden olan ilaç kullananlar. Güvenliği sağlamak için saunayı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. 
  • Ameliyat veya yaralanma geçiren kişiler: Ameliyat veya yaralanma sonrasında sauna kullanımına ne zaman güvenli bir şekilde başlanması gerektiği konusunda sağlık uzmanınıza danışın. Yüksek ısıya maruz kalma vücudunuzun iyileşme sürecini etkileyebilir. 

SAUNA GÖBEK YAĞLARINI ERİTİR Mİ?

Sauna kullanımı, kiloyu azaltma ve kalori yakma yoluyla genel kilo kaybına yardımcı olsa da, özellikle karın yağını eritmek konusunda başarılı olduğu söylenemez.

SAUNALAR KİLO VERMEDE BUHAR ODALARINA GÖRE DAHA MI ETKİLİDİR?

Saunalar ve buhar odaları arasındaki temel fark, kuru veya ıslak olmasıdır. Her ikisi de ter ve kalori yakımı yoluyla kilo verme avantajları sağlanır. Aralarında seçim yapmak kişisel beğenilere, rahatlığa ve erişime bağlıdır. 

KİLO VERMEK İÇİN SAUNA NE KADAR SÜRE KULLANILMALIDIR?

 Sauna seanslarını her seferinde 15-20 dakikayı geçmeyecek şekilde sınırlayın. 

KİLO VERMEK İÇİN HERGÜN SAUNA KULLANMAK GÜVENLİ MİDİR?

Günlük sauna kullanımı dehidrasyon ve aşırı ısınma gibi sağlık risklerine neden olabilir. Sauna kullanımına 1-2 haftalık seanslarla başlayın, dehidrasyon veya rahatsızlık belirtilerine çok dikkat ederek yavaş yavaş artırın. Kilo kaybı için saunayı nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınız konusunda kişiselleştirilmiş rehberlik için daima sağlık uzmanınıza danışın. 

Kaynak : pharmeasy.in/blog
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...