Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

Mavi Kadın>Güzellik>Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

İster ilk kez kalıcı oje deneyen bir acemi olun, ister düzenli olarak manikür yaptıran bir uzman olun... Kalıcı ojeden en iyi şekilde faydalanmanın ve tırnaklarınızın sağlık durumunu optimum seviyede tutmanın püf noktalarını paylaşıyoruz.

Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

Son zamanlarda en popüler güzellik trendlerinden biri olan kalıcı oje ve protez tırnak uygulamaları, kadınların tercihleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Kalıcı oje sayesinde tırnaklarınızın uzun süre bakımlı görünmesini sağlarken, protez tırnaklar ise doğal ve güçlü tırnaklara sahip olmanızı mümkün kılıyor. Ancak bu işlemlerin tırnak sağlığı üzerindeki etkileri konusunda farklı görüşler bulunuyor. Kimilerine göre zararsız olan bu uygulamalar, bazıları için tırnakların incelmesine neden olabiliyor.

Peki, kalıcı ojede bakım rutini nasıl olmalı? İşte kalıcı oje sonrasında yapmanız gerekenler:

KALICI OJE SONRASI TIRNAK BAKIMINA İYİ GELEN 10 YÖNTEM

Kalıcı oje sonrası tırnaklarınızın sağlıklı kalması için doğru adımları atmak gerekir. İşte kalıcı oje sonrası tırnak bakımına iyi gelen 10 yöntem:

1- Nemlendirici kullanımı

Tırnaklarınız ve etrafındaki cildin nem dengesini koruyarak daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle yapılan işlemler sonrasında tırnaklarınızın kurumasını engellemek için düzenli olarak nemlendirici krem veya yağ kullanmanız gerekmektedir. Ellerinizi nemlendirmek sadece güzel bir alışkanlık olmakla kalmayıp aynı zamanda hasarlı tırnakları onarmanın etkili bir yoludur.

2- Besleyici yağlar

Tırnaklarınıza gereken özeni göstermek için besleyici yağların gücünden faydalanabilirsiniz. Badem yağı ve argan yağı gibi doğal yağlar tırnaklarınıza masaj yaparak uygulandığında, tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayabilirsiniz.

Tırnak bakım rutininizin vazgeçilmezi olması gereken kütikül yağı veya kremi düzenli olarak kullanmalısınız. Kütikül yağı tırnak etlerinizi yumuşatır, besler ve nemlendirir. Böylece sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

3- Tırnaklarınızı nefes aldırın

Kalıcı oje uygulamalarından mola vererek tırnaklarınızı dinlendirin. Günde 10 ila 15 dakika boyunca zeytinyağında bekletmek, tırnaklarınıza ihtiyaç duydukları besin desteğini sağlayacaktır. Bu küçük ama etkili adım, tırnaklarınızın güçlenmesine ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

4- Tırnak sertleştirici ürünler

Tırnak sertleştirici ürünler, bu konuda büyük bir fayda sağlayabilir. Nemli ve güçlü tırnaklar için düzenli olarak tırnak sertleştirici ürünler kullanmak önemlidir. Günlük hayatta maruz kalınan dış etkenler nedeniyle tırnaklar zayıflayabilir ve kırılabilir. Bu nedenle tırnaklarınızı güçlendirmek ve dayanıklılığını arttırmak için kaliteli bir tırnak sertleştirici ürün tercih etmek önemlidir.

5- Doğal tırnak solüsyonları

Tırnak sağlığınızı korumanın en etkili yollarından biri doğal tırnak solüsyonlarıdır. Limon suyu, zeytinyağı ve bal gibi doğal malzemelerle hazırlanan bu solüsyonlar, tırnaklarınıza ihtiyaç duydukları nemlendirmeyi sağlayarak onarım sürecini hızlandırabilir.

Kimyasal içerikli ürünlerden uzak durarak tırnaklarınıza daha hassas bir bakım yapabilirsiniz. Doğal solüsyonlar kullanarak tırnaklarınızı güçlendirirken aynı zamanda zarar görmesini de önleyebilirsiniz.

Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

6- Havlu eldiven kullanımı

Özellikle bulaşık yıkarken veya ev işleriyle uğraşırken eldiven takmak, cilt ve tırnaklarınızı kimyasallardan ve suyun kurutucu etkisinden koruyacaktır. Böylece hem ellerinizin hem de tırnaklarınızın daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Eldivenler aynı zamanda ellerinizin nem dengesini de koruyarak kurumalarını önler.

7- Nem maskesi kullanın

Haftalık olarak tırnaklarınıza yoğun nem maskeleri uygulamak, kuruluğu önlerken nem dengesini korur. Nem maskeleri, tırnakları beslerken aynı zamanda daha canlı ve parlak görünmelerini sağlar.

8- Keratin takviyesi

Keratin içeren tırnak güçlendiriciler, tırnaklarınızın doğal yapısını destekleyerek kırılmaları ve yıpranmaları önlemeye yardımcı olur. Günlük yaşamda maruz kaldığımız dış etkenler nedeniyle zayıflayan tırnaklarınıza keratin desteği ile ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızın daha sağlam, parlak ve bakımlı görünmesini istiyorsanız, keratin içeren ürünleri düzenli olarak kullanarak sonuçları görebilirsiniz.

9- Kat bazı kullanmak

Oje kullanımının tırnak sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmanın bir yolu da baz kat kullanmaktan geçer. Tırnaklarınıza bir süre dinlenme şansı vermek önemli olsa da bazen oje sürmek kaçınılmaz olabilir. Bu durumda tırnaklarınızı koruyucu bir katman ile kaplayarak hasar riskini en aza indirebilirsiniz. Baz kat, tırnağın doğal yapısını korurken ojenin tırnağa zarar vermesini engeller.

Kalıcı oje sonrası bakım rutini nasıl olmalı? Bilmeniz gereken 10 şey

10- Sağlıklı uzayan tırnaklar için 3 ay bekleyin

Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde yeniden uzaması zaman alabilir. Bu nedenle sabırlı olmak ve düzenli bakım yapmak önemlidir. Tırnaklarınızın hasar görmesini önlemek için nemlendirici kullanarak kurumalarını engelleyebilir ve düzenli olarak törpüleyerek kırılmaları azaltabilirsiniz. Aynı zamanda dengeli beslenme de tırnakların sağlığı için önemlidir. E vitamini ve biyotin içeren gıdalar tırnak büyümesini destekler.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...