Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

Mavi Kadın>Güzellik>Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sayesinde tırnak bakımı en az makyaj kadar önemli hale geldi. Tırnak güzelliğine önem veren birçok kadın kendi manikürünü kendi yapıyor. Fakat bu konuda doğru bilinen birçok yanlış var. İşte tırnak bakımında doğru bilinen yanlışlar ve doğru tırnak bakımı için yapılması gerekenler…

Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

Tırnak bakımı en az cilt ve saç bakımı kadar önemli bir hale geldi. Tırnaklarının güzel ve bakımlı olmasını isteyen kadınlar manikür setleriyle, çeşitli oje ve aparatlarla kendi manikürlerini kendileri yapmaya başladı. Fakat sosyal medyadaki paylaşımları taklit eden kadınlar birçok hata yapıyor. 

Yapılmaması gerekenler ve tırnak bakımının püf noktalarına göz atın: 

TIRNAKLARINIZI EN SON KESİN 

Birçok kişi tırnaklarına bakım yaparken ilk önce tırnaklarını kesiyor ve daha sonra şekillendirmeye çalışıyor. Fakat bu yöntem tırnakların gereğinden fazla kesilmesine ve yanlış şekil almasına sebep olabiliyor. Bu yüzden maniküre başlamadan önce tırnaklarınızı kesmeyin. Bunun yerine tırnaklarınıza törpü ile şekil verin.

Tırnaklarınız çok uzunsa ilk öne şekil verin ve daha sonra tırnaklarınızı kesin. Bu yöntemle hem tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kullanabilir hem de düzgün şekil vermiş olacaksınız. 

Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

TIRNAK ETLERİNİZİ KESMEYİN 

Tırnak etleri, tırnak etrafındaki dokuyu koruyan bir tabakadır. Bu tabakaya kütikül adı verilir. Tırnak etlerini kesmek hem çok zordur hem de tırnak sağlığı açısından zararlıdır. Çünkü tırnak etlerini keserken tırnak makasının ucunu bir santimetre bile kaydırmak, o bölgede kanamaya ve yara oluşmasına sebep olacaktır. Bu da tırnağı korumasız bırakacak ve olası enfeksiyonların önünü açacaktır.

Tırnak etleri saç gibi büyüyen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla tırnak etlerinizi ne kadar çok keserseniz, o kadar çok büyüyeceklerdir. Bunun için tırnak etlerinizi kesmek yerine onları bir çubuk ile itebilirsiniz. Tırnak etlerinizi geriye doğru itmek, hem tırnaklarınızı korumasız bırakmayacak hem de tırnak üzerinde daha güzel ve doğal bir görünüm oluşturacaktır. 

TEK YÖNDE TÖRPÜ YAPIN

Törpü yapılırken genellikle ileri geri ya da aşağı yukarı hareketler yapılır. Bu hareketler tırnağın üzerinde düzensiz bir görünüme sebep olur ve zarar verir. Bunun yerine tırnaklarınızı nazikçe tek yönde olacak şekilde törpülemelisiniz. Böylelikle hem tırnak üzerindeki çirkin görüntünün önüne geçecek hem de düzgün törpülenmiş tırnaklara sahip olacaksınız. 

Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

MANİKÜR ÖNCESİ TIRNAKLARINIZI TEMİZLEYİN 

Maniküre başlamadan önce tırnaklarınızın iç ve dış temizliğini yapmak hem daha steril bir işlem yapmanızı sağlayacak hem de yapılan işlemi kolaylaştıracaktır. Bunun için ilk olarak tırnak altlarında oluşan kirleri temizleyebilirsiniz. Daha sonra ellerinizi ve tırnaklarınızı iyice yıkayabilir ve maniküre hazır hale getirebilirsiniz. 

TIRNAK ALTLARINA DA OJE SÜRÜN  

Oje sürülürken yapılan en büyük hatalardan biri tırnak altına oje sürmemektir. Tırnakların altına oje sürülmediğinde, suyla temas edildiğinde ya da bulaşık yıkama gibi deterjanla temas edilen işlemlerden sonra tırnak uçlarında ojelerin silinmeye başladığı görülür. Çünkü tırnakların uç kısmı ojeyle kapatılmamıştır. Bunu önlemek için oje sürerken tırnaklarınızın alt kısmına ve uç kısmına da oje sürebilirsiniz. Böylelikle tırnağınızın ucu tamamen ojeyle kaplanmış olacak ve ojeniz çok daha uzun ömürlü olacaktır. 

MANİKÜR ALETLERİNİZİ SIK SIK TEMİZLEYİN 

Tırnaklarımız vücudumuzdaki en çok kiri ve pisliği depolayan yerlerden biridir. Tırnak altlarında oluşan kir, büyük bir bakteri deposudur. Bu yüzden ne zaman manikür yapacak olursak işlem öncesinde ve sonrasında mutlaka manikür aletlerinin temizlenmesi gerekir.

Manikür aletlerini temizlemek için onları alkollü bir bezle yıkayabilir ya da suyun içerisinde kaynatabilirsiniz. Aletler temizlendikten sonra mutlaka hava alabilecekleri bir yerde kurutulmalıdır. Bunun yanında manikür aletlerini temiz ve nefes alabilen kaplar içerisinde tutmalısınız. 

Manikürde doğru bilinen yanlışlar! Tırnak bakımında bu hataları yapmayın

OJELERİ SOĞUK SUDA KURUTMAYIN

Birçok kişi ojelerin açık havada kurumasını beklemek istemiyor ve tırnaklarını soğuk suyun içerisinde kurutuyor. Bu yöntem etkili olsa da, sadece ojenin dış kısmını kurutmada etkilidir. Özellikle çift kat sürülen ojelerde alt tabakanın kurumasını engelleyerek ojelerin çok çabuk çizilmesine ve şeklinin bozulmasına sebep olur.

Ojelerinizi kuruturken aceleniz varsa oje kurutucu spreylerden ya da makinalardan yardım alabilirsiniz. Aceleniz yoksa doğal olarak tırnaklarınızın açık havada kurumasına izin vermelisiniz. 

KALIN OJE SÜRMEYİN

Oje sürerken rengin tırnaklara tam oturması ve rengin daha çok parlaması için genellikle fırçaya büyük miktarda oje alınır ve kalın şekilde sürülür. Bu uygulama ojenin doğru bir şekilde kuruyamamasına ve en ufak bir baskıda bozulmasına sebep olur. Bu yüzden kat kat oje uygulamak daha sağlıklıdır.

Fırçanın ucuna az miktarda alacağınız ojeyi tırnağınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra diğer katı aynı şekilde sürebilirsiniz. Böylelikle hem ojenin rengi daha iyi oturacak hem de ojeniz tam kuruduğu için herhangi bir bozulma olmayacaktır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...