Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Mavikadin>Güzellik>Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Kış aylarında kuruyan cilt yapısı tırnaklara da yansır. Tırnaklar için soğuk ve sıcak havalardan kaçmak neredeyse imkansız. Kışın hakim olan kuru hava nedeniyle tırnaklar daha çok bakıma ihtiyaç duyar. Vücut ciddi zorluklara dayansa da kırılgan tırnaklar için evde birkaç bakım önerisi ile bu durumdan kurtulmak mümkün.

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Tırnakları özellikle kış aylarında güçlü ve sağlıklı tutmak gerekir. Yoksa kırılgan olan tırnaklar işleri zora sokabilir. Kasvetli ve kuru hava nedeniyle çatlayan ve sertleşen tırnaklar için bakım yapmak önemlidir. Kış aylarında sağlıklı, güçlü ve canlı tırnaklara sahip olmak diğer aylara göre zor olsa da imkansız değildir. Nereden başlayacağını bilmeyenler için birkaç bakım önerisi haberimizde…

ELLERİNİZİ RAHATLATICI BİR LOSYONLA NEMLENDİRİN

Kış aylarında tırnakları bakımlı tutmak nemlendirmekten geçer. Kalın bir el kremi tırnakları beslemeye yardımcı olabilir. Hem eller hem de tırnaklar bu sayede nemlenir ve yumuşak kalır.

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Tırnaklarınızı nemli tutmak için besleyici ve doğal malzemeler kullanılmalı. Shea yağı, C vitamini ve E vitamini gibi bileşenlerin yanı sıra hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve hatta zeytinyağı gibi doğal yağlar tırnaklarınızın soğuk havaya ve tırnak kırılmasına karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Nemi teninizde daha da tutmak için kütikül yağı da sürebilirsiniz.

CİLA SÜRMEDEN ÖNCE MUTLAKA BİR BAZ KAT UYGULAYIN

Tırnakların güçlü olmasını sağmamak ve kırılmayaı önlemek için kimyasallardan kaçınmak gerekir. Sert sabunlar, alkol bazlı el dezenfektanı ve akrilik tırnaklar, özellikle soğuk havalarda tırnak sağlığına zarar verebilir.

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Oje çıkarıcılar ve tırnak sertleştirici ürünler de sert kimyasallar içerir. Bu nedenle tırnaklara ciddi zarar verir. Tırnakların soğuk havalarda da bakımlı görünmesini istiyorsanız bir baz kat ile işe başlayın.

TIRNAKLARINIZI UZUN SÜRE ISLAK TUTMAKTAN KAÇININ

Cilt kuruyunca sıvı eksikliğinden kaynaklandığı düşünülebilir ve ıslatma ihtiyacı doğabilir. Ancak tırnak kırılmalarını önlemek için uzun süre ellerinizi su altında tutmaktan kaçının. Çok fazla su, tırnakların zayıflayıp yıpranmasına neden olur.

Tırnaklarınızı uzun süre ıslak tutarsanız doğal güçlerini kaybeder. Elleri kuru tutmak ve tırnaklar dahil iyi şekilde nemlendirmek hem tırnak büyümesini teşvik eder hem de sağlıklı cilt görünümü verir.

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

İÇERİDE OLSANIZ BİLE ELDİVEN GİYİN

Fazla ev işi yapan ya da kuaför gibi mesleklerde çalışan kişilerin elleri fazla ıslak kalır. Bu durum tırnaklara hızlı şekilde zarar verir. Evde bulaşık yıkarken sudan korunmak için eldiven takmak gerekir. Eğer lastik eldivene alerjiniz varsa bu öneriyi dikkate almayın ve doktorunuza danışın.

KİŞİSEL ALANINIZDA HAVA NEMLENDİRİCİ KULLANIN

Kış aylarının kuru hava ile birlikte gelmesi cilt üzerinde kuruluk meydana getirir. Nem kaybından dolayı daha da çatlayan cilt için nemlendirici kullanmanın yanında çevrenin de neme ihtiyacı doğar.

Dolayısıyla ister evde ister işte olun, havaya biraz ekstra nem katmak çok fayda sağlayacaktır.

DÜZENLİ TÖRPÜLEME VE KÜTİKÜL BAKIMI GİBİ UYGUN TIRNAK BAKIMI UYGULAMALARI YAPIN

Soğuk mevsimde tırnaklarınızı sağlıklı tutmanın ve beslemenin en iyi yolu, düzenli olarak çok yönlü bir kış tırnak bakımı rutini uygulamaktır.

Tırnaklarınızı düzenli olarak törpülemek ve bakımlı tutmak için zaman ayırın. Tırnaklarınızı bakımlı tutmak için zaman ayırmadığınızda beraberinde çatlaklar ve kırılmalar gelir.,

Kırılgan tırnaklarınızı sağlıklı hale getirmenin anahtarı, doğal ve nemli koruma alanı oluşturmaktır. Agresifçe işlemler ve aşırı cilalama tırnaklara zarar verir.

Kış aylarında sağlıklı tırnaklar için 7 bakım önerisi!

Tırnaklarınızı en iyi durumda tutmak için tırnak etlerinize de her zaman bakım yapın. Kütikül yağı, soğuk aylarda tırnaklarınızın nemli kalmasına, korunmasına ve beslenmesine yardımcı olabilir.

HER ZAMAN DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENİN

Dengeli ve sağlıklı beslenme tüm organlar için olduğu gibi tırnak sağlığı için de fayda sağlar. B vitamini ve biyotin açısından zengin bir diyet, tırnak büyümesinin içten dışa doğru desteklenmesine yardımcı olacaktır.

Fındık, tam tahıllar, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyecekler size bol miktarda biyotin sağlar.

Kaynak : Mavi Kadın, Maniology
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...