2022-09-19 12:32:06 | Son Güncelleme : 2022-09-23 22:18:15

Kış hazırlıkları nelerdir? Kış için mutfaklarda 17 hazırlık fikri

Ülkemizin hamarat kadınları birbirinden farklı usullerle ve bambaşka çeşitlerle kış hazırlıklarına başladı bile. Kış için hangi hazırlıklar yapılır, dondurucuya neler koyulur, hangi konserveler hazırlanır fikir amaçlı sizler için bir içerik hazırladık. Keyifli okumalar!

Kış hazırlıkları nelerdir? Kış için mutfaklarda 17 hazırlık fikri

Kış hazırlığı, Türk mutfak kültürünü diğer mutfak kültürlerinden ayıran en önemli özellik diyebiliriz. Sebze meyve alışverişi yapmak kışa girerken daha ekonomik olur. Sebze, meyveler daha çeşitli, leziz ve kışa göre çok daha sağlıklı ve organiktir. Yaz sonu başlayan kış hazırlığında; rengârenk reçeller, marmelatlar, kütür kütür turşular, kıpkırmızı salçalar, soslar, salamura yapraklar, ekşiler, kurutmalıklar ve daha nicesi çıkar meydana. İşte, kış gelmeden yapmanız gereken hazırlıklardan bazıları…

EV YAPIMI TARHANA

Kış hazırlığı denince akla ilk gelen yemek tarhana! Anadolu mutfağının gözdesi tarhana her yörede farklı yapılsa da temel malzemeleri aynıdır. O halde buyurun tarhana yapmaya!

REÇEL VE MARMELAT

Yazın sevdiğiniz tüm meyvelerden reçel ve marmelat yapabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Meyveleri şekerle birlikte kaynat ve kavanozla. İşte reçeliniz hazır.

KÖZ PATLICAN VE BİBER

Yazın tadına doyum olmayan bu sebzeleri kavanozların içerisinde sarımsak ve biraz sirke ile turşu haline getirebilirsiniz.

SALÇA

Henüz salça yapmadıysanız sizi buraya alalım. Kışa girerken en uygun sebzelerin başında domates geliyor. Bu fırsatı değerlendirmek sizin elinizde.

TURŞU

Kış hazırlıklarının başrollerinden, sofraların olmazsa olmazı turşu. Yaz aylarında turşu için bolca malzeme bulabilirsiniz.

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kış hazırlıkları listemizin yıldızlarından. Mis gibi kış yemeklerinin lezzeti nereden mi geliyor diyorsunuz? Hazır domatesler taze taze tezgahlardayken vakit kaybetmeden yapmaya başlayın.

TAZE FASULYE

Yazın taze fasulyenin tadına doyamayanları böyle alalım. Taze fasulyeyi kışın da aynı lezzetle yemek istemez misiniz?

MENEMEN MALZEMESİ

Yazın domatesleri ile yapılan menemenin tadı bir başka oluyor. Domatesleri almaya başlayın!

SÜT MISIR

Marketlerden işlenmiş hazır mısır almak yerine, kışın salatalarınıza eklemek veya bardak mısır yapmak için kendi mısırınızı hazırlayabilirsiniz. Zahmet gerektirmeyen bu hazırlık için pazardan taze mısır alın, haşlayın ve tanelerine ayırdıktan sonra doğru buzluğa!

DOLMALIK KURUTMALIKLAR

Kışın bir kâse yoğurdun yanına kurutulmuş dolmalardan, biberlerden leziz dolmalar yapabilirsiniz.

KESME ERİŞTE

Az malzemeyle, bol bol yapıp tüm kış afiyetle tadını çıkarın.

ACILI EZME

Kış hazırlıklarının lezzetli acılısına geldi sıra. Kahvaltı sofralarına çok yakışan bu tarif oldukça basit.

PANCAR TURŞUSU

Turşunun en sevilen lezzetlerinden biri de pancar turşusu. İştah kabartan rengi bir kenara şifa dağıtıyor resmen!

YAĞLI BİBER TURŞUSU

Bağışıklık sistemini güçlendiren yeşil biber turşusu kış sofralarında severek tüketiliyor. Turşularınızı kurarken bir kavanoz da buna ayırmayı unutmayın.

SALAMURA YAPRAK

Kalem gibi sarılmış yaprak sarmaların kış sofralarını şenlendirsin diye, tüm aile dört mevsim sarmanın tadını çıkarsın diye yaprakları salamura yapmayacak mısın?

ZENCEFİL TURŞUSU

Yazın zencefil suyu içersin de kışın turşusunu yemez misin? Kendine has lezzeti, bağışıklığını güçlendirecek bir tarif söz konusu. Şimdiden afiyet olsun.

BROKOLİ TURŞUSU

Turşular sebzeleri dört mevsim tüketmek isteyenler için lezzetli bir alternatif. Brokoli turşusunu daha önce denemediyseniz, mutlaka tavsiye ederiz!

Mavi Kadın