Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları... Boşuna faturanızı kabartmış olabilirsiniz

Mavi Kadın>Keşfet>Klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları... Boşuna faturanızı kabartmış olabilirsiniz

Klima kullanırken elektrik faturası aklınızı kurcalıyorsa endişe etmenize gerek yok. Bu bilgilerin sayesinde klimanız elektrik faturasına yük olmaktan çıkıyor. İşte klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları...

Klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları... Boşuna faturanızı kabartmış olabilirsiniz

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye genelinde sıcaklıklar bastırdı. Nem oranı çoğu ilde yüzde 80'i aştı. Hal böyle olunca sıcaklardan bunalanlar çareyi klima ya da vantilatörde buldu. Fakat doğru ayarlarda kullanılmayan klima, belki sizi serinletebilir ama faturayı kabartarak içinizi yakabilir. 

Neyse ki endişe etmenize gerek yok. Bilmeniz gereken birkaç püf nokta sayesinde klima kullanırken elektrik faturanız da kabarmayacak. Birçok klima ve kombi markasının uzmanlarıyla yapılan bu araştırmaya göre, işte bilmeniz gereken elektrik faturasını düşürme yolları: 

Klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları... Boşuna faturanızı kabartmış olabilirsiniz

Soğutmada sezonsal enerji verimliliği, bir klimanın verdiği kapasiteye göre, çektiği gücü gösteren bir katsayıdır. Bu katsayısı ne kadar yüksek olursa cihazınız o kadar az elektrik harcayacaktır. Bu değer 6,10 ile 8,5 arasında ise cihaz A++ , 8,5’a eşit ve üzerinde bir değer ise A+++ enerji etiketine sahip olur. A+++ bir klima tercih etmek kuşkusuz A++ bir klimaya göre elektrik faturasını önemli ölçüde düşürecektir.

Klima soğutma modunda çalışırken kumandada en düşük sıcaklık olan 18 dereceye ayarlamayın. Bu ayar, oda sıcaklığı bu dereceye geldiğinde dur anlamını taşır, bu şekilde daha hızlı serinlik elde etmek mümkün değildir.

Bulunduğunuz alana uygun olmayan klimalar enerji tüketiminizi azaltma konusunda size yardımcı olmaz. Odanızdan daha büyük kapasiteli bir klima istenilen sıcaklığa çok çabuk gelerek cihazınızı dur-başlat noktasında daha fazla tutar ve fazla enerji tüketimine neden olur. Odaya göre düşük kapasiteli klima da istenen sıcaklık için sürekli çalışmak zorunda kaldığı için yine fazla enerji harcar.

Klima kullanırken elektrik faturasını düşürme yolları... Boşuna faturanızı kabartmış olabilirsiniz

KLİMA NASIL DAHA AZ ELEKTRİK HARCAR?

Klima kullanımında çok daha az elektrik tüketimi yapmak adına birkaç basit önlem almak mümkündür. İlk olarak, klimanın enerji tasarruflu bir model olmasına özen gösterilmeli ve periyodik bakım ihmal edilmemelidir.

Oda sıcaklığını aşırı soğutmak yerine, ortalama bir sıcaklık aralığında tutmak enerji tüketimini indirger. Pencereleri ve kapıları kapalı tutarak soğutulan havanın dışarı çıkmasını engellemek de önemlidir.

Aynı zamanda, perde ve jaluziler kullanarak güneş ışığının içeri girmesini engellemek, odanın daha serin kalmasına ve klimanın daha az çalışmasına yardımcı olur. Son olarak, fanlarla hava dolaşımını sağlamak, klimanın yükünü hafifletir ve enerji tüketimini azaltır.

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...