Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

Mavi Kadın>Yaşam>Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

Kurban Bayramı 2024 bugün idrak ediliyor. Vatandaşlar kurbanlık alanlarında kurbanlarını kesmek için sabahın erken saatlerinden itibaren yerini aldı. Kurban eti için uzmanından çok önemli uyarılar geldi. 'Kurban etini, hayvan kesildikten hemen sonra pişirmeyin. Etin en az 24 saat dinlendirip yumuşamasını bekleyin.' diyen uzmanların diğer uyarılarına kulak verelim.

Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

Kurban etinin, hayvan kesildikten hemen sonra pişirilmemesi gerektiğini ve etin en az 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Gamze Söylemez, beslenme açısından kritik uyarılarda bulundu.

Kesilen etin daha sert olduğunu ve bu nedenle sindirimi zorlayacağını ifade eden Diyetisyen Gamze Söylemez; “Dinlendirişmiş eti yavaş ve kısık ateşte kendi suyu ile pişirin, bu esnada iç yağ ve kuyruk yağı da koymayın. Etler büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine konularak veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır.''

''2 GÜNDEN FAZLA DURMAMALI''

''Bu şekilde hazırlanan etler eksi 18 derece derin dondurucuda 3 ay süreyle saklanabilir. Etler kıyma haline getirilirse, buzdolabında iki günden fazla saklamamalıdır. Parça et ise 2-3 gün saklanabilir” diye uyardı.

Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

''GEÇ SAATTE TÜKETMEYİN''

Sindirimi zor olan kırmızı etin, hazımsızlık ve şişkinlik olmaması için akşam yemeklerinde değil, öğle yemeklerinde yenilmesini tavsiye eden Söylemez, sözlerine şöyle devam etti;

“Kurban etini yine kırmızı et gibi geç saatte tüketmeyin. Bayram diye et yemeyi abartmayın. Günde 100-150 gramdan (örneğin yaklaşık 3-4 köfte) daha fazla et yemeyin. Ayrıca etin yanında pirinç pilavı, patates, börek gibi glisemik indeksi yüksek besinleri de tüketmemeye özen gösterin. Zira bayramda hazımsızlık ve kabızlık yakınmaları sık görülebileceğinden etin yanında sebze yemekleri ya da salata yiyin.”

Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

''KANSER RİSKİ OLUŞTURABİLİR''

Eti mangalda yapmanın ya da kavurma olarak tüketmenin, Kurban Bayramı'nın önemli ritüellerinden biri olarak görüldüğünü ifade eden Diyetisyen Gamze Söylemez, “Kavurmayı ne kahvaltıda ne de geç saatteki akşam yemeklerinde yemeyin. İlla eti mangalda pişirecekseniz yakmayın. Mangalda yanmış et mide, pankreas ve kalın bağırsak kanseri için risk oluşturabilir. Düzenli beslenin 2-3 saatte bir bir şeyler atışırın.''

Kurban eti için kritik 24 saat uyarısı! Sakın bu hataları yapmayın

Diyetisyen Gamze Söylemez

''PORSİYON KONTROLÜNDE DİKKATLİ OLUNMALI''

''Sıvı alımına dikkat edin ve günde 2-3 litre su tüketin. Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durun. Yemekleri çok iyi çiğneyerek tüketin Bayramda bilinçsizce et/çikolata/tatlı tüketimi mide yanması gaz şişkinlik hazımsızlık ve bağırsak sistemi bozukluklarına yol açabilir.

''Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve porsiyon kontrolünde dikkatli olmalıdır. Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında günlük yürüyüşler yapabilir, bayram süresi boyunca kilo kontrolünüze destek olabilirsiniz” dedi.

Kaynak : Mavi Kadın, İHA
Editör : Mehmet Nuri Turan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...