Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kurban eti yeşillenmeden, bozulmadan nasıl saklanır? Buzlukta ve buzdolabında kurban eti nasıl muhafaza edilir?

Mavi Kadın>Yaşam>Kurban eti yeşillenmeden, bozulmadan nasıl saklanır? Buzlukta ve buzdolabında kurban eti nasıl muhafaza edilir?

Kurban bayramının gelmesiyle beraber kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlar kurban eti nasıl saklanır? Sorusunu araştırmaya başladı. Peki kurban eti buzlukta nasıl muhafaza edilir? Derin dondurucuda kaç ay saklanabilir? İşte ayrıntılar…

Kurban eti kesildikten sonra serin ve temiz bir yerde birkaç saat boyunca dinlenmeye bırakılmalı.
Kurban eti kesildikten sonra serin ve temiz bir yerde birkaç saat boyunca dinlenmeye bırakılmalı.

Kurban kesmek İslamiyet’in zengin Müslümanlara emrettiği vacip ibadetlerden. Mukim, akıl-baliğ ihtiyacından fazla nisap miktarı malı yahut parası olan Müslümanın kurban kesmesi vacib olur. Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerden kurbanın kesilmesinden sonra muhafaza edilebilmesi de etin bozulmaması adına çok mühimdir. Kurban etini kısa sürede buzdolabında saklayabilir, 6-8 ay boyunca derin dondurucularda muhafaza edebilirsiniz. Kurban etinin buzdolabında ve buzlukta muhafazası için yapılması gerekenler şunlardır:

KURBAN ETİ BUZDOLABINDA NASIL SAKLANIR?

Kurban etinin eve poşetlerle getirilmesinden sonra mutlaka poşetten çıkarmalıdır. Sıcak havada poşette bekletilmesi etlerin yeşillenmesine, çürümesine yol açabiliyor. Sıcak kurban eti serin ve temiz bir yerde, geniş bir kap veya tepside birkaç saat dinlendirme ve havalandırılmaya bırakılmalı. Etleri havalandırırken belli zaman aralıklarıyla tersyüz edilmeli, bu şekilde tüm parçaların havalanması sağlanmalı. Daha sonra artık buzdolabına kaldırılabilir. Uzmanlar etin buzdolabında 6 saate kadar dinlendirilmesini öneriyor. Bu süre geçtikten sonra eti tüketebilir yahut buzluğa kaldırabilirsiniz. Eti derin dondurucuya kaldıracaksanız; eti yıkamayın çünkü et yıkanınca bakteriler oluşabiliyor. Eti buzluğa kaldırmak için yapmanız gereken işlemler şunlardır:

Kurban eti yeşillenmeden, bozulmadan nasıl saklanır? Buzlukta ve buzdolabında kurban eti nasıl muhafaza edilir?

KURBAN ETİ BUZLUĞA NASIL KONUR?

Kurban etinin uzun süre bozulmadan muhafaza edilmesi için en sağlıklı yöntem buzluğa atmaktır. Ancak yeni kesilen kurban etini doğrudan buzluk poşetleriyle buzluğa kaldırmak yanlış bir yöntemdir. Kurban etini derin dondurucuya koymadan önce şu işlemleri uygulamalısınız:

Kurban etini buzluğa koymadan önce yapılması gereken en önemli aşama etin dinlendirilmesidir. Yukarıda da bildirdiğimiz gibi etleri birkaç saat boyunca serin bir yerde dinlenmeye bırakmalı. Ardından buzdolabına kaldırmalı. Buzdolabında 5-6 saat bekletilen kurban etini artık buzluğa kaldırabilirsiniz. Kurban etlerini yemeklik ve porsiyonluk olarak, kavurma, kıyma, sote yöntemiyle parçalara bölün, buzdolabı poşetlerinin içerisine koyup ağzını bağlayın. Kurban etlerini buzlukta (derin dondurucuda) 6-8 ay kadar saklayabilirsiniz. Kurban eti poşetlerinin üzerine kırtasiyeden alacağınız beyaz sticker etiketlere günün tarihini atarak etin ne zaman buzluğa koyulduğunu takip edebilirsiniz.

BUZLUKTAKİ ET NASIL PİŞİRİLİR?

Hürriyet'in haberine göre kurban eti buzlukta -18 derecede muhafaza edilmeli. Yenilmeden önceki akşam buzluktan çıkarılıp pişirilmesinden bir gün önce buzdolabının raflarına alınmalı ve bu şekilde buzdolabında çözdürülmeli. Buzluktan çıkarıldıktan sonra mutfak tezgahında bekletilerek çözülmeye bırakılmamalı. Bu uygulama doğru değildir, yoksa etin üstünde bulunan ve derin dondurucuda uyku konumuna geçen bakteriler çoğalır ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Çözdürülen et tekrar derin dondurucuda saklanmamalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...